fbpx
Siemię lniane! Polski super foods dla wzmocnienia i przyspieszenia wzrostu włosów na jesień i zimę.
Img

Kilka dni temu otrzymałam prośbę o zdradzenie jakich suplementów diety używam na co dzień. Uważam, że na takiej wiedzy niewiele skorzystacie, ponieważ każdy z nas jest inny. To, że ja stosuję okresowo taki czy inny preparat, nie oznacza, że i Wy musicie, a to że czegoś nie stosuję, nie oznacza, że Wy nie możecie, czy wręcz nie powinniście. 
Nie jest tajemnicą, że aktualnie (moja suplementacja zmienia się w ciągu roku) stosuję jedynie dwa preparaty, berberynę i witaminę D3. Wszystkie pozostałe, kluczowe dla mnie w tym momencie składniki odżywcze dostarczam z dietą.

Są jednak takie produkty (nie nazywam ich suplementami), które do diety włączyć może każdy, bez względu na to czy jest zdrów jak ryba, czy na coś choruje.
Takim produktem jest

Siemię lniane

Stosować je można okrągły rok, ja jednak szczególnie skupiam się na nim późną jesienią i zimą. Dlaczego?
W tym okresie zaczyna się sezon grzewczy, co wiąże się z dużymi zmianami temperatur. Zarówno nasze włosy, ale i skóra także, nie lubią kiedy nagle smagane zimnym wiatrem wchodzimy do ciepłego i suchego pomieszczenia. Warto więc w tym okresie szczególnie o nie zadbać. Od lat pomaga mi w tym siemię lniane, które bez wątpienia można nazwać polskim super foods. Choć nie przepadam za tym określeniem, to cóż począć jeśli funkcjonuje w przestrzeni publicznej określając zazwyczaj drogie, zagraniczne produkty. Nasze poczciwie, uważam, bardzo niedoceniane siemię lniane w pełni zasługuje na to miano, a do tego jest tanie, łatwo dostępne i bardzo wartościowe. 

Siemię lniane na włosy

Nie przepadam za nakładaniem na włosy różnego rodzaju naturalnych papek które później ciężko zmyć (nie ukrywam, wolę sklepowe odżywki), więc wszelkie maseczki z siemienia nie są dla mnie. Stawiam na działanie wewnętrzne, a glutek z czubatej łyżki świeżo zmielonego siemienia pity w listopadzie i grudniu godzinę przed snem od lat przynosi mi fantastyczne rezultaty.
Dzięki zawartości żelaza, cynku, wapnia, witamin z grupy B oraz kwasu alfa linolenowego przyspiesza wzrost włosa, sprawia że stają się nawilżone, błyszczące i mocne.  
W wyniku zmian temperatur, włosy lubią wypadać na jesień więc warto wspomóc je siemieniowym koktajlem.
Nic nie stracimy, a wiele zyskamy.

Warto wiedzieć:

Siemię lniane jest bardzo dobrym źródłem kwasu alfa linolenowego (ALA) będącego najważniejszym wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny Omega 3. Odpowiednia podaż ALA w diecie reguluje procesy keratynizacji (naskórek nie złuszcza się nadmiernie), zmniejszając stężenie pochodnych pozapalnych zmniejsza stan zapalny w obrębie ujścia gruczołów łojowych oraz co najważniejsze, obniża poziom IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu) obniżając tym samym poziom wolnych androgenów, oraz zmniejsza aktywność enzymu 5 – alfa reduktazy będącego przyczyną nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. 5-alfa reduktaza przekształca także testosteron (kobiety też go mają) w aktywną cząsteczkę dihydrotestosteronu (DHT).  DHT doprowadza do zmniejszenia i w dalszej konsekwencji niszczenia mieszków włosowych. Włosy wypadają, a na ich miejsce nie rosną nowe, lub rosną słabe. Odpowiednia podaż ALA przyczynia się więc nie tylko do zmniejszenia łojotoku, ale także do zatrzymania procesu wypadania włosów. 

