Każdego dnia tracimy ok. 80 – 100 włosów. To normalny, fizjologiczny proces i nie powinien budzić niepokoju.
Na miejscu utraconego włosa wyrasta nowy. Nikt wypadających włosów nie zlicza ale z pewnością każdy zauważy jeśli w pewnym momencie zacznie tracić ich więcej. Dywan z włosów po myciu i suszeniu oraz przerzedzony przedziałek to moment w którym najczęściej wpadamy w panikę. Wyłysieję! Co mam zrobić? Gdzie szukać pomocy?
Dziś opowiem o najczęstszych przyczynach wypadania włosów oraz zdradzę sześcio stopniową kurację na powstrzymanie wypadania, do stosowania przez sześć tygodni. To kuracja którą polecam moim klientkom.
Są zachwycone efektami.
Budowa włosa
Włos w 80% składa się z keratyny. Reszta to woda i tłuszcz. Keratyna to nierozpuszczalne w wodzie białko zbudowane głównie z aminokwasów siarkowych. Bez siarki nie ma więc mowy o mocnych włosach ale też i mocnych paznokciach oraz zdrowej skórze. Siarka odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji naskórka. Działa także przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i detoksykująco. Każdy kto boryka się z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, egzemami czy łuszczycą powinien włączyć do diety produkty bogate w siarkę. Niedobór siarki skutkuje wypadaniem, łamliwością i siwieniem włosów ale i łamliwością paznokci, suchością skóry, zmęczeniem czy sennością.
UWAGA! Niedobór siarki powoduje też zaburzenia w przyswajaniu magnezu, żelaza, krzemu, wapnia, potasu i manganu.
Wypadające włosy
Wypadanie, suchość i łamliwość włosów może być związana z nieprawidłową, niedoborową dietą, stresem lub/i niewłaściwą pielęgnacją (przesuszające, obciążające zabiegi stylizujące, zbyt mocne upięcia etc. ). Bywa także sygnałem ostrzegawczym wielu chorób.
Jeśli zdrowo się odżywiasz i dbasz o włosy, a mimo to nie możesz sobie poradzić z ich nadmiernym wypadaniem, może to sygnalizować:
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- chorobę Gravesa i Basedova,
- zespół policystycznych jajników,
- androgenizm,
- cukrzycę,
- choroby nerek,
- niedokrwistość, zbyt niski poziom żelaza,
- niedobór cynku,
- zbyt wysoki poziom prolaktny,
- chorobę Wernera i Addisona- Biermera,
- zaburzenia hormonalne (zbyt mała ilość estrogenów),
- nadmiar witaminy A,
- toczeń układowy,
- chorobę autoimmunologiczną,
Włosy wypadają także w wyniku stosowania leków:
- obniżających krzepliwość krwi,
- hormonalnych,
- przeciwdrgawkowych,
- obniżających poziom lipidów,
- cytostatycznych,
- obniżających ciśnienie krwi,
oraz
- po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej,
- podczas karmienia piersią,
- po porodzie,
- przy niedoborach witaminy B12, B5, E, H (biotyna), cynku, żelaza, selenu, magnezu i kwasu foliowego.
Włosy wypadają także w wyniku zaburzeń hormonalnych polegających na nadmiernej produkcji androgenów. Wówczas aktywna cząsteczka testosteronu (DHT) doprowadza do zmniejszenia i w dalszej konsekwencji zniszczenia mieszków włosowych. Nadmiar androgenów obserwujemy u Pań z zespołem policystycznych jajników (PCOS) ale też podczas zbyt wysokiego poziomu insuliny (insulina stymuluje jajniki do produkcji androgenów) więc osoby z insulinoopornością i cukrzycą muszą mieć się na baczności. O tym jednak napiszę oddzielny post.
Dieta dla włosów, czyli gdzie znajdziemy produkty bogate w siarkę?
Produkty bogate w siarkę to produkty wysokobiałkowe czyli ryby, mięso i jaja.
Ale znajdziemy ją także w cebuli, czosnku, kapuście,
jarmużu, brokułach, kalafiorze, owsie, grochu, fasoli, soczewicy, awokado, morelach, truskawkach, algach (spirulina, chlorella) a także nabiale. Z uwagi na silne właściwości odkwaszające i przeciwutleniające do diety warto włączyć także banany, cytrynę i pomidory.
Warto też dbać o kolor włosów. Kluczowa jeśli chodzi o zapobieganie siwieniu jest witamina B5 (kwas pantotenowy). Jej źródła to wątróbka, otręby pszenne, pstrąg, makrela, mleczko pszczele, pestki słonecznika, orzechy, grzyby, jaja, banany, pomarańcze, brokuły, melony, ziarna zbóż (chleb czystoziarnisty).
Sześciostopniowa kuracja na wypadające włosy do stosowania przez sześć tygodni
To wielokrotnie sprawdzona przez moje klientki kuracja. Polecam ją całym sercem. Pierwsze efekty daje po 2 tygodniach stosowania ale zadowolone z efektów nie przerywajcie jej. Stosujcie pełne 6 tygodni.
Stopień 1 – glutek z siemienia lnianego
Siemię lniane to prawdziwy cudotwórca jeśli chodzi o włosy. Pierwsze efekty zauważmy już po 2 tygodniach regularnego stosowania. 2 łyżki mielonego siemienia lnianego zalewamy szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Polecam wyłączyć czajnik i odczekać 5 minut. Miksturę wymieszać aż do uzyskania konsystencji kisielu. Lekko wystudzić i wypić. Pijemy albo na czczo, pół godziny przed posiłkiem, albo między posiłkami, minimum godzinę po spożyciu ostatniego lekkiego posiłku np. przekąski.
Siemię lniane to bogactwo cynku, witamin z grupy B, NNKT, witaminę E, magnez, cynk, mangan i krzem. Hamuje wypadanie włosów, stymuluje ich porost, sprawia że są błyszczące i odżywione.
Stopień 2 – raz w tygodniu maseczka z żółtka jaja i oleju rycynowego
Stara jak świat maseczka na włosy. Żółtka jaj to bogactwo witamin z grupy B, witaminy D, E, H, A oraz minerałów. Magnezu, manganu, cynku, fosforu, siarki, potasu, miedzi, krzemu, jodu i żelaza. Maseczka z żółtka i olejku rycynowego wzmacnia włosy, przeciwdziała wypadaniu, nadaje połysk i wygładza. Żółtko należy wymieszać z 50 ml olejku rycynowego. Jeśli włosy są do ramion zróbcie z podwójnej porcji, a jeśli długie jak moje, z potrójnej. Nakładamy na umyte włosy dodatkowo wmasowując miksturę w skórę głowy. Włosy owijamy w folię stretch i ciepły ręcznik. Trzymamy godzinę po czym spłukujemy i myjemy włosy szamponem.
Stopień 3 – olejowanie włosów olejem z orzechów makadamia dwa razy w tygodniu
Olejowanie włosów olejkiem z orzechów makadamia przyspiesza regenerację i działa na porost włosów. Wzmacnia je i odżywia. Dodatkowo wzmacnia kolor włosów farbowanych.
Więcej o olejowaniu włosów przeczytacie
TU.
Stopień 4 – suplementacja
Podczas kuracji polecam suplementację biotyną, magnezem (
jak kupić dobry magnez) i witaminami z grupy B (preparat B- complex).
Stopień 5 – wmasowywanie w skórę głowy soku z czarnej rzodkwi
Wmasowywanie w skórę głowy soku z czarnej rzodkwi to stara i bardzo skuteczna metoda przeciw wypadaniu włosów. Masujemy ok. 5 minut całą głowę. Masaż poprawia krążenie krwi, dotlenia i regeneruje cebulki, przeciwdziała wypadaniu włosów, łojotokowi i łupieżowi. Sok wmasowujemy dwa razy w tygodniu na godzinę przed olejowaniem.
Stopień 6 – 50 ml soku z pokrzywy dziennie oraz wcierki
Pokrzywa to odżywcza petarda działająca prozdrowotnie na cały organizm. To kopalnia siarki, krzemu, magnezu, cynku, żelaza, wapnia, witamin z grupy B, witaminy C, K, oraz mnóstwa flawonoidów. Sok z pokrzywy pobudza porost włosów, wzmacnia i odżywia cebulki. Polecam też wcierki z soku z pokrzywy do stosowania na godzinę przed maseczką z jajka i olejku rycynowego.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować: