fbpx
Wątroba! Dlaczego jest taka ważna? Jakie pełni funkcje i jaką lubi dietę ?
Img

Wątroba, to nie jest organ celebryta. Serce, każdy wie gdzie ma i że trzeba o nie dbać, bo zawał to straszna rzecz. Szybką akcją kończysz swoją ziemską historię. Jak zaniedbasz żołądek, grożą Ci wrzody, wzdęcia, bóle i inne dolegliwości trawienne, a to nie jest przyjemne i ogranicza, zwłaszcza towarzysko. Mówiąc w skrócie, dbamy o to, co grozi szybką śmiercią lub ograniczeniami i bólem. Wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli, a jak nie boli, to kto by się tam przejmował.
No dobrze. To kto wie, gdzie dokładnie znajduje się wątroba? I po co nam ten wielki kawał mięsa?

Mówiąc “wielki” nie przesadzam. Wątroba waży ok. 1,5 kilograma i znajduje się w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym.
To bardzo ważny organ, ponieważ to taki nasz wewnętrzny przetwórca i filtr. To jedyny organ w naszym organizmie potrafiący się samodzielnie regenerować. Jeśli podczas przeszczepu wytniemy dawcy 3/4 wątroby, w kilka miesięcy wróci ona do dawnych kształtów. Wątroba ma wiele funkcji, ale podstawową jej rolą jest przetwarzanie pokarmów, czyli związków złożonych, do związków prostych, służących budowie i regeneracji tkanek. Wątroba działa jak bramka na lotnisku. To, co dobre i wartościowe, odżywia nasze tkanki i komórki, to, co toksyczne, jest usuwane.

Jakie jeszcze funkcje ma wątroba?
  • oczyszcza krew z toksyn, nadmiaru hormonów (jakby było ich za dużo, bylibyśmy non stop stymulowani do działania), resztek leków, konserwantów, barwników i wszelkich “syfów” trafiających do naszego organizmu wraz z żywnością, wodą i powietrzem, rozkładając je na substancje neutralne dla ustroju i dające się łatwo wydalić z kałem i moczem.
  • jest głównym magazynem krwi. Krew jest uwalniana z wątroby np. w przypadku silnego krwawienia.
  • jest magazynem witaminy B12, A, D, E.
  • gromadzi i reguluje ilość żelaza w postaci ferryny.
  • produkuje cholesterol, z którego syntetyzowane są hormony ( progesteron, hormony steroidowe żeńskie i męskie, hormony steroidowe kory nadnerczy), prowitamina i witamina D.
  • produkuje żółć (z cholesterolu), która trawi tłuszcz. Żółć emulguje tłuszcz,  czyli rozbija go na mniejsze kawałki, dzięki czemu może zostać strawiony.
  • rozkłada kwasy tłuszczowe, ale jeśli tego tłuszczu jemy za dużo, wątroba tyje i powiększa się błona otrzewnowa, czyli taki worek ochronny, który ją otacza. Stłuszczenie wątroby pojawia się np. przy zaniedbanej cukrzycy oraz źle prowadzonych dietach odchudzających, kiedy spadek masy ciała jest za szybki i tłuszcz uwalniany do krwi otłuszcza wątrobę.
  • w wątrobie produkowane są liczne związki chemiczne niezbędne dla trawienia pokarmu np. enzymy trawienne.
  • wytwarzany jest mocznik z amoniaku, który powstaje w wyniku przekształcania się aminokwasów w ketokwasy (dlatego diety wysokobiałkowe np. dieta Dukana, obciążają nie tylko nerki ale i wątrobę).
  • bierze udział w regulacji poziomu cukru we krwi, zatrzymując nadmiar glukozy, która została wchłonięta do krwi i zagęszcza ją tworząc glikogen.

Jeśli chodzi o odtruwanie organizmu, wątroba to organ bardzo wydolny. Poradzi sobie i ze starym serem, który zjedliśmy, bo szkoda nam było wyrzucić, i z zakrapianą alkoholem imprezą czy cheat mealem z budki spod dworca PKP. Ale jak zaczniemy przesadzać, żywić się byle czym i nadużywać alkoholu, w końcu powie dość. Nadmiar toksyn może przekroczyć wydolność wątroby. Jeśli żywimy się produktami bogatymi w chemiczne dodatki i konserwanty, pracujemy w warunkach które zmuszają nas do wdychania toksycznych oparów i przewlekle stosujemy leki, wątroba może nie dać rady z ich usuwaniem i nadmiar toksyn zacznie kumulować się w organizmie. Toksyczne środowisko staje się wtedy podłożem wielu chorób.
Ograniczenie funkcji wątroby sprawia, że odpowiedzialne za oczyszczanie krwi stają się nerki . Jeśli styl życia i sposób odżywiania nie ulega zmianie, oprócz wątroby i nerek, obciążeniu ulega cały układ immunologiczny. Powstaje toksemia wewnętrzna objawiająca się bólami głowy, przewlekłym zmęczeniem, niedokrwistością, skurczami, alergiami oraz chorobami wątroby.
Co ciekawe i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby wpływają na nasz stan emocjonalny. Osoba z przeciążoną wątrobą staje się drażliwa, nerwowa, często poirytowana.
O wątrobę warto dbać cały czas, nie tylko wtedy, kiedy już coś się dzieje. Zwłaszcza dotyczy to osób, które pracują w warunkach szkodliwych i muszą przewlekle zażywać leki. Te osoby o wątrobę muszą dbać szczególnie.
Muszę o tym powiedzieć. Lekarze leczą nas wyłącznie farmaceutykami bagatelizując znaczenie diety (wiem to z rozmów z moimi klientami). Bagatelizują, ponieważ na ogół nie mają takiej wiedzy (mają ci,  którzy sami się tym interesują). Niestety, w trakcie pięcioletnich studiów medycznych zaledwie trzy godziny poświęca się wpływowi żywienia na zdrowie. A z leczeniem jest jak z chodzeniem w ubłoconych butach po czystej podłodze. Lekiem na to schorzenie czyli na ten brud na podłodze jest wiadro, mop i woda z płynem. Ale na cóż się to zda, jak cały czas chodzimy w tych ubłoconych butach? Dopóki ich nie zdejmiemy, możemy w kółko tę podłogę tym mopem przecierać. Tak samo jest w chorobie. Jak przestaniemy brudzić złym odżywianiem, dieta pięknie wesprze farmakologię a w wielu przypadkach jest w stanie ją wyeliminować.

Zapamiętajmy!
Wątroba najbardziej regeneruje się między godziną 1 a 3 w nocy.

Dieta dla wątroby

Zalecenia diety “wątrobowej” nie są jednakowe dla wszystkich chorób wątroby i zawsze dopasowujemy je do rodzaju schorzenia. Zasady, które publikuję poniżej, dotyczą profilaktyki i sytuacji, kiedy w związku ze stylem życia musimy o tę wątrobę zadbać bardziej. Powiem dla przykładu. Przy dolegliwościach wątroby, np. u osób wychudzonych, wyniszczonych chorobą, pracujących w warunkach szkodliwych lub przewlekle zażywających leki, zwiększamy w diecie ilość białka (o tym, dlaczego, piszę poniżej), ale przy zapaleniu miąższu wątroby i marskości tę ilość redukujemy ponieważ w tych schorzeniach maleje tolerancja na białko. Nie jemy wtedy więcej, niż 30 gramów białka dziennie.

Podstawowe założenie dietetyczne dla osób chcących zadbać o wątrobę to:
  • regularne spożywanie posiłków po to, aby nie przeciążać organów.
  • całkowita rezygnacja z potraw smażonych. Chodzi o np. mięsa smażone w panierce, wszelkie placki, frytki, mięsa w formie tzw. gyros etc. Lekkie podsmażenie, zeszklenie warzyw do zupy czy leczo jest dozwolone.
  • rezygnacja z tłustych mięs i przetworów np. pasztetów, kaszanek, kiełbas, kabanosów, boczków.
  • rezygnacja z tłustych serów, smalców.
  • nie jemy jajek na twardo. Chcąc zjeść jajko na kanapce gotujemy je na tzw. 3/4, aby żółtko było półtwarde. Absolutnie nie wolno jeść jajek przegotowanych, mających wokół żółtka taką ciemną obwódkę.
  • unikanie potraw ostro przyprawionych, pikantnych.
  • unikanie dań marynowanych, z dodatkiem octu np. korniszny, sałatki w occie, śledzie w occie.
  • całkowita rezygnacja z alkoholu.
  • ograniczenie spożywania słodyczy do jednego dnia w tygodniu i jednej niedużej porcji.
  • absolutna rezygnacja z żywności gotowej, z konserwantami, sztucznymi dodatkami, barwnikami etc. Wszystkie posiłki przygotowujemy w domu ze świeżych produktów.
  • spożywamy produkty o kwaśnym smaku ponieważ kwaśne stymuluje krążenie w wątrobie, eliminując zastoje. Ale nie wolno przesadzać z ilością. Nadmiar kwaśnego będzie powodował kurczenie się wątroby.
  • u osób o prawidłowej masie ciała spożywamy ok. 1 grama białka na kilogram masy ciała. U osób o niskiej masie ciała tę ilość należy zwiększyć do 1,3-1,5 g/kg.  Zwiększenie podaży białka ma na celu uzupełnienie braków tkankowych i pobudzenie procesów odnowy uszkodzonej wątroby. Białko należy dawkować racjonalnie. To, że stymuluje funkcje regeneracyjne wątroby nie oznacza, że można je spożywać w nadmiarze. Jak to mówią, “co za dużo to niezdrowo” i zbyt duża ilość białka będzie powodowała zwiększenie stężenia amoniaku w krwi tętniczej.
  • dopuszczalna ilość tłuszczu to 20-25 % w zależności od schorzenia. U osób które dodatkowo mają zaburzenia wydzielania żółci (żółć trawi tłuszcz) należy tę ilość jeszcze ograniczyć.
  • właściwa podaż węglowodanów. Zbyt mała niekorzystnie wpływa na regenerację wątroby. Spożywamy węglowodany złożone.  Cukry proste przyczyniają się do podwyższenia poziomu triglicerydów w wątrobie oraz nasilają stłuszczenie.
  • przewlekłe choroby wątroby powodują zaburzenia wchłaniania witamin i składników mineralnych dlatego dieta musi obfitować w te składniki.
  • zaburzona zostaje zdolność do magazynowania witamin, najczęściej tych rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A,D,E i  k a także witamin z grupy B, stąd należy zadbać o właściwą podaż tych składników.

W diecie “wątrobowej” znaczenie mają proporcje i właściwy balans między dostarczanym tłuszczem a błonnikiem, który zwiększa wydzielanie żółci która trawi tłuszcz.

Wątroba lubi:
  • pełne ziarno,
  • zielone warzywa bogate w oczyszczający chlorofil,
  • marchew, buraki, dynię, pietruszkę, czarną rzepę, białą rzodkiew,
  • kiszonki oraz kwaśne owoce np. cytryna, grejpfrut, limonka ponieważ kwaśne stymuluje krążenie w wątrobie, eliminując zastoje.
  • z owoców także jabłka, pomarańcze,
  • czosnek,
  • oczyszczający skwalen (czytaj Skwalen z amarantusa – detoks absolutny)
  • ostropest (czytaj o wartościach i działaniu ostropestu ). Leki ba bazie sylimaryny powstają właśnie z ostropestu.
  • herbatę z mniszka lekarskiego ponieważ  neutralizuje kwasy, pobudza wątrobę do oczyszczania i usuwania odpadów wraz z żółcią,
  • herbatę z korzenia mniszka i korzenia łopianu – działają odtruwająco,
  • liście karczocha ostowego (Cynara cardunculus L.)

Pisząc artykuł korzystałam z wiedzy zdobytej podczas lektury:
* http://esculap.com – portal medyczny dla lekarzy
*
* http://www.pfm.pl – portal farmaceutyczno medyczny
* Jedz i żyj zgodnie z porami roku; Energia Życia, Energia Pożywienia; Alchemia Pożywienia, – wszystkie książki Pani Bożeny Żak – Cyran
* Ukryta Prawda – T.Colin Campbell, Howard Jacobson
* Odżywianie dla zdrowia – Paul Pitchford
* Medycyna między wschodem a zachodem – Wiesława Stopińska

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Helicobacter pylori – czy zakażenie zawsze spowoduje chorobę? Diagnostyka i leczenie – na czym polega?

Szacuje się że około 80% dorosłych Polaków, oraz 30% dzieci i młodzieży jest zakażonych bakterią Helicobacter pylori (H. pylori - Czytaj dalej

Insulina a metabolizm komórek
insulina a metabolizm komórek

Zaczął się rok szkolny. Czekając na córkę obserwuję dzieci i młodzież. Z paczką chipsów, chrupek o konkretnym smaku, kolorowymi groszkami, Czytaj dalej

Insulinooporność. Co to za schorzenie i na czym polega? Wszystko co powinniście wiedzieć o glukozie, insulinie, glukagonie i funkcjonowaniu tarczycy w kontekście tej choroby.
Insulinooporność

Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę w odpowiedzi na spożycie węglowodanów. Jabłko, kanapkę, czy porcję kaszy, organizm przetwarza do glukozy. Czytaj dalej

Smog i ksenobiotyki! Jak żyć w dzisiejszych, trudnych czasach? Jaka żywność najskuteczniej wesprze detoksykację?
smog

Normy pyłów przekroczone o kilkaset lub w niektórych miastach nawet o kilka tysięcy procent. Śmierdzące powietrze, drapanie w gardle i Czytaj dalej

165 komentarzy

AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 9:12
A ja tak bardzo lubię ostro przyprawione potrawy. Zresztą gdzieś czytałam, że ostre przyspiesza przemianę materii. Zgadzasz się z tym Gosiu? I czy ostra papryka może się przyczyniać do trądziku?
Dodano:  12 październik 2015 - 9:33
Tak. Ostre pobudza metabolizm ale stosując jakąś nazwijmy to metodę, zawsze trzeba patrzeć na to jakim kosztem coś osiągamy. Dieta Dukana też była skuteczna tylko rozwalała nerki i wątrobę.
Ostre przyprawy będą też wzmagały trądzik.
Odpowiedz
lenaDodano:  12 październik 2015 - 9:42
Myślę, że warto jeszcze dodać, że przy antykoncepcji ostropest może zmniejszać działanie tabletek i tak jest też z niektórymi innymi lekami, niestety nie orientuje się jak to jest z mniszkiem, ale osoby przyjmujące leki przewlekle powinny to sobie sprawdzić.
Jestem właśnie na kuracji retinoidami, która dość mocno potrafi obciążyć wątrobę, więc dla mnie post bardzo na czasie i na pewno z niego skorzystam :D
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 12:14
Droga leno, może napiszesz jak ostropest zmniejsza działanie antykoncepcji?
lenaDodano:  12 październik 2015 - 17:02
Proszę tutaj artykuł, dość przystępnie napisany https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/138.html
Co prawda ten wpływ będzie różny dla każdej z nas, bo każdy organizm jest inny, ale jak już ktoś zażywa i tabletki antykoncepcyjne i ostropest to lepiej byłoby rozdzielić przyjmowanie np jak jedno bierzemy rano to drugie wieczorem :)

Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 9:52
Małgosiu,obliczyłam moje PPM i CPM według wzoru podanego prze Ciebie, CPM wyszło mi 1672. Myślisz, że gdybym stosowała Twój gotowy jadłospis to uda mi się schudnąć czy lepiej zejść do 1400kcl?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Dodano:  12 październik 2015 - 9:56
Nie schodź do 1400.
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 10:04
dziękuję za tak szybką odpowiedź, będę stosowała Twój jadłospis, mam nadzieję, że spadnie mi na nim parę kilo :-)
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 10:30
Na pewno tak bedzie+dorzuc jakies cwiczenia,ruch.
Jadlospisy i diety Malgosi sa the best:-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 10:30
Witaj Małgosiu;
Wykryto u mnie 2 naczyniaki (w tym jeden tzw. nietypowy)na wątrobie, posiadasz wiedzę co może być powodem ich powstania.
Dodam, że jestem wegetarianką, jem dużo owoców i warzyw, alkoholu wogóle nie piję, papierosów nie palę.
Bardzo się obawiam, ponadto otrzymałam skierowanie na rezonans magnetyczny celem weryfikacji.
Czy rak często dotyczy tego organu?
Dodano:  12 październik 2015 - 10:44
Naczyniak to tak mówiąc bardzo w skrócie, "wybicie" naczyń poza ich miejsce naturalnego występowania. Bardzo możliwe że się wchłoną ale to temat dla lekarza specjalisty nie dla dietetyka.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 10:33
Małgosiu, jaki to jest oznak,że odczuwa się dolegliwości prawdopodobnie wątrobowe po 1) dłuższym spożywaniu czosnku 2) smażonych,tłustych potrawach.
Dodano:  12 październik 2015 - 10:42
Po spożyciu ciężkostrawnych potraw i po dużym objedzeniu odczuwalne jest takie kucie z prawej strony pod żebrami.
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 10:44
Tak to prawda, a co to oznacza, jaki to stan chorobowy?
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 13:00
ja też tak mam jak zjem właśnie czosnek albo danie typu pizza,co to znaczy to kłucie Małgosiu,czy to woreczek żółciowy?
UnknownDodano:  13 październik 2015 - 11:52
Woreczek żółciowy, usg.
Odpowiedz
OlgaDodano:  12 październik 2015 - 10:37
Malgosiu,
Wlasnie zdiagnozowano u mnie cholestaze ciazowa i zlecono diete watrobowa. Takze ten artykul spadl mi jak z nieba ;). Czy jest cos jeszcze, na co powinnam uwazam?
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 12:03
Olgo, miałam cholestazę w dwóch ciążach, w pierwszej dieta lekkostrawna + Biliepar I to był koszmar, w drugiej dieta +soki warzywne codziennie 2 szklanki, + Essentiale forte + ostropest 1 łyżeczka dziennie + Ursopol (wszystko po konsultacji z lekarzem) i do dnia porodu kwasy żółciowe i próby wątrobowe w normie i nic nie swędziało :)
OlgaDodano:  12 październik 2015 - 15:08
Bardzo dziekuje za odpowiedz! Czy lezalas dlugo w szpitalu? Ja juz 4 dzien, dziala to na mnie mocno depresyjnie :(
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 10:37
Małgosiu piszesz, że jajko na twardo nie...
A jak ma się do tego jajko w postaci kogiel-mogiel z utartym cukrem i łyżeczką kakao.
Czy warto dodać odrobinę alkoholu, czy dla wątroby lepiej nie dokładać?
Dodano:  12 październik 2015 - 10:41
Kogel mogel można ale pamiętaj aby najpierw sparzyć jajka. Alkoholu nie dodawaj.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 11:28
Witam,
Pani Małgosiu, pytanie z innej beczki, kupiłam sznycel z indyka z biedronki (firma Kraina Mięsa), pokroiłam te filety na paski, na patelnię wlałam trochę oleju rzepakowego, trochę wody i wrzuciłam tego indyka, chciałam żeby się poddusił. Z tego mięsa wyszło bardzo dużo takich dziwnych białych kulek, przypominających ścięte białko/ zważoną śmietanę. Było tego bardzo, bardzo dużo i nie zniknęło to w czasie duszenia. Musiałam to mięso przepłukać później wrzątkiem a i tak te farfocle zostały. Finalnie zjedliśmy odrobinę bo było niesmaczne, twarde i było na nim widać strukturę mięsa tak wyraźnie jakby ktoś ją odrysował, resztę wyrzuciliśmy. Pani Małgosiu, mam pyt., czy słusznie mi się wydaje, że ono było czymś nastrzykiwane? Mam zamiar napisać w tej sprawie do biedronki, zrobiłam zdjęcia tego czegoś co pływało w tym mięsie.
Dodano:  12 październik 2015 - 11:34
Na moje oko tak i w mojej ocenie (oczywiście na odległość bo nie widzę tego mięsa) mogło to być białko sojowe. Ja już się kiedyś sparzyłam na indyku z biedronki :((
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 11:43
Małgosiu.Skutkiem postu na diecie diecie warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej jest szybka utrata wagi, jak ma się do stłuszczenia lub obciążenia wątroby?
Dodano:  12 październik 2015 - 11:55
Tego nie wiem. O to już by trzeba zapytać samą dr. Ewę Dąbrowską która na pewno prowadzi karty pacjentów i bada efekty tej diety. Tak jak pisałam w poście na temat diety Dr. Ewy Dąbrowskiej, to jest dieta którą powinno się przechodzić pod kontrolą lekarską.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 11:58
Rewelacyjny post. Serdecznie Cię pozdrawiam. Ewelina K.?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 12:44
Małgosiu od 17 lat (z przerwami) leczę się lekiem hormonalnym Femoston mite (zanik miesiączki-niby nie ma przekazu z głowy do dołu + niski poziom hormonów badanych w czasie przerwy w braniu leków), bardzo boję się o moją wątrobę. Czy niniejszy lek może doprowadzić do zmian rakowych?
Mam 35 lat i bez tych tabletek okresu niestety nie ma:( Co robić? Brać nadal leki?
Bardzo boję się o moje zdrowie!!!
Dodatkowo aby wspomóc wątrobę stosuję ostropest w tabletkach.
Dodano:  12 październik 2015 - 13:09
Powinnaś stosować lekkostrawną dietę, ochronną, jak najbardziej naturalną. Ostropest jest jak najbardziej wskazany.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 12:56
Pani Małgosiu.Bardzo dziękuję za ten post o chorej wątrobie.Bardzo pomocne informacje.Niedługo wyślę formularz z prośbą o dietę na stłuszczenie wątroby.Wszystkie posty wspaniałe.Pozdrawiam cieplutko Urszula Klonowska.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 13:06
Wątroba "lubi" też normalną rzodkiewkę ?
a pietruszka ? to korzeń czy bardzie natka ?
Dodano:  12 październik 2015 - 13:07
Normalną rzodkiewkę ale w niedużych ilościach. Bardziej jako dodatek np. starta do twarożku.
Pietruszka korzeń ale natka też jest ok. z uwagi na chlorofil.
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 21:27
ooo, to teraz wiem dlaczego po zjedzeniu pęczka normalnej rzodkiewki miałam tak ciężko w brzuszku :( i czasem coś kłuło
czyli ostrożnie i z umiarem przy tej rzodkiewce.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 13:11
dzięki za super post.
Czy można liczyć na post dotyczący odżywiania zdrowego dla nerek? plis
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 14:17
Pani Małgosiu Kochana proszę o post na temat wysokiego cholesterolu,borykam się z tym problemem od dłurzszego czasu,po 3 miesiecznej diecie zaproponowanej przez lekarza GUCIO nic nie zbiłam tego dziadostwa chol.cał-24,4 hdl-82,8 ldl-189,0 trójgicerydy-61,9.Zaglądam do pani codziennie.Pozdrawiam ELa