Wartości odżywcze siemienia lnianego

Siemię lniane zawiera 40 – 45 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega 3 i Omega 6), które obniżają  poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu poprzez regulację nadmiernej kurczliwości naczyń krwionośnych, oraz poprzez hamowanie agregacji płytek krwi zapobiegają tworzeniu się zakrzepów . Regulują pracę całego układu sercowo – naczyniowego i układu nerwowego.

Zawiera nazywaną witaminą młodości i będącą jednym z najsilniejszych antyoksydantów witaminę E, która zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej, obniża poziom cholesterolu i wpływa na płodność (jej niedobór powoduje bezpłodność).

Dzięki wysokiej zawartości kwasu alfa linolenowego (ALA) będącego najważniejszym wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny Omega 3 działa regenerująco na skórę, leczy stany zapalne, oraz działa przeciwłojotokowo. Więcej na ten temat TU.

Poprawia glikemię oraz zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.

Zawiera cynk który min. wzmacnia odporność, oraz wpływa na stan skóry, paznokci i wzrost włosów,   

Zawiera uczestniczące  w tworzeniu czerwonych krwinek kwas foliowy i żelazo, oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obwodowego układu nerwowego, regulujące spalanie tłuszczów, białek i węglowodanów witaminy B1 i B6

Jest dobrym źródłem uspokajającego, kojącego, wspomagającego koncentrację i cały układ nerwowy magnezu.

Zawiera lecytynę która wspomaga pamięć i koncentrację.

Zawiera zarówno rozpuszczalny jak i i nierozpuszczalny w wodzie błonnik który min. reguluję przemianę materii, pomaga w stabilizacji poziomu cukru we krwi, zapewnia prawidłową pracę jelit i żołądka, oraz usuwa z organizmu toksyny.

Zawierają najwięcej lignanów ze wszystkich znanych roślin, występujących na naszej planecie. Lignany to naturalne fitoestrogeny (związki roślinne w budowie i działaniu podobne do estrogenów), które regulują poziom hormonów kobiecych zarówno hamując nadmierną aktywność, jak i uzupełniając niedobory, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na nowotwory hormonozależne, czyli piersi i  jajników. Regulują zaburzenia cyklu miesiączkowego, u Pań w okresie menopauzy łagodzą niekorzystne objawy, a Panom chronią prostatę przed zmianami nowotworowymi. Już Hipokrates polecał nasiona lnu kobietom. 

Siemię lniane doskonale znają wrzodowcy i wszyscy mający kłopoty z nadżerkami i ubytkami w błonie śluzowej żołądka. Kleikowaty napar z siemienia pity rano na czczo daje doskonałe efekty w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadżerek oraz stanów zapalnych jelit. Działa łagodząco i przyspiesza regenerację błony śluzowej na całej długości przewodu pokarmowego. 
Nie ma znaczenia czy przyrządzimy go z całych ziarenek, czy ze mielonych.
Pamiętajmy jednak że tłuszcz jełczeje i utlenia się pod wpływem światła i temperatury. Ziarenka siemienia mają naturalną skorupkę, mielone już tej ochronnej warstwy nie mają dlatego odradzam zakup siemienia mielonego i polecam samodzielne mielenie “na świeżo” w specjalnie do tego przeznaczonym młynku.
NIESTETY ! Napar z siemienia pity dłuższy czas utrudnia wchłanianie witamin z grupy B dlatego dieta powinna obfitować w produkty bogate w te witaminy.

Moja mikstura

Zmieloną na świeżo czubatą łyżkę ziarenek siemienia zalewam szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Czajnik z wrzątkiem, przed zalaniem siemienia odstawiam na 3-4 minuty. Miksturę po zalaniu mieszam i piję lekko wystudzoną.
Ziarenka mielę w młynku do kawy, który przeznaczony jest do mielenia siemienia, sezamu oraz orzechów.

Czujecie się przekonane?
Kto podejmuje 2 miesięczne wyzwanie codziennego picia siemienia? 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Wypadające włosy. Badania od których absolutnie należy zacząć, aby znaleźć przyczynę?
Wypadające włosy. Badania od których absolutnie należy zacząć, aby znaleźć przyczynę?

Bardzo wiele moich pacjentek ma problem z wypadającymi włosami. Bardzo wiele z nich nie pisze o tym w ankiecie, a Czytaj dalej

6 – stopniowa kuracja na wypadające włosy do stosowania przez 6 tygodni
6 – stopniowa kuracja na wypadające włosy do stosowania przez 6 tygodni

Każdego dnia tracimy ok. 80 - 100 włosów. To normalny, fizjologiczny proces i nie powinien budzić niepokoju. Na miejscu utraconego Czytaj dalej

Wypadają Ci włosy, jesteś zmęczona, apatyczna, masz problemy z koncentracją ? To może być objaw anemii
objawy anemii

Jeszcze na dobre nie zaczęłam się jesień a Tobie ciągle zimno, jesteś osłabiona, apatyczna, wypadają Ci włosy i pociągasz nosem. Czytaj dalej

Niedobory białkowe na źle prowadzonych dietach eliminacyjnych

Białka - jeden z elementów naszego codziennego menu, choć nie każdy potrafi określić czym de facto są i w jakich Czytaj dalej

343 komentarze

Ja z chęcią podejmę to wyzwanie. Od dawna piję gkutka, ale do tej pory piłam go rano.Dodano:  31 październik 2018 - 8:31
Odpowiedz
kasiaDodano:  31 październik 2018 - 8:31
ja:))) Love
Odpowiedz
AgaDodano:  31 październik 2018 - 8:32
Muszę też wrócić do takiej praktyki. Tylko ja zalewałam całe ziarenka a potem jak powstał glutek traktowałam blenderem. Czy taka opcja też jest w porządku? Nie mam młynka :-) Dziękuję za zdrowe inspiracje :-D
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:04
Tak.
Odpowiedz
piradzkaDodano:  31 październik 2018 - 8:35
ja :)
Odpowiedz
JoannaDodano:  31 październik 2018 - 8:40
Ja ja ją 😍 Właśnie jestem po pobraniu krwi i będę czekać na wynik ferrytyny gdyż do miesiąca będę Łysa..
MarzaDodano:  31 październik 2018 - 11:40
Mnie leciały włosy garściami i dermatolog przepisał mi wcierki na antybiotykach ale robione w aptece, a nie żadne gotowce i rezultat jest natychmiastowy. Ale tez skierowano mnie do ginekologa czy hormony nie szwankują.
Joanna Dodano:  31 październik 2018 - 18:22
Już mam wynik ferrytyny i wynosi 58... Przeczytalam wcześniejsze artykuły i tak jak myślałam że czystek zdrowy i pije go dużo, to muszę z niego zrezygnować, noi też kawa... Na testosteron mam poczekać tydzień. Nie ukrywam, że u mnie wszystko idzie bardzo powoli. Mam z pracy opiekę w medicover i to już kolejny lekarz od którego wyprosze skierowanie na jedno badanie i tak od kilku tygodni...
GrażynaDodano:  1 listopad 2018 - 14:31
Sprawdź tarczycę
AniaDodano:  4 listopad 2018 - 9:14
Czy można poprosić o skład tej wcierki?
Odpowiedz
Karolina Dodano:  31 październik 2018 - 8:40
A czy mogę pić siemię lniane pod inną postacią, nie cierpię tego glutka. Odrzuca mnie od jakichkolwiek kisieli i budyniów.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:04
W formie zmielonej dodaj do jakiegokolwiek koktajlu.
Odpowiedz
NataliaDodano:  31 październik 2018 - 8:43
Jest jakaś różnica w dzialaniu koktajlu z mielonych ziaren a tym z postu \" akcja regeneracja\" gdzie całe ziarenka są gotowane?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:03
Nie ma różnicy, ale w formie zmielonej jest bardziej "przystępne" do wypicia.
Odpowiedz
mmDodano:  31 październik 2018 - 8:43
a w formie ziarenek dodanych np. do owsianki też zachowuje swoje właściwości?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:03
Tak.
EwaDodano:  31 październik 2018 - 9:21
Ja dodaję do jogurtu i jest pycha
MarzaDodano:  31 październik 2018 - 11:41
A ja popijam 2 łyżeczki suchych ziarenek szklanką wody. Nawet dobre.
Odpowiedz
Monika Dodano:  31 październik 2018 - 8:44
Wchodzę w to :-)
Odpowiedz
MonikaDodano:  31 październik 2018 - 8:45
A ten sam efekt będzie jak zaleje się całe ziarenka? nie mam młynka niestety, a na dodatek rano nie miałabym jak mielić (hałas)..
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:05
Tak, ale ziarenka musisz odstawić .
dusiaDodano:  14 listopad 2018 - 10:40
czemu odstawić? W sensie nie wypijać ich tylko ten żel?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 10:43
Tak, piszesz ten żel.
Odpowiedz
KasiaDodano:  31 październik 2018 - 8:45
Witam, mam pytanie, czy można wprowadzić tą kurację w trakcie karmienia piersią? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:03
Tak.
Odpowiedz
KasiaDodano:  31 październik 2018 - 8:46
czy tak tez może być: -rano odstany miód z cytryna pity na czczo - ok godz 20 glutek Taki zestaw muszę wliczać w dzienna kaloryczność czy traktować jako lekarstwo?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:05
Wliczać jeśli jesteś na redukcji.
Odpowiedz
JoannaDodano:  31 październik 2018 - 8:48
Podejmę się wyzwania. Czy można zmielić je w innym urządzeniu? Niestety nie posiadam młynku do kawy :(
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:00
W tej sytuacji zalej rano ziarenka gorącą, ale nie wrzącą wodą i odstaw do wieczora. Różnica jest taka, że w takiej formie ta mikstura jest gorsza do wypicia ponieważ przybiera konsystencję kiślu.
SylwiaDodano:  31 październik 2018 - 9:13
Piłam glutka na refluks i potwierdzam, że włosy rosły super, tyle, że wszędzie :) Mielę w przystawce do blendera, tej siekającej.
Odpowiedz
KasiaDodano:  31 październik 2018 - 8:51
Gosiu z okazji zbliżających się Twoich urodzin już dziś składam Ci życzenia . Kochana życzę Ci dużo zdrówka sukcesów zawodowych i spełnienia wszystkich marzeń. Życzy stała czytelniczka Kasia
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 8:58
Kasieńko, ogromnie Ci dziękuję. Za pamięć przede wszystkim. ;) Ależ mi przyjemność sprawiłaś ;)
Iwona WohlertDodano:  31 październik 2018 - 14:37
Dolaczam sie do zyczen. Wszystkiego najlepszego Gosiu. Spelnienia wszystkich marzen. Stala od lat czytelniczka Iwona.
Odpowiedz
AnnaDodano:  31 październik 2018 - 8:54
Czy siemię można pić bez obaw w 6 miesiącu ciąży?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 8:57
Tak.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  31 październik 2018 - 8:54
Jeżeli przez cały rok pije glutka co 2 dzień na zmianę z woda z miodem to zle?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 8:57
Bardzo dobrze.
Odpowiedz
MonikaDodano:  31 październik 2018 - 8:54
Boję się smaku. Jest to zjadliwe?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 8:57
Oczywiście. Mi smakuje bardzo, ale ja nie jestem miarodajna ponieważ ja piję to od lat, a jak wiadomo, wszystko jest kwestią przyzwyczajenia.
AlaDodano:  31 październik 2018 - 12:03
Mój tata jak zobaczył, że to piję, to złapał się za głowę, a mi to smakuje. :-P
DorotaDodano:  1 listopad 2018 - 10:10
Zapach jest nieco odstraszający dla mnie, ale ulatnia się zanim glutek przestygnie. Sam glutek jest po mojemu właściwie bez smaku. Natomiast efekty są zjawiskowe. Warto.
Odpowiedz
MilenaDodano:  31 październik 2018 - 8:54
Witaj, jak myślisz, czy musi to być pod postacią glutka czy można np. dodawać zmielone siemię lniane do owsianek? Pozdrawiam serdecznie :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 8:57
Możesz w formie zmielonej dodawać też do owsianek czy np. koktajli.
Odpowiedz
KasiaNDodano:  31 październik 2018 - 8:58
Czy karmiąc piersią można pić siemię?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:06
Tak.
Odpowiedz
ZuzaDodano:  31 październik 2018 - 9:00
Czy picie glutka z niezmielonych nasion różni się przyswajanie witamin?
Odpowiedz
anonimowyDodano:  31 październik 2018 - 9:01
czy mogę zalać ziarenka w całości?Nie posiadam młynka. czy tez pomoze na włosy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:06
Tak. Pisałam o tej wersji w poście Akcja Regeneracja.
Odpowiedz
Daga Dodano:  31 październik 2018 - 9:03
Witam, właśnie zakupiłam dzisiaj siemię lniane (całe). Mam problemy z układem trawiennym, a tu dzisiaj czytam post o włosach... Moje włosy od kilku tygodni są okropnie matowe, więc teraz pytanie na włosy mikstura wieczorem a na układ pokarmowy rano???? Proszę o poradę.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:06
Wystarczy rano w Twoim przypadku.
Odpowiedz
Asia KDodano:  31 październik 2018 - 9:05
Przyłączam się do wyzwania zaczynam dzisiaj... Pozdrawiam Cię Małgosiu
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 9:05
Pozdrawiam Asiu również.
Odpowiedz
AnonimDodano:  31 październik 2018 - 9:10
Czy jak rano biorę hormony tarczycy to wieczorne wypicie tego glutka nie wpłynie na gorszą przyswajalność leków ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:42
Nie wpłynie, bez obaw.
Odpowiedz
JloDodano:  31 październik 2018 - 9:11
Ja podejmuje! :-) Zastanawiam się tylko czy siemię musi być zmielone? Czy podobnego rezultatu nie osiągnęlibyśmy zalewając wrzątkiem pełne ziarenka lub je gotując? Pozdrawiam
Odpowiedz
Martyna Dodano:  31 październik 2018 - 9:15
Czyvtrzeba mielic czy takibefekt dadzą tez cale ziarenka zalane woda? I czy wrzatek czy nie? Chyba błąd sie wkradl w artykuł :-)
Odpowiedz
majaDodano:  31 październik 2018 - 9:15
Gosiu naprawdę Cię podziwiam twoją pracę i wiedzę którą się z nami dzielisz. Nie napiszesz: pij glutka będziesz zdrowa tylko wszystko rzeczowo wyjaśnisz i opiszesz, co jak i dlaczego :D Z przyjemnością czyta się twoje posty. A i zdaje się że literówka się wkradła w akapicie \"moja mikstura\" że zalewasz szklanką gorącej, ale wrzącej wody, chyba zabrakło słowa NIE wrzącej wody ;) pozdrawiam serdecznie :D
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:40
O tak. Już poprawiłam ;) Dzięki ;)
Odpowiedz
GosiaDodano:  31 październik 2018 - 9:19
Małgosiu chętnie dołączę do wyzwania ;). Piłam siemie, kiedyś ze względu na brzuch ( bóle ) i teraz o nim zapomniałam. Mam tylko pytanie-prośbę, o informacje jak bardzo utrudnia to wchłanianie wit B. Niezbyt często jem mięso, jak bardzo obniża siemie wchłanianie wit B? Co jesc zeby miec pewnosc, ze nie spowoduje u siebie niedoborów. Czy 2 mc kuracja juz to moze spowodowac?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:42
Witaminy z grupy B są w pełnoziarnistych węglowodanach.
Odpowiedz
Karolina Dodano:  31 październik 2018 - 9:22
A czy mogę pić siemię lniane pod inną postacią, nie cierpię tego glutka. Odrzuca mnie od jakichkolwiek kisieli i budyniów.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:38
Dorzuć mielone do koktajlu.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  31 październik 2018 - 9:22
Chętna na wyzwanie :) Jedno mnie zastanawia: czy jak dodatkowo suplementuję Omega 3 1000mg/dzień (EPA 400MG i DHA 300 MG), to odstawić suple na czas wyzwania?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:38
Tak.
Odpowiedz
AsiaDodano:  31 październik 2018 - 9:25
Gosiu zatem lepiej pić go rano na czczo czy wieczorem przed snem? :)
Odpowiedz
OlamariDodano:  31 październik 2018 - 9:33
Ha! Nie wiedząc jeszcze o poście rano dodałam do koktailu łyżkę całego siemienia! Do tej pory robiłam to nieregularnie, teraz dołączam do akcji i będę robić glutka wieczorem dla siebie i córki, bo widzę, że dla nas niezbędny! Dziękuje i pozdrawiam! Również urodzinowo! Też mam teraz urodziny, tylko duużo więcej 😘 (i cały wieczór spędziłam na przeglądaniu Twoich przepisów bo układam menu na babską imprezę!)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:38
Super !!!
Odpowiedz
Bożena Dodano:  31 październik 2018 - 9:37
Małgosiu, piję siemię lniane przed południem (ze względu na włosy i paznokcie). Czy bardziej wskazane jest picie godzinę przed snem? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:38
Możesz pić w południe.
Odpowiedz
AnnaDodano:  31 październik 2018 - 9:37
Czy przygotowany w ten sposób napar będzie równie skuteczny?: do gotującej się wody wrzucam łyżkę siemienia w ziarenkach, gotuję około 10 - 15 minut, wyłączam i dodaję 2 - 3 łyżki soku z malin. Czy traci wszystkie właściwosci?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:37
Straci Omega. Reszty nie.
Odpowiedz
AniaDodano:  31 październik 2018 - 9:41
Gosiu czy jeśli dodam po prostu całe ziarenka do porannej owsianki to efekt będzie taki sam? Czy wtedy dodać je zamiast orzechów czy razem z orzechami?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:37
Całe nie. Zmielone tak.
Odpowiedz
Agnieszka Dodano:  31 październik 2018 - 9:46
Czy taki glutek z siemienia będzie dobry na problemy skórne u mężczyzn, zwłaszcza na głowie (ropne krosty) i na plecach? Czy może polecasz inny sposób na pozbycie się tego problemu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:37
Jak najbardziej tak.
Odpowiedz
AsiaDodano:  31 październik 2018 - 9:46
Gosiu zatem lepiej pić go rano na czczo czy wieczorem przed snem? :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:37
To zależy czy pijesz tylko na włosy (wtedy wieczorem) czy też na żołądek (wtedy rano).
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  31 październik 2018 - 9:46
A czy przy jelicie drażliwym można pić?Czytałam na internecie sprzeczne informacje więc sama już nie wiem.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:36
Nawet trzeba.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  31 październik 2018 - 9:49
Glutek nie przejdzie ;) za to dodaję zmielone złote siemię do owsianki :) Gosiu, przy okazji podpytam, wodę z miodem i cytryną pijemy z synkiem (2,5 l) codziennie, to już rytuał i nie ma możliwości by miodku zabrakło ;) jeszcze oczu nie otworzy już woła o miodek :) w lecie dodaje go mniej i mniej słodki akacjowy (zwykle lipowy lub gryczany). Czy powinno się robic jednak przerwy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:36
Nie trzeba robić przerw.
Odpowiedz
AsiaDodano:  31 październik 2018 - 9:54
Gosiu a jeżeli ja rano pije wodę z miodem a wieczorem łyżkę oleju lnianego na podniesienie D3 to kiedy najlepiej siemię?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:36
Też wieczorem.
Odpowiedz
luizaDodano:  31 październik 2018 - 9:59
A czy kupiony w sklepie mielony len bedzie zły? Całe ziarenka też zalewałam, ale jak sobie poradzić z oddzieleniem glutka od ziarenek?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:35
Jedząc z ziarenkami dostarczamy organizmowi więcej wartości dlatego lepiej zmielić. Jeśli zalewasz całe ziarenka, możesz je odcedzić na małym sitku albo gazie.
Odpowiedz
KamaDodano:  31 październik 2018 - 9:59
Ja ja ja :)
Odpowiedz
MałgorzataDodano:  31 październik 2018 - 10:02
Ja też podejmuję wyzwanie i wciągam w to męża jak się uda to też dzieciaki :) Małgosiu, dzieci taka sama proporcja? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:31
Tak, tak samo.
Odpowiedz
jaDodano:  31 październik 2018 - 10:16
Picie drożdży też ma takie działanie? Ja piłam przez miesiąc, ale mi nie pomogło. Sądzę, ze to przez moją niedoczynność tarczycy tak bardzo włosy wypadają, dlatego zamówiłam dietę od Gosi i stosuję od czterech dni :)
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  31 październik 2018 - 10:30
Jesteś skarbem😍ja i spróbuję przekonać do tego swoje 2 długowłose panienki😁
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:31
Polecam ;)
Odpowiedz
solterkaDodano:  31 październik 2018 - 10:31
Czubata łyżka przed zmieleniem czy po?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:42
Przed zmieleniem.
Odpowiedz
AniaDodano:  31 październik 2018 - 10:33
A czy zmienia coś fakt, że ziarenka mielone są na świeżo? Bo nie mam młynka do kawy, ale mam Vitamixa i myślę, że mogłabym zmielić na raz całe opakowanie siemienia :)
Odpowiedz
AlinaDodano:  31 październik 2018 - 10:34
Witaj Małgosiu Niewiarygodne ile zdrowotnych właściwości ma takie niepozorne ziarenko. Warto się z nim zaprzyjaźnić. Dziękuję i pozdrawiam😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:43
To prawda. Małe, tanie, a działa cuda.
Odpowiedz
Jola Dodano:  31 październik 2018 - 10:36
Podejmuję wyzwanie. Próbowałam, po twoim wcześniejszym artykule o wpływie kwasu alfa linolenowego na skórę pić olej lniany, ale niestety już jego zapach doprowadza mnie do mdłości, smak też wyczuwam i nie jest przyjemny. Myślisz, że taki glutek z siemienia będzie dobrą alternatywą dla oleju? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:43
Zdecydowanie tak.
Odpowiedz
Gosia BartoszekDodano:  31 październik 2018 - 10:38
Ja bym chętnie zaczela go pic ale czy bedac na diecie redukcyjnej od Ciebie (1800kcal) to mogę czy musze cos zmodyfikować w codziennej diecie? Pozdrawiam ciepło!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2018 - 10:43
Włącz dodatkowo.
KingaDodano:  30 listopad 2018 - 19:11
Witam,czy po 2 miesiącach picia simienia należy zrobić przerwę i można ponownie zacząć kurację? Jest to ważne, bo pije od 3 tygodni i włosy przestaly wypada i jest pełno baby hair. Pozdrawiam Panią serdecznie. Kinga Borowska
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej