Są młode dziewczyny, nastolatki, odchudzające się na własną rękę, które same redukują sobie ilość tłuszczu lub praktycznie go eliminują.
Jaki jest efekt ? Zanik miesiączki. To pierwszy widoczny objaw drastycznego ograniczenia ilości tłuszczu.
Jakiś czas temu podjęłam się prowadzenia poza blogiem trzech dziewczyn którym zatrzymał się okres w wyniku nieprawidłowo skomponowanej diety odchudzającej. Po 2-3 miesiącach miesiączka wracała naturalnie.
Co się dzieje jak dziewczyna z zatrzymaną miesiączką trafi do ginekologa ? Bardzo często dzieje się tak, że bez weryfikacji czy może ma problemy z odżywianiem, po wykluczeniu ewentualnej ciąży otrzymuje tabletki na wywołanie miesiączki o czym piszą mi dziewczyny notorycznie.
Osobiście jestem temu przeciwna. Układ hormonalny to zbyt delikatna „materia” oddziałująca na cały organizm. Miesiączka wróci po wzięciu tabletki, ale jak ta tabletka zamiesza w środku ?
Natura sama wypracowała sobie taki stan rzeczy więc po co w nią ingerować.
Tkanka tłuszczowa wytwarza leptynę. Leptyna to hormon, odpowiedzialny za gospodarkę tłuszczową oraz sterujący procesami „reprodukcyjnymi”. Więcej tkanki tłuszczowej to więcej leptyny. Mniej tkanki tłuszczowej to mnie leptyny i to oddziałuje na procesy rozrodcze. Dawniej kiedy były okresy głodu czy wojen i ludzkość była niedożywiona kobiety nie miesiączkowały, zatrzymywała im się owulacja.
Natura tak to sobie wymyśliła bo organizm który sam jest niedożywiony nie byłby w stanie „wyżywić” rozwijającego się dziecka. Co tu dużo mówić. Natura sama nam pokazuje drogę a jak coś jest na siłę to zawsze będzie ze szkodą dla organizmu.
Tłuszcze w diecie zdrowego człowieka powinny pokrywać 25-30 % dobowego zapotrzebowania na energię.
Minimalna ilość to 12 % dla kobiet i 7 % dla mężczyzn.
Stosunek tłuszczów ukrytych do widocznych powinien być jak 1:1 co oznacza że połowę powinny stanowić tłuszcze które widzimy czyli np. oliwa a połowę tłuszcze niewidoczne gołym okiem czyli takie które występują np. w awokado czy orzechach.
- kwasów tłuszczowych nasyconych nie powinno być więcej niż 10 %
źródła to: masło, mleko, tłuszcz kokosowy i palmowy, tłuszcz z mięsa, - jednonienasyconych kwasów tłuszczowych nie więcej niż 15 %
źródła: oliwa z oliwek, oleje, orzechy - wielonienasycone kwasy tłuszczowe powinny pokrywać od 6 do 10 % energii
źródła: oleje, orzechy, pestki, tłuste ryby, awokado,
Kluczowe dla naszego zdrowia i sprawnego funkcjonowania organizmu są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Są to kwasy egzogenne czyli takie, które musimy dostarczyć z zewnątrz dla prawidłowej pracy całego organizmu. Organizm nie wytwarza ich sam.
Sam wytworzy kwasy nasycone, jednonienasycone i cholesterol co oznacza że z zewnątrz nie są nam niezbędne. Boczuś więc nie jest nam niezbędny do życia, aczkolwiek u zdrowych osób nie jest zabroniony 😉
NNKT to kwasy tłuszczowe wielonienascycone (linolowy, linolenowy i arachidonowy).
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to kwasy z rodziny Omega 3 i Omega 6.
Omega 3 występują w oleju rzepakowym, lnianym, arachidowym, siemieniu lnianym, tłustych rybach morskich, awokado, migdałach, skorupiakach, tofu, orzechach włoskich.
Omega 6 głownie w olejach (słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym, z pestek winogron, z kiełków pszenicy), nasionach i orzechach.
Po co nam tłuszcz ?
W każdej książce wyczytamy że tłuszcz to zapasowe źródło energii. Ale czy my w obecnych czasach kiedy nie musimy ganiać po lesie za pożywieniem, mamy ogrzewane domy i dostęp do ciepłej odzieży potrzebujemy tego zapasu ? Nie potrzebujemy. Nadmiar tłuszczu nikomu dziś nie jest do niczego potrzebny.
Potrzebujemy go tyle ile trzeba, czyli zdrowe osoby 25-30 %.
A po co ?
- tłuszcz okołonarządowy jest nam niezbędny ponieważ stabilizuje narządy wewnętrzne
- jest nam potrzebny do transportu i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A, D, E, K. Niedobór tłuszczu powoduje powstanie niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Niedobór witaminy A powoduje tzw. kurzą ślepotę i wysychanie rogówki, niedobór witaminy D odwapnienie kości ponieważ bez witaminy D nie przyswoimy wapnia choćbyśmy go zjadali w ogromnych ilościach, niedobór witaminy E powoduje bezpłodność a witaminy K zaburzenia krzepliwości krwi i skłonność do krwawień. - NNKT są jedynym źródłem kwasu linolenowego (wchodzi w skład Omega 3) który odgrywa kluczową rolę w budowie, wzroście i regeneracji skóry i paznokci. To dlatego objawem braku tłuszczu jest suchość i łuszczenie się skóry oraz kruchość paznokci.
Ponadto z kwas linolenowego powstaje kwas arachidonowy (w wątrobie) który wraz z białkiem jest budulcem błon komórkowych. - uczestniczą w transporcie lipidów, w tym cholesterolu.
Nie bójmy się cholesterolu, jest nam potrzebny (nie więcej niż 300 mg). Z cholesterolu organizm syntetyzuje męskie i żeńskie hormony płciowe, witaminę D3, hormony sterydowe kory nadnerczy i kwasy żółciowe niezbędne do trawienia tłuszczy. - NNKT mają kolosalne znaczenia dla układu krążenia obniżając poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając nadciśnieniu tętniczemu regulując nadmierną kurczliwości naczyń krwionośnych, oraz zapobiegając tworzeniu się zakrzepów przez hamowanie agregacji płytek krwi.
- sucha łuszcząca się skóra
- wypadanie włosów
- kruchość naczyń krwionośnych
- spadek odporności oraz skłonność do stanów zapalnych skóry
- problemy z krzepliwością krwi objawiające się gorszym gojeniem się ran
W tym konkretnie:
- zmiany skórne,
- zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego i hormonalnego
- problemy z płodnością
- problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy ( kora mózgowa w 40 % składa się z DHA)
- zaburzenia widzenia
- nadmierne pragnienie
- wzrost procesów zapalnych w organizmie
A kiedy zmniejszyć ilość tłuszczu ?
Osoby odchudzające się mogą zmniejszyć ilość tłuszczu do 20 % dobowego zapotrzebowania energetycznego. Nie zapominajmy o węglowodanach.
W środowisku dietetyków mówi się ze tłuszcz pali się w ogniu węglowodanów a to dlatego, że aby mogło dojąć do spalenia tłuszczu, cząsteczki kwasów tłuszczowych muszą się połączyć z cząsteczkami glukozy.
Co się dzieje jak nie dostarczymy węglowodanów ?
Organizm „pozyska” glukozę doprowadzając do rozpadu białek z tkanek i narządów. Tłuszcz spalamy także dzięki mięśniom więc jeśli zaczynają się „rozpadać” to trochę nam nie po drodze.
Brak węglowodanów prowadzi do niepełnego spalenia tłuszczów w wyniku którego powstają ketony co wprowadza organizm w stan ketozy.Spadek masy ciała w wyniku diety ubogiej w węglowodany jest spowodowany utratą wody przez nerki które pozbywają się nadmiaru ketonów co oczywiście bardzo je obciąża.
- przewlekłym i ostrym zapaleniu wątroby,
- w okresach zaostrzenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- przewlekłym zapaleniu pęcherza żółciowego i dróg żółciowych,
- kamicy żółciowej pęcherzykowej i przewodowej,
- ostrym i przewlekłym zapaleniu trzustki,
UWAGA ! Wszystkie diety w powyższych schorzeniach będzie można u mnie zamówić od listopada.
duża aktywność fizyczna + mała ilość tłuszczu w diecie = brak miesiączki,
jeśli jesz 1300 czy 1500 kcal i biegasz codziennie 10 kilometrów to będzie to dla Ciebie za mało, wtedy musisz zwiększyć kaloryczność i dostosować ją do swojej aktywności
tak, przy zamówionym jadłospisie będzie dokładny wykaz czego ile jest
Takie przypadki Pani jadłospisy też będą obejmować bo coś czuje, że sama nie wrócę na dobre tory..?
jeśli np. Twoje zapotrzebowanie energetyczne to 2000 kcal to 40 % to 800 kcal z tłuszczu czyli 88,88 g tłuszczu
z posta wynika, że prowadziła już Pani dziewczyny o podobnych problemach więc ma juz Pani wprawę, że tak powiem i siedzi w temacie - czy w związku z tym taki jadlospis przykładowy chociażby dałoby się zamówić prędzej niż w listopadzie?? żeby do tego czasu miało się jakiś punkt odniesienia.
niemniej jednak mój ginekolog potwierdza moją opinię
tłuszcz kokosowy to tłuszcze nasycone, które należy ograniczać,nie może być ich więcej niż 10 %
będę jeszcze pisała o oleju kokosowym i palmowym bo temat jest mocno kontrowersyjny
cały rynek słodyczy opiera się na tanim tłuszczu palmowym i kokosowym które są źródłem kwasów nasyconych,trzeba więc pracować nad ich pozytywnym wizerunkiem
Zaznaczę że osoby z niskim poziomem cholesterolu częściej popełniają samobójstwa.
wątroba tak ale ze zwierząt karmionych naturalnie
Lida
wrzucę niedługo coś przykładowego
przykładowy dzień wrzucę niebawem
a po drugie chciałam się zapytać w sprawie tłuszczy o masło orzechowe ( akurat jem z firmy Sante ), często jak mam ochotę na słodycze zjadam sobie kromkę żytniego chleba posmarowanego masłem orzechowym i miodem. i stąd moje pytanie czy np. 3 razy w tygodniu to nie jest zbyt często?
może być jedna kromka 3 x w tygodniu, masło orzechowe jest kaloryczne ale zdrowe
trzeba by zrobić cytohormony które pokażą jaka jest proporcja
omega 3 to ryby, doskonała proporcja jest w oleju rzepakowym, oliwie z oliwek, oleju arachidowym, awokado, migdałach
bez obecności witaminy D nie przyswoi się wapń,
najlepsze jest mleko 2 %
Zaczęło się "niewinnie" gdy przez chorobę przytyłam 3kg. Skończyło się drastycznym ograniczeniem wszystkiego, rzucaniem się na jedzenie i wymiotami. Od paru miesięcy jest dobrze, już nie chudnę, nie tyję, ustabilizowałam psychikę i kwestię odżywiania również.
Jem tłuste ryby morskie, orzechy, masło, jogurt grecki itp. ale miesiączka nie wraca już 14. miesiąc. Pomóż :(
powinnaś zrobić badania hormonalne
jest bardzo stabilny jeśli chodzi o smażenie, nie dymi w warunkach kuchennych takich jak podsmażanie czy nawet smażenie np. w panierce,
dymy powyżej 230 st.
w Twoim przypadku problem może leżeć gdzie indziej,
byłaś u ginekologa ?
żołądek nie jest z gumy więc ponad miarę nie powinnaś zjeść ;)
Kasia
przy schorzeniach wątroby tłuszcz ograniczamy do 20 % i w tym mieszczą się i tłuszcze roślinne i zwierzęce,
możesz też zastosować suplementację ale ściśle wg wskazówek na opakowaniu
treść żołądka idzie do góry a powinna zostać strawiona i iść "w drugą stronę" - nie ma możliwości aby wymuszanie wymiotów nie oddziaływało na organizm negatywnie, to rodzaj autoagresji,
to czy miesiączka powróci bez leków które zapisał Ci lekarz zależy od tego jak rozregulowany jest układ hormonalny, jak długo to trwa i jakie spustoszenie po drodze wywołało
A co sądzisz o diecie nykuk . Ja poczytałam i mam wrażenie, że trudno się do czegokolwiek przyczepić :)
Potrzebna jest zmiana diety na odbudowującą.
Ja bym wybrała się do ginekologa i zrobiłabym cytohormony.
To badania pokaże czego masz za mało. Jaki jest rozkład hormonów.