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 15:23
Cholesterol całkowity 284,4 wkradł sie jakiś błąd :) Właśnie robię peso z pani przepisu SUPER używam zamiast masełka.
Odpowiedz
Salon masażuDodano:  12 październik 2015 - 15:27
Super blog. Ciekawe i interesujące informacje. Blog warty polecenia.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 16:26
Tak, post na temat wydokiego cholesterolu bardzo by się przydał. :). Jestem za.
Odpowiedz
Basia cDodano:  12 październik 2015 - 16:33
Czy przy cukrzycy 2 można stosować ostropest
Dodano:  12 październik 2015 - 18:29
Można
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 16:39
U mnie w rodzinie mówiło się, że na wątrobę najlepsza jesienna (nie ma słońca) kuracja dziurawcem - herbatka na czczo. Masz doświadczenia?
Odpowiedz
AlicjaDodano:  12 październik 2015 - 19:08
Wątrobę ma się tylko jedną, więc powoli zacznę się odzwyczajać od ostrego jedzenia. Pora odkrywać nowe smaki:-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 21:22
Witam mam trochę pytanie nie na temat. Czy to co jemy wpływa na długość naszego życia a może geny też wpływają?? Pozdrawiam
Dodano:  13 październik 2015 - 9:08
Oczywiście że ma wpływ. Jeśli źle się odżywiamy wolne rodniki skutecznie skrócą nam życie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 21:32
Małgosiu,jak sprawdzić czy też jakie objawy dają problemy z trawieniem żółci?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 22:19
Malgosiu poradz...Mam 25lat,odzywiam sie zdrowo,ale mam problem z trądzikiem. Tydzień temu wykluczylam nabiał (test fd wykryl nietolerancje) i strasznie wysypalo mi szyję( te pryszcze az bola). Czy organizm sie oczyszcza i dlatego ten wysyp? Na twarzy już jest trochę lepiej.
Dodano:  13 październik 2015 - 9:07
Tak, organizm się oczyszcza i może to potrwać nawet 2-3 tygodnie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 październik 2015 - 22:19
Pani Małgosiu, jeśli ćwiczę 5 razy w tygodniu, 2 razy pływam na basenie po 45 min,a 3 razy
ćwiczę przed laptopem po 40 min z Ewą Chodakowską to przez ile powinnam pomnożyć PPM?
Dodano:  13 październik 2015 - 9:08
1,4
Odpowiedz
H.LucynkaDodano:  13 październik 2015 - 7:38
W końcu to, czego szukałam!
Choruje na raka dróg żółciowych. Przerzuty do wątroby i kości. No dobra... Wątroby to ja prawie nie mam, tyle jest na niej guzów. Ale nie o to chodzi.
Każdy dietetyk mówi mi coś innego.
Jestem w trakcie chemioterapii i sterydoterapii. I nie mam zielonego pojęcia, jak rozłożyć białko, węglowodany i tłuszcze tak, aby to miało jakiś sens. I jak wyliczyć odpowiednią ilość kalorii? Czy powinnam zjadać ich więcej czy mniej niż pokazują standardowe kalkulatory?
No i najważniejsze - o jakiej porze dnia łykać Encorton, aby przestać tyc?
Muszę nieco schudnąć, bo kręgosłup nie dość, że zraczaly to jeszcze ja z BMI 41... Nie ma to jak przytyć 40kg na chemii ;)
Z góry bardzo dziękuję Ci za odpowiedź!
Dodano:  13 październik 2015 - 9:09
Lucyna pacjentów onkologicznych nie prowadzę online.
AnonimowyDodano:  17 październik 2015 - 20:13
Przeczytaj "ukryte terapie" J.Zieby - otwiera oczy na wiele spraw. ..
Odpowiedz
Kasiek NekoDodano:  13 październik 2015 - 8:25
Świetny post ! Z resztą jak każdy inny w dziedzinie dietetyki i fizjologii. Dziękuję Ci Małgosiu za Twojego bloga ( :
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 8:27
Małgoś od tygodnia meczy mnie zgaga. Nadeszła jesień i myślę, że dużo osób ma podobny problem. Co zjem to mnie morduje. Pije alugastrin i manti, pomaga mi, ale może znasz jakiś sposób, żebyśmy my zgagowcy mogli sobie pomóc.
Dodano:  13 październik 2015 - 9:06
Wszelkie żołądkowe historie odzywają się na jesień.
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 11:59
Dlaczego na jesień????
Dodano:  13 październik 2015 - 15:53
Tak już jesteśmy skonstruowani. Kalendarz medycyny chińskiej pięknie obrazuje jakie organy w jakim czasie się "odzywają" i to się potwierdza w praktyce ;)
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 16:33
Dziekuje, a to ciekawe, nigdy o tym nie słyszałam.
AnonimowyDodano:  18 październik 2015 - 19:39
Tez od ok 2 tyg mam codziennie zgage i zastanawiałam się właśnie skąd to cholerstwo. Jem jak zawsze. .
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 8:43
Malgosiu czy ja moglabym Ciebie poprosic o polecenie jakiejs ksiazki z chinskiej medycyny? Tyle jest tego na rynku, ale nie wiem czy niosa za soba jakas sensowna tresc. Jezeli jakas znasz i polecasz to podziel sie prosze z nami. Pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 11:25
Małgosiu,czy w diecie dla osoby z chorym żołądkiem wywary mięsne są ok?
Dodano:  13 październik 2015 - 15:53
A w jakim schorzeniu?
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 22:45
Zniszczona błona śluzowa żołądka i bakteria HP.
Dodano:  14 październik 2015 - 7:53
Przy zniszczonej błonie śluzowej nie. Twoja dieta musi być mocno lekkostrawna. Dzień zaczynaj od wypicie takiego glutka, kisielu z mielonego siemienia lnianego i do przygotowywania potraw używaj masła klarowanego.
O tym dlaczego jest zalecane u osób z problemami ze śluzówką żołądka pisałam w poście o maśle Ghee.
AnonimowyDodano:  14 październik 2015 - 8:24
Dziękuję ślicznie.
AnonimowyDodano:  14 październik 2015 - 8:29
Spotkałam się ze stwierdzeniem,że kolagenowe zupy wręcz pomagają odbudować błonę śluzową żołądka, co o tym myślisz Małgosiu.
Dodano:  14 październik 2015 - 9:37
Nie słyszałam o kolagenowych zupach. Wiem że jeśli mamy niedobory kolagenu i z tej przyczyny robią nam się zmarszczki to nie jest tak że łykając tabletkę pójdzie on akurat w te zmarszczki. Pójdzie tam gdzie jest najbardziej potrzebny np. do chrząstek stawowych.
AnonimowyDodano:  14 październik 2015 - 10:47
Zupy kolagenowe czyli długo gotowane,aby wydobyć kolagen.
Dodano:  14 październik 2015 - 17:23
Czyli gotuje się je na kościach ?
AnonimowyDodano:  14 październik 2015 - 20:29
Też.. np. całe udka z kurczaka długo gotowane + kawałek wołowiny z kością. Co o tym myślisz?
Dodano:  14 październik 2015 - 20:39
Generalnie ja bym unikała wywarów i w ogóle tłustych rzeczy. To też jest kwestia indywidualna ale ja widzę po moich klientach że zupy na wywarach warzywnych są dobrze tolerowane a wcześniej jak jedli tradycyjne zupy na wywarach mięsnych to odczuwali na żołądku.
AnonimowyDodano:  15 październik 2015 - 8:17
Dziękuję za rady. Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 11:36
Małgosiu,czy komosa ryżowa i amarantus nadają się na diecie dla osoby z helicobakter pylori? Jesli tak to czy muszą być zblendowane ( chodzi o to,czy te ziarenka drażnią żołądek). z góry dziękuję za odpowiedź.
Dodano:  13 październik 2015 - 15:54
Nadają się i ugotowane nie muszą być blendowane. Jesz je jak kaszę.
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 22:44
Próbuje dostosować dietę dla siebie. Amarantus mimo,ze male kuleczki nie drażnią żołądka, a owoce z pestkami małymi juz tak.. A pestki z pomidora?
Dodano:  14 październik 2015 - 7:58
Ale jak owoce przetrzesz przez sito to już nie. Pestki z pomidora na ogół nie drażnią, ale skórka już tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 11:48
Czy mogłabyś proszę polecić firmę soku z żurawiny.
Dodano:  13 październik 2015 - 15:54
Ja mam Radix.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 11:53
Oj Gosiu, świetny artykuł, tyle się z niego dowiedziałam. Czytam Twojego bloga niemalże od początku, ale nigdy na 100% nie przeszłam na tą "jasną stronę mocy", mam skłonności do przejadania się, uwielbiam słodycze, białe bulki z serem żółtym, masło orzechowe ze słoika. Mam wzw B i jakoś mimo tego, ze sama z słyszałam o dietach wątrobowych to żaden z lekarzy nigdy nawet słowem nic nie powiedział o diecie. Masz racje Gosiu, ten artykuł mi dużo uświadomił, mam dzieci jestem mloda nie mogę siebie niszczyć sama. Co mnie zszokowało to te jajka, ja właśnie tak gotuje aż są sinawe dookoła bo takie najlepsze do pasty z cebulką. O co chodzi z tym jajkiem? A i z czasu jem paprykę, czy lepiej zrezygnować? Dziekuje Gosiu za ten artykuł ;)
Dodano:  13 październik 2015 - 15:56
Jajka z ciemną obwódką są bardzo ciężkostrawne. Nie jadaj takich.
Paprykę generalnie możesz ale jeśli masz po niej wzdęcia jedz pieczoną bez skóry.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 12:13
Małgosiu, mam problem z określeniem stopnia swojej aktywności fizycznej.
Moja aktywność to 5 razy w tygodniu trening składający się z:
- 20 min skakania na skakance (umiarkowanie intensywny),
- 10 min Mel B na pośladki lub nogi,
- Mel B abs lub brzuch.
Przez ile powinnam pomnożyć swoje PPM? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dodano:  13 październik 2015 - 15:56
1,2
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 17:43
Jak dla mnie te ćwiczenia wyglądają na naprawdę intensywne. Czy 1,2 to nie będzie za mało?
Dodano:  13 październik 2015 - 20:00
Ale czasowo nie są długie.
AnonimowyDodano:  14 październik 2015 - 9:21
a to ile mniej więcej czasowo powinny trwać żeby móc je zaliczyć do "1,4"?
Dodano:  14 październik 2015 - 9:33
Przynajmniej godzinę. Jeśli ćwiczenia są siłowe i częste to 45 minut.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 12:19
Bardzo pouczająca lektura, jak zawsze. Twój bóg jest obłędny. Bardzo lubię Twój styl pisania, taki merytoryczny, ale z przekąsem ( jak o tej budzie spod dworca, czy Twoją odpowiedzią na któryś kąśliwi komentarz, że zamierzasz żyć długo i odchować wnuki) Uwielbiam tego bloga :-D
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 13:12
Gosiu tyle czasu trzymałam się zdrowego racjonalnego żywienia, ale teraz wraz ze zmianami w życiu, większymi problemami zaczęłam zajadać stres głownie słodyczami.. jest tak że cały dzień trzymam się zdrowego menu a wieczorem sięgam po tabliczkę czekolady, batona itp. i jem do oporu nie mogę wręcz przestać ? Słyszałam że suplementacja chromem zmniejsza ochotę na słodyczę ? to prawda? proszę o pomoc
Dodano:  13 październik 2015 - 15:52
Przeczytaj post o napadach na słodycze i kompulsywnym objadaniu.
Przypuszczam że w dzień jesz po prostu za mało i wieczorem następuje spadek cukru, stąd ochota na słodkie.
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 18:44
być może bo często moim drugim śniadaniem jest tylko jabłko w obawie aby nie zjeść za dużo :/ a co z chromem polecasz ?
Dodano:  13 październik 2015 - 19:59
Możesz sobie połykać jak już ciężko Ci zapanować ale nie przesadzaj z tym chromem i nie bierz go długo.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 13:32
Małgosiu, tak już wcześniej pisałam leczę się lekiem Femoston mite (17 lat). Wiem, że nie preferujesz leczenia hormonami ale bardzo proszę o opinię z Twojej strony czy to lek niebezpieczny. Wiem też że masz zaprzyjaźnioną lekarkę-ginekolog czy mogłabyś zasięgnąć jej opinii jako fachowca.
Zastanawiam się nad przerwaniem kuracji, tylko co dalej...?
Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc.
Z góry serdecznie dziękuję.
Dodano:  13 październik 2015 - 15:50
Wolałabym nie wypowiadać się na temat terapii zaleconych przez lekarza.
Odpowiedz
Michał i angielski inaczejDodano:  13 październik 2015 - 13:45
Ciekawe, ciekawe, nie powiem że nie :) A jak ma się dieta dla wątroby do diet polecanych dla zdrowia innych elementów ciała jak mózg, mięśnie czy serce?
I dlaczego "jajka przegotowane" są absolutnie niepolecane? Zafrapowało mnie to :)
Dodano:  13 październik 2015 - 15:49
Jajka przegotowane są bardzo ciężkostrawne.
Jeśli chodzi o dietę wątrobową plus inne schorzenia to trzeba je zawsze dopasowywać. Dieta wątrobowa w żaden sposób nie zubaża nas w składniki potrzebne dla serca czy mózgu.
MichałDodano:  13 październik 2015 - 19:07
A! Myślałem, że coś strasznego odkłada się w tej ciemnej otoczce w jajku.Uff.
Skoro dieta wątrobowa nie szkodzi sercu i mózgowi, to faktycznie warto ją poważnie rozważyć. Dzięki za post i wyjaśnienie :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 14:50
Gosiu nie stać mnie na mięso ekologiczne a z tego co u ciebie wyczytałam tylko takie warto jadać.. powiedz mi proszę czy warto zastąpić takiego kurczaka np mozzarellą? ona też ma dużo białka z tego co mi wiadomo. Pozdrawiam
Dodano:  13 październik 2015 - 15:47
Szukaj w sklepach kurczaków zagrodowych. Nie są karmione karmami z GMO i nie są na antybiotykach. Ostatnio widziałam takiego kurczaka z Podlasia w lidlu.
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 18:21
A słyszałaś o tych kurczakch "Farmio" ? Jajka też mają z tej firmy
http://www.farmio.com/kurczak-babuni-farmio
Dodano:  13 październik 2015 - 20:00
Tak. Są ok.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 15:31
Czy można liczyć na jakiś post o zatrzymywaniu się wody w organizmie ? Pytam bo jest Pani dla mnie skarbnicą informacji o zdrowiu :D
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 15:31
Hej Gosiu, napiszesz coś o miso i czarnym ryżu? Podobno to superfoods..
Odpowiedz
DentimaDodano:  13 październik 2015 - 17:39
Świetny artykuł, bardzo wyczerpujący i rzetelny. Pozdrowienia :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 17:45
A ja mam pytanie odnośnie czarnej herbaty. Czy nie jest ona szkodliwa? Czy Ty Małgosiu pijasz ją z cytryną?
Dodano:  13 październik 2015 - 20:01
Czarną pijam bardzo rzadko. Nie powinno się jej pić do posiłków bo utrudnia przyswajanie żelaza.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 17:46
Gosiu a co sądzisz o takim cappuccino w proszku z Mokate? Czy można raz na jakiś czas wypić?
Dodano:  13 październik 2015 - 20:02
Osobiście tego nie pijam. To produkt mocno przetworzony i ma z tego co się orientuję bardzo dużo cukru.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 18:20
Czy mogłabyś napisać coś o Omega 3 i Omega 6? Korelacji tychże, skutkach niedoboru, nadmiaru? Słyszałam że nadmiar omega 6 prowadzi do stanów zapalnych w organizmie. Zastanawiam się czy może powodowć wzrost przeciwciał tarczycowych i czy ewentualnie jest jakieś badanie na podstawie którego można ocenić poziom omega 3 i 6 w organizmie

Pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 20:15
Malgosiu ostatnio w tv oglądałam program w ktorym pani opowiadala o dzialaniu pestek moreli ale mowila ze trzeba brac 1pestke na 5kg masy ciala czy to sa dawki terapeutyczne w przypadku nowotworow zdiagnozowanych juz?
Dodano:  14 październik 2015 - 7:54
Tak. Pisałam o tym. W zakładce Trochę zdrowia znajdziesz artykuł na temat amigdaliny z gorzkich pestek moreli.
AnonimowyDodano:  15 październik 2015 - 6:47
Malgosiu czytalam oczywiscie artykuł ale chcialam ustalic dawkowanie czy te 5pestek na kg masy ciala to możliwe?
Dodano:  15 październik 2015 - 8:03
Nie, nie. Nie na kilogram masy ciała. Ja biorę 4 pestki na dobę.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 20:37
Małgosiu, a jaka jest Twoja opinia na temat kolagenu? Chodzi mi o suplement. Warto w niego zainwestować czy to nabijanie ludzi w butelkę?
Dodano:  14 październik 2015 - 7:53
Dla mnie nabijanie w butelkę.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 październik 2015 - 20:58
Gosiu a jak ktoś zamówi u Ciebie dietę na odchudzanie, a po załóżmy 3 miesiącach trzeba będzie pokombinować z ilością kcal to da się to zrobić poprzez konsultracje czy trzeba zamawiać kolejną dietę? A no i co z owocami i warzywami- można wymieniać oczywiście nie na banana? :)

Dziękuje!
Dodano:  14 październik 2015 - 7:57
Tak. Owoce i warzywa można wymieniać.
Jak zamawiasz dietę, ja ją konstruuję tak abyś stosowała ją 2-3 miesiące. Zazwyczaj moi klienci stosują 2 miesiące a potem zmieniamy proporcje.
Możesz też stosować dalej tę samą ale ja Ci piszę co zmieniasz.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 październik 2015 - 7:03
Hej Małgosiu a ja zupełnie nie na temat.
Wyslalam forlumarz diety dnia 7 wrzesnia 2015 a nadal nie dostalam wyceny. Z tego co pisze na stronie widze ze juz powinnam go miec.
Zagubilam sie gdzies czy moj e-mail nie dotarł?
Dodano:  14 październik 2015 - 7:59
Z jakiego maila?
AnonimowyDodano:  14 październik 2015 - 8:27
arellaa9@gmail.com
Dodano:  14 październik 2015 - 17:39
Odpisałam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 październik 2015 - 13:13
Przepraszam, że w tym miejscu, ale bardzo zależy mi na odpowiedzi, dlatego ponawiam swoją prośbę. W przyszłą sobotę idę na wesele. Pech chciał, że będzie to na krótko przed menstruacją, a wtedy zazwyczaj jestem wzdęta i opuchnięta. Mam też problemy z jelitem drażliwym. Proszę o radę, czy przez ten najbliższy tydzień przed weselem mogłabym jakoś "specjalnie" się odżywiać, aby zminimalizować te nieprzyjemne objawy. Może tak jak w czasie detoksu lub coś podobnego?
Dodano:  14 październik 2015 - 17:30
Tak. Jedz posiłki płynne czyli koktajle, musy owocowe, musy owocowo - warzywne , zupy, lecza.
AnonimowyDodano:  15 październik 2015 - 9:01
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds