fbpx
Trawienie, zakwaszenie, niedokwaszenie – dziś wszystko co powinniście wiedzieć o żołądku! Część 1

Kochani, dziś porozmawiamy sobie na temat żołądka. O trawieniu i o tym jak funkcjonuje.
Bardzo wiele osób boi się że ma niedokwaszony żołądek. Niemal każdego dnia otrzymuję pytania na ten temat. Czytając publikacje internetowe można odnieść wrażenie, że praktycznie połowa populacji może mieć z tym problem. I że winę za ten fakt ponosi łączenie węglowodanów z białkiem, spożywanie kazeiny, glutenu czy nawet żyta.
Jak jest naprawdę? Jak sprawdzić czy problem może dotyczyć Ciebie? 
Zacznijmy od początku.

Trochę anatomii

Żołądek to zbiornik mogący pomieścić średnio 1,5 litra pokarmu, choć są przypadki w których potrafi pomieścić nawet i do 3 litrów 🙂 Ma kształt litery J. Gdzie się znajduje, każdy wie więc myślę że szczegółowy opis umiejscowienia możemy sobie darować. Dla ogólnego zobrazowania powiem tylko, że leży na wysokości dziesiątego kręgu piersiowego. Żołądek dzieli się na trzy części. Dno, trzon, oraz część odźwiernikową.
Dno żołądka wbrew temu co mogłoby się wydawać nie znajduje się w dolnej jego części, a w górnej. Następnie trzon czyli część środkowa i na dole część odźwiernikowa oraz zwieracz odźwiernika łączący żołądek z dwunastnicą. Dwunastnica to początkowy odcinek jelita cienkiego.

Trawienie

W momencie trafienia pokarmu do żołądka następuje jego mechaniczne rozdrabnianie (za sprawą mięśniówki żołądka i soku żołądkowego) oraz chemiczne trawienie białek.
W żołądku pokarm gromadzi się warstwami. Jeśli po godzinie od ostatniego posiłku zjemy następny, nie miesza się on z tym co już zostało rozdrobnione i upłynnione, a gromadzi się na dnie „czekając na swoją kolej”. Pokarm miesza się z sokiem żołądkowym stopniowo i potrzeba czasu, aby cały uległ zakwaszeniu. Odpowiednie zakwaszenie treści pokarmowej jest kluczowe dla zatrzymania działania amylazy zawartej w ślinie oraz aktywowania pepsyny z pepsynogenu. Pepsyna to enzym rozpoczynający trawienie białek.  

Jak działa sok żołądkowy

Gruczoły wydzielnicze śluzówki wytwarzają dziennie około 2 litrów soku żołądkowego składającego się z:

  • wody,
  • soli mineralnych,
  • śluzu wydzielanego przez komórki śluzowe szyjki gruczołu żołądkowego oraz powierzchniowe komórki śluzowe wewnętrznej powierzchni żołądka,
  • kwasu solnego,
  • czynnika wewnętrznego,
  • nieczynnych prekursorów enzymów: pepsynogenu który uaktywnia się po pepsyny dopiero po przejściu przez błonę śluzową i pod wpływem działania kwasu solnego.

Sok żołądkowy wydzielany jest jeszcze zanim pokarm dotrze do żołądka. Stymuluje go zapach i wygląd posiłku. Następnie po zjedzeniu potrawy, a konkretnie po przedostaniu się jedzenia do żołądka komórki endokrynne części odźwiernikowej wydzielają hormon o nazwie gastryna. Gastryna pobudza gruczoły żołądkowe do wydzielania większej ilości soku żołądkowego. Maksymalne wytwarzanie ma miejsce około godziny po posiłku.
Zwolnienie wydzielania nastąpi wtedy, kiedy częściowo strawiona zawartość żołądka przedostanie się do dwunastnicy. Wówczas komórki endokrynne wydzielą dwa hormony, sekretynę i cholecystokininę które spowolnią motorykę żołądka i zwolnią wydzielanie soku żołądkowego.
I tu powinny zatrzymać się i zastanowić osoby, które jedzą non stop, bez zachowania odstępów między posiłkami. Pomyślcie sobie także, co dzieje się w naszym żołądku w święta kiedy jemy niema cały czas.

Woda

Woda zawarta w soku żołądkowym ma za zadanie rozcieńczyć przełknięty pokarm. Pokarm aby mógł przedostać się do dwunastnicy, musi zostać upłynniony. Wiadomo że każde jedzenie zawiera wodę, ale nie ma powodów do obaw jeśli chodzi o delikatne popijanie posiłku. Wiem że kwestia picia do posiłku stanowi element odwiecznych dyskusji. Są teorie że nie powinno się popijać wcale, lub pić pół godziny przed, lub dopiero pół godziny po posiłku. Nie ma to większego sensu. Możecie popijać posiłek, ale oczywiście mowa o 2-3 łykach wody, a nie wypijaniu jakichś ogromnych ilości. Meczenie się i jedzenie totalnie na sucho nie ma logicznego uzasadnienia.

Kwas solny

Zadaniem kwasu solnego jest po pierwsze zakwaszenie pokarmu i zatrzymanie działania amylazy ślinowej.
Po drugie aktywowanie pepsynogenu do pepsyny. Pepsyna to enzym rozpoczynający trawienie białek. Ma za zadanie rozbić wiązania peptydowe, aby powstały peptydy. Gdyby był wydzielany od razu, strawiłyby tkanki żołądka. Uczynniane pepsynogenu do pepsyny następuje dopiero po przejściu przez błonę śluzową i zetknięciu się z kwasem solnym Pepsyny trawią białka wyłącznie w środowisku kwaśnym przy ph 1,5 – 3,5.
Po trzecie unicestwienie patogenów które zjedliśmy z posiłkiem. Bakterii czy pasożytów.

Co ważne i kluczowe: kwaśne środowisko żołądka nadaje solom żelaza postać rozpuszczalną, niezbędną do wchłonięcia w jelicie cienkim !!!

Czynnik wewnętrzny

Czynnik wewnętrzny jest niezbędny do tego abyśmy w jelicie krętym wchłonęli witaminę B12.

Błona śluzowa

Warstwa śluzu jest niezbędna dla prawidłowej pracy żołądka i całego układu pokarmowego.
Śluz oprócz tego że nadaje poślizg treści pokarmowej i zapobiega mechanicznym uszkodzeniom ściany żołądka stanowi istotną barierę między ścianami żołądka a niszczącym działaniem kwasu solnego i pepsyn. Zarówno trawiące białka pepsyny jak i kwas solny który jest w stanie rozpuścić żyletkę, bez warstwy śluzowej uszkodziłyby mięśniówkę żołądka.

Ph żołądka, jamy ustnej, dwunastnicy,

Ph śliny waha się w zakresie 5,8 – 7,4. Optymalnym dla działania amylazy ślinowej (rozpoczyna trawienie cukrów złożonych w tym skrobi rozkładając je do dwucukru maltozy) jest ph 6,8 (lekko kwaśne).

Optymalnym ph dla żołądka jest 1,5 – 3,5. Wówczas przerwana zostaje reakcja zainicjowana przez amylazę a do gry wchodzi pepsyna uczynniana pod wpływem kwasu solnego z pepsynogenu (przy ph 1,5 – 3,5).

Ph soku jelitowego (jelito cienkie) wynosi 7,8 – 8 więc w jelicie cienkim kwaśna treść żołądka zostaje zobojętniona do ph 6-8 i jest to poziom w którym najefektywniej działają enzymy trzustkowe i żółć z pęcherzyka żółciowego.

Czy możesz mieć niedokwaszony żołądek?

O niedokwaszenie żołądka jestem pytana codziennie. W zasadzie nie ma dnia aby ktoś mnie o to nie zapytał. „Małgosiu czy ja powinnam zrobić sobie test na zakwaszenie żołądka? Czy mam pic ocet, sodę? Koleżanka mówi mi że mam niedokwaszony żołądek.”
Jeśli chodzi o niedokwaszenie żołądka to fakt ten z pewnością zauważymy. Zapytacie jak? Przecież do żołądka nie zajrzymy. Otóż co się stanie jeśli ph żołądka będzie za wysokie? Przede wszystkim nie zostanie aktywowana pepsyna. A jak nieukatywni się pepsyna to nie zaczniemy trawić białka.  Aby białka mogły być strawione i wchłonięte w jelicie cienkim muszą zostać rozbite na mniejsze cząsteczki (peptydy) właśnie w żołądku za sprawą pepsyny. Aby pepsyna mogła zostać uczynniona z pepsynogenu, ph treści żołądka musi wynosić 1,5-3,5. Jeśli będzie wyższe, pepsyna nie zostanie uczynniona a białka nie zostaną przygotowane do dalszej obróbki. Pojawią się wzdęcia, uczucie ciężkości po posiłku, refluks czy gazy. Nasz brzuch będzie wyglądał jak balon. W dalszej konsekwencji pojawią się niedobory witamin i minerałów, nietolerancje pokarmowe, zaparcia czy nawet przerost patogenów (Candida Albicans, bakterie).
Jeśli nie masz kłopotów trawiennych, nie odczuwasz dyskomfortu po posiłku, możesz spać spokojnie. Jeśli jednak masz których z powyższych objawów, warto się przebadać.

Jak można zniszczyć sobie żołądek?
Jak sprawdzić czy masz niedokwaszony żołądek jeśli występuje opisane powyżej objawy?
Jak postępować z uzyskaną wiedzą?
O tym w następnym poście.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dietetyczna porażka w insulinooporności
kobiece problemy zdrowotne

Termin dieta nie kojarzy się dobrze. Większości kojarzy się z odchudzaniem, restrykcjami, ograniczeniami i oczekiwaniem końca. Tymczasem to sposób w Czytaj dalej

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Co powinnaś o niej wiedzieć?
hormonalna terapia zastępcza

Menopauza to umowna nazwa ostatniej miesiączki po której przez kolejnych dwanaście miesięcy nie ma następnej. Ma to miejsce między czterdziestym Czytaj dalej

Dieta lekkostrawna – przykładowy jadłospis i sposoby przygotowania potraw

Wczoraj przedstawiłam podstawowe założenia diety lekkostrawnej.  Szkielet, który stanowi bazę do tworzenia diety uwzględniającej potrzeby konkretnej jednostki chorobowej. Dieta lekkostrawna Czytaj dalej

Odczarować sałatkę jarzynową! Na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania, aby była zdrowa, wartościowa i odpowiednia dla cukrzyków i insulinoopornych?

Sałatka jarzynowa. Polski Wielkanocny klasyk. Można by rzec, przekąska kultowa.W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych obecna na praktycznie każdym stole podczas Czytaj dalej

83 komentarze

ADodano:  9 luty 2018 - 9:35
Co sądzisz o tescie Zieby, rano pol szklanki z pól łyżeczką sody i sprawdzić czy się odbije?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 9:53
Będę o tym pisała szerzej w następnym poście. Zapraszam ;)
Odpowiedz
o.Dodano:  9 luty 2018 - 9:44
Gosiu swietny post! ja mam pytanie z innej beczki. Czy da sie sprawdzic jakos latwo czy w organizmie sa obecne grzyby? Czy sa jakie stesty ktore moge zrobic sama, czy musze zrobic to z krwi? Pojawiaja mi sie zmiany na skorze, ktore czasami uaktywniaja sie a czasami \"przygaszaja\". Dzieki z gory :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 9:52
Musi zostać wykonany test immunologiczny z krwi na obecność przeciwciał przeciwko pasożytom czy grzybom.
o.Dodano:  9 luty 2018 - 10:38
A czy z tego testu wyjdzie tez obecnosc Candidy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 10:40
Tak.
o.Dodano:  9 luty 2018 - 10:55
A czy z tego testu wyjdzie tez obecnosc Candidy?
Odpowiedz
aniaDodano:  9 luty 2018 - 9:50
Jesli do żołądka trafią jednocześnie białka i węglowodany (mięso i makaron)to kwas solny zablokuje amylazę - skończy się trawienie węglowodanów a zacznie trawienie białek. To co z tym makaronem się dzieje? - kiedy będą strawione węglowodany?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 9:52
Węglowodany są trawione w jelicie cienkim.
AlaDodano:  9 luty 2018 - 15:39
W jakie ustnej. A dopiero w jelicie cienkim
Odpowiedz
anonimDodano:  9 luty 2018 - 9:57
Małgosiu jeśli mam umiarkowana nietolerancje kazeiny (test wykonany w laboratorium) to muszę odstawić cały nabiał na dłuższy czas? Bardzo będę wdzięczna za odpowiedz bo moj lekarz uważa że raz na 3 dni mogę zjeść cos co zawiera kazeine.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 10:03
Powinnaś odstawić na 3 miesiące minimum a po tym czasie jeść raz na 3-4 dni w jednym posiłku.
anonimDodano:  9 luty 2018 - 10:10
Dziękuję za odpowiedź:)
Odpowiedz
PoliDodano:  9 luty 2018 - 10:17
Gosiu byłam u gastrologa i według moich objawów przepisał mi xifaxan a potem gastroskopia i kolonoskopia .... dodam ze w zeszły roku brałam 3 antybiotyki na pęcherz i podejżewam u siebie przerost candidiy gdyż męczę się z infekcjami intymnymi .... czy tym xifaxanem nie pogorszę sytuacji
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 10:41
Bez diety grzyb odnowi się po 2-3 tygodniach. Przeczytaj moje posty o diecie w candidzie.
Odpowiedz
IzaDodano:  9 luty 2018 - 10:36
czekam niecierpliwie na dalszy ciąg, bardzo mnie to interesuje. Mój syn załapał w szpitalu Clostrudim spp i ma dolegliwości jelitowe. Walczymy z tym już dwa lata. Czasem czuję się bezradna , taka mała bakteria i takie szkody. Może ktoś ma pomysł jak ją wytłuc?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 10:40
Bakterię wyłącznie antybiotykiem.
Odpowiedz
fanka :)Dodano:  9 luty 2018 - 10:41
czy w takim razie picie pól szklanki wody na czczo z 1 łyżką octu jabłkowego na pół godziny przed jedzeniem ma jakiekolwiek uzasadnienie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 10:54
O tym opowiem w kolejnym poście ;)
Odpowiedz
anonimowyDodano:  9 luty 2018 - 10:42
Gosiu często mam wzdęcia czy w związku z tym dobrze będzie jeżeli wodę,herbaty ziołowe będę piła pół godz przed lub pół godz po posiłku a kawe miedzy śniadaniem a 2 śniadaniem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:43
Jeśli chodzi o kawę tak. Co do picia do posiłku to 2-3 łyki wody możesz w trakcie.
Odpowiedz
GosiaDodano:  9 luty 2018 - 10:58
Kilka lat temu miałam stwierdzony refluks. Jest czas, że jest lepiej. Miesiąc temu miałam powtórzoną gastroskopie i gastrolog orzekł, że mam refluks nawracający. Dziki apetyt zaraz zmienia się na wstręt do jedzenia. Mogę mieć smaka na zdrowy posiłek, ale po kilku kęsach wszystko staje mi w gardle i nie mogę zjeść nawet małej porcji. Wzdęcia, uczucie cięźkości i gazy to codzienność. Niesmak w budzi, biały nalot na języku bardzo często. Waga mi skacze w górę i dół. Przy wzroście 160 cm ważę 45 kg. Z chęcią 5 kg bym przytyła, bo przy takiej wadze czuję się i wyglądam lepiej.
Odpowiedz
MaLenaDodano:  9 luty 2018 - 10:59
Pisz, pisz szybciutko ten post, bo juz nie moge sie doczekac.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  9 luty 2018 - 11:11
A czy tak zwane picie kawy z mlekiem i 1 łyżeczką kawy nie zaburzy trawienia np godz po śniadaniu
ElzbietaDodano:  9 luty 2018 - 11:33
Małgosiu=super temat i dotyczący tak wielu z nas.Czekam na cd.Mam straszne problemy z niedokwaszonym zołądkiem i chętnie posłucham Twoich rad.
Odpowiedz
DorotaDodano:  9 luty 2018 - 11:33
Bardzo dziękuję za cenne informacje :-)
Odpowiedz
anonimowyDodano:  9 luty 2018 - 11:58
to jeżeli do posiłku byśmy wypili np. 400ml wody lub herbaty to za mocno rozrzedzimy soki żołądkowe i mogą pojawić się wzdęcia dobrze to rozumiem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:25
400 ml do za dużo.
Odpowiedz
MDodano:  9 luty 2018 - 12:30
Gosiu, dziękuję Ci za dzisiejszy post i ten następny też ;) czytasz mi w myślach. Dzisiaj chciałam Cię o to zapytać, gdyż od miesiąca \"spala\" mnie wręcz zgaga - zwłaszcza na czczo. Do tego pozostałe objawy. Mam od lekarza leki hamujące wydzielanie kwasu solnego. Ale przecież to nie są leki na stałe...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:25
Leki hamujące wydzielanie kwasu solnego wcale nie muszą pomóc. Mogą wręcz zaszkodzić. Jeśli masz niedokwaszony żołądek to zwieracz wpustu nie zamyka się. Jesz duże porcje?
MDodano:  12 luty 2018 - 11:03
Jem średnie porcje - kiedyś jadałam większe. Nawet jak nie zjem kolacji to i tak w nocy zdarza mi się cofanie treści do przełyku i się budze. Nie czuje tylko wtedy pieczenia - po lekach, obecnie ranigaście.
MDodano:  12 luty 2018 - 11:10
Natomiast w ciągu dnia refluksu nie mam tylko czasami zgagę a notorycznie odbijanie - nawet po łyku wody i gazy.
aniawDodano:  12 luty 2018 - 11:30
To zależy jaka jest przyczyna refluksu. Ja mam przepuklinę przełyku i straszliwą zgage i żadne zakwaszanie żołądka nic nie da. Muszę brać leki żeby nie mieć zgagi. To nie jest najlepsze ale nie ma rady i pewnie te leki będą mi towarzyszyć do końca życia. Sytuacje ze zgagą może wyjaśnić gastroskopia.
Odpowiedz
@nonimDodano:  9 luty 2018 - 13:07
Zadawano Pani pewnie już to pytanie ale przejrzeć wszystkie komentarze na blogu byloby ciężko:) co warto włączyć do diety gdy ma się za mało płytek krwi?
Odpowiedz
stała czytelniczkaDodano:  9 luty 2018 - 13:19
W jaki sposób postępować przy nawracającym tzw.\"zimnie\" na ustach. Czy jest to objaw niedoboru jakiejś witaminy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:21
Tzw. zimno pojawia się przy spadku odporności. Przyczyną jest wirus HPV który się wówczas uaktywnia. Jeśli wzmocnisz odporność "zimno" przestanie się pojawiać lub pojawiać się będzie rzadziej.
Odpowiedz
ZosiaDodano:  9 luty 2018 - 14:47
Gosiu, czy dodawanie nabialu do produktow bogatych w zelazo i bialko jednoczesnie nie blokuje czasem ferrytyny? Dzieki Tobie znalazlam przyczyne moich wypadajacych wlosow -ferrytyna na poziomie 15. Szukam teraz przyczyn co jest nie tak. Mieso jem, zelazo w normie, a ferryrtyna przy niskiej granicy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:20
Zosiu najprawdopodobniej Twoja dieta jest uboga w pełnowartościowe białko. Nie łącz teraz do czasu podniesienia ferrytyny produktów bogatych w żelazo z produktami z wapniem.
Odpowiedz
LDodano:  9 luty 2018 - 14:55
Małgosiu czy przez niedokwaszony żołądek można zachorować na Hasi
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:41
Niedokwaszony żołądek poprzez oddziaływanie jakie wywołuje na cały organizm tak.
Odpowiedz
DanutaDodano:  9 luty 2018 - 15:11
Dziękuję
Odpowiedz
GrażynaDodano:  9 luty 2018 - 15:14
Post jak zwykle rewelacyjny-wiedza ogromna.Dzięki Małgosiu,że dzielisz się z nami swoją wiedzą.Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg.Pozdrawiam!
Odpowiedz
AnnaDodano:  9 luty 2018 - 15:29
Gosiu, Jako laik:) mam takie pytanie. Jeżeli mam niedobór albo bardzo niski poziom , na granicy B 12 tzn.że: 1.Jemy za mało mięsa? albo / czy? 2.Jeżeli jednak jemy mięso tzn.że \"brakuje nam czynnika wewnętrznego\"?ale co to jest ten czynnik wewnętrzny? Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:19
Aniu przyczyn może być wiele.
Odpowiedz
AniaDodano:  9 luty 2018 - 16:20
A kiedy ten następny post będzie? Bo akurat jak dla mnie to temat na czasie :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 18:32
W przyszłym tygodniu. W środę.
Odpowiedz
PatiDodano:  9 luty 2018 - 16:20
Witaj Gościu, układasz może diety dla czynnych sportowców? 16-letnia dziewczyna trenująca MTB której trener zalecił schudnąć 8 kg ale i jednocześnie zrobić formę na sezon. Ile taka dieta by kosztowała?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 luty 2018 - 18:31
Nie układam takich diet. Skupiam się na dietoterapii. To mnie kręci i na tych się koncentruję.
Odpowiedz
AsiaDodano:  9 luty 2018 - 17:21
Gosiu a ja z innej beczki. Czy to prawda że figura jabłko brzuch traci się na końcu czyli np przy minimalnej dopuszczone wagi do wzrostu? A najpierw lecą ręce i nogi. Jeśli stosujemy tylko dietę bez ćwiczeń na tą partie ciała. I jak radziłas sobie z zakupem nowej garderoby podczas swojego chudniecia? Zmieniłaś rozmiary stopniowo? Pytam bo po redukcji chce mieć rozmiar 36 a narazić jest 38 do 40 i nie chce się zrujnować finansowo.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:17
Asiu ja przez dłuższy czas chodziłam wtedy w leginsach i tunikach. Leginsy kupiłam takie ładne, eleganckie, pasowały do wielu stylizacji np. z tuniką i żakietem. Ja zeszłam z 42 na 36 ;) Jeśli chodzi o figurę typu jabłko to kluczem jest przyczyna dużego brzucha. Czasem wystarczą odpowiednie proporcje białka do weglowodanów i cały brzuch schodzi.
Odpowiedz
KassssssssiaDodano:  9 luty 2018 - 19:46
Witaj Gosiu. Bardzo fajnie piszesz o kiszonkach - próbowałam więc do nich wrócić, bo mam od wielu lat problemy z trawieniem (nieregularne wypróżnianie i gazy) ale niestety zarówno po ogórkach (domowych), kapuście (z zaufanego źródła) jak i po surowych warzywach mam wzdęcia takie, że wyglądam jakbym była w 9 miesiącu ciąży... To jest nie do zniesienia. Byłam kiedyś na diecie bez mąki, bez smażenia, bez nabiału, same kasze, warzywa gotowane i mięsko lekkostrawne ale wcale nie było lepiej, przez pół roku diety nic się nie poprawiło, jak widać dużo błonnika niestety też mi nie służy. Wiem, że to oznacza, że mój układ pokarmowy jest w na prawdę kiepskim stanie i już mało co przyswaja, ale na pewno musi być dla mnie jakaś nadzieja. Tylko jak naprawić stan jelit, skoro to co im powinno pomagać powoduje takie sensacje?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:27
Zapraszam w środę na bloga.
Odpowiedz
DariaDodano:  10 luty 2018 - 9:16
Ja mam pytanie odnośnie diety jak długo czeka się na ułożenie diety przez Panią?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:40
7-8 tygodni. Jest kolejka oczekujących.
Odpowiedz
MalwinaDodano:  10 luty 2018 - 19:25
Gosiu mam pytanie o nietolerancje.Otóż mój sześcioletni syn bardzo lubi mleko.Często na śniadanie chce płatki z mlekiem a na kolację kakao.Nigdy nic mu nie było a teraz często mówi ze boli go brzuszek i ma biegunkę.Czy mógł nabawić się nietolerancji.Pół roku temu robiłam mu testy na alergię i nie miał na mleko.Czy po prostu nadmiar mu szkodzi?Czy jest jakaś ilość mleka jaką dziecko może bezpiecznie wypić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:15
Warto przebadać synka w tym kierunku. Nietolerancja nie zawsze objawia się od razu.
Odpowiedz
Ania Dodano:  11 luty 2018 - 3:24
Witam! Mam kilka pytań do Małgosi: 1. Jakie probiotyki polecasz? 2. Co sądzisz o suplementacji enzymów trawiennych? 3. Jakie jest twoje zdanie na temat EGCG- ekstraktu z zielonej herbaty. Czy warto suplementowac (nie chodzi koniecznie o tabletki ale samo picie zielonej herbaty - jak często, przed czy po posiłku, w jakich ilościach dziennie?) Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:57
Po co chcesz łykać enzymy trawienne? Robiłaś gastroskopię? Miałaś badanie składu soku żołądkowego?
Odpowiedz
AnnaDodano:  11 luty 2018 - 6:56
Malgosiu, pije na czczo codziennie 50 ml soku z pokrzywy juz 2 tygodnie. Nie mam anemii, ale zelazo w dolnej granicy normy. Slyszalam, ze dlugie picie pokrzywy wyplukuje witaminy z grupy B, ale nie wiem czy to prawda. Jak dlugo mozna pic taki sok? Teraz wykanczam druga butelke 500 ml. Po soku zauwazylam ogolna poprawe samopoczucia.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:56
Jeśli żelazo nie podnosi się, sprawdź poziom ferrytyny. Bardzo możliwe że jesz za mało białka. Możesz mieć zaburzenia wchłaniania. Przyczyn może być dużo .
Odpowiedz
EwaDodano:  11 luty 2018 - 13:13
Małgosiu, mam pytanie. Co robić w przypadku kiedy mam wiecznie zatkane zatoki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:39
A przyczyna zatkania jest znana?
ewaDodano:  12 luty 2018 - 10:49
nie. nie jestem przeziębiona bo tak naprawdę męczę się z tym cały rok z małymi przerwami
agnieszkaDodano:  14 luty 2018 - 7:44
to najlepiej iść do laryngologa, ja miałam tomografię zatok, nic nie wyszło i skierował mnie do alergologa. A jak coś wypluwasz trzeba zrobić posiew z tej plwociny. Przyczyn może być wiele, kup sobie sinupret moze się oczyszczą.
Odpowiedz
Magdalena Dodano:  11 luty 2018 - 14:01
Dzień dobry Pani Małgosiu , czy przy candida można karob ?przeczyałam że ma dużo węglowodanów.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:38
Można.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  11 luty 2018 - 18:37
Malgosiu kiedy planujesz post o Ibs postac biegunkowo- zaparciowa.Boryksm sie z tym problemem wiele lat i juz jestem wykonczona. A lekarze nie wykazuja zadnego zainteresowania.Pozdrawiam Jadwiga
Odpowiedz
IzaDodano:  11 luty 2018 - 19:16
Małgosiu, jestem w 12tc i już dwa razy miałam grzybka w pochwie, lekarz kazał stosować Pimafucin. Czy to może być spowodowane zniszczoną florą bakteryjną? Czy mogę stosować probiotyki? Przed ciążą nie miałam takich problemów. Dziękuję za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:55
Najprawdopodobniej jesz za dużo żywności o wysokim indeksie glikemicznym, być może za dużo słodyczy i to sprawia że śluz w pochwie jest słodki. A to doskonała pożywka dla grzybów. Bez zmiany diety żadne leki przeciwgrzybicze nie przyniosą trwałej poprawy.
Odpowiedz
KamilaDodano:  11 luty 2018 - 22:46
Witam. Proszę o poradę, jak wspomóc dziecko, które przeszło infekcję z gorączką i wymiotami. Teraz nie ma apetytu, nieprzyjemny zapach z ust, często się jej odbija.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 9:48
Nie wiem czym była spowodowana choroba. Jakie zostały zastosowane leki więc nie odpowiem. Odpowiedź wymaga szerszego wywiadu.
KamilaDodano:  12 luty 2018 - 11:55
Podawałam córce tylko paracetamol przy gorączce. Była to pewnie infekcja wirusowa. Zastanawiam się, czy mogę jej podać probiotyk? Ps. Bardzo lubię czytać Twoje teksty. Ciekawe i pouczające.
Odpowiedz
HaniaDodano:  11 luty 2018 - 23:10
Gosiu, choruję na Crohna, ponad półtora roku temu udalo mi się odstawić leki i tak sobie całkiem niezle funkcjonowalam, aż do teraz, gdy rezonans jelita cienkiego wykazał zwężenie i nienasilony proces zapalny. Lekarz włączył mi steryd, rozpisując go na dwa miesiące.. czym się wspomóc, by woda bardzo się nie zatrzymywała? Czy jest jakiś sposób, by uniknąć przytycia, okrągłej twarzy? By zahamować grożący mi wysyp na twarzy? Bo czytam opinie o tym sterydzie i podobno trądzik to norma. Pytanie nr 2: Jakie masz zdanie o lekach immunosupresyjnych stosowanych nie onkologicznie, a właśnie przy chorobie Crohna? Jest to dość popularne leczenie proponowane przez lekarzy w tym schorzeniu, ale czy jest seans ładować w siebie taką chemię, skoro przede wszystkim ma zastosowanie w chorobach onkologicznych? Bardzo proszę o opinię Gosiu. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:07
Hm.... przy nienasilonym procesie zapalnym steryd? Czy proces zapalny jest w obrębie enterocytów czy w obrębie błony śluzowej? Ja bym tę diagnozę skonsultowała z innym lekarzem. Obawiałabym się że proces zapalny ustąpi, ale trwale zostaną zniszczone kosmki jelitowe co poskutkuje nietolerancjami pokarmowymi czy nawet alergią. Gdybym była na Twoim miejscu, leków immunosupresyjnych bym na Crohna nie przyjęła. Ale to jest moje zdanie.
Odpowiedz
OlaDodano:  12 luty 2018 - 10:40
Małgosiu, dobry artykuł, ale chyba zbyt naukowy...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 luty 2018 - 10:42
O anatomicznych i fizjologicznych aspektach nie da się napisać inaczej.
aniaDodano:  12 luty 2018 - 11:01
Naukowy? to wiedza na poziomie liceum :)
Odpowiedz
AgaDodano:  15 luty 2018 - 21:08
Czy zechciałaby Pani napisać kilka słów o GERD i diecie. Pozdrawiam
Odpowiedz
anonimowyDodano:  16 luty 2018 - 12:52
Jeżeli korzystam z tych gotowych jadłospisow, to one są dobrze zbilansowane czyli odkwaszające?
Odpowiedz
szaakiDodano:  21 luty 2018 - 20:17
niestety mam wszystkie objawy i jeszcze bóle żołądka takie ssące jakbym zawsze była głodna, nawet jak zjem, wrzodów nie ma, gastrospkopie robiła 4 razy wszystko ok niby (no refluks tylko wyszedł i przepuklina ale lekarze mówią że nic z tym nie zrobię bo wrzody można leczyć a te czynnościowe zaburzenie to niezbyt) no ale do rzeczy wiem że coś mi jest poza tym co stwierdzono bo mam mega problem z kolkami, wzdęciami (i to nie koniecznie po jedzeniu) zaprciami i dyskomfortem jamy brzusznej, lekarze mnie dobijają, a z roku na rok jest coraz gorzej, nie wiem czy to w końcu problem żołądka czy jelit (może IBS?) sama tak gdybam bo nie znam się a nik jakoś nie pali się z pomocą. Gosiu jeśli możesz napisz mi czy może jesteś w stanie podpowiedzieć jakieś badania? gdzie ja mam szukać przyczyny? Pozdrawiam serdecznie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 luty 2018 - 8:25
Jeśli wyszedł refluks i przepuklina zwieracza wpustu to najprawdopodobniej masz niedokwaszony żołądek. Zbyt niskie ph zołądka rozluźnia zwieracz wpustu. Stąd pokarm cofa się do przełyku. Szkoda że podczas gastroskopii nie zostało wykonane badanie ph soku żołądkowego. Tak czy inaczej należy przeprowadzić zakwaszanie żołądka oraz wykonać testy na nietolerancje pokarmowe jeśli bóle występują także po spożyciu dania nie zawierającego białek.
szaakiDodano:  23 luty 2018 - 23:26
no ja też żałuję że mi nie pobrali ja wtedy nie wiedziałam w ogóle, że coś takiego się robi lekarze powinni mi powiedzieć raczej, mam w opisie gastro za to kaskada żoładka nie za bardzo wiem co to, czyli zakwaszamy? no na nietolerancje musze zebrac kase bo właśnie poszło mi mnóstwo na diagnozowanie boreliozy :/ Pozdrawiam i dziękuję za Twoje pomocne rady :)
Odpowiedz
Kasia Dodano:  21 sierpień 2023 - 22:07
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
MariaDodano:  29 czerwiec 2024 - 23:50
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds