fbpx
Sok owocowy niejedno ma imię
Img

O zaletach picia soków przygotowywanych samodzielnie w domu pisałam nie raz. Zawsze jednak, pojawiały się pytania – „a co w sytuacji kiedy nie mam możliwości przygotowania soków własnoręcznie w domu?”, „Czy mogę wtedy sięgnąć po gotowy sok, dostępny w kartonie? Czy jest on równie wartościowy?” Postanowiłam wziąć pod lupę gotowe soki ze sklepu i sprawdzić jak to jest w rzeczywistości. Poniżej odpowiem na te i kilka  najczęściej zadawanych pytań

Czy soki owocowe w kartonach są dosładzane?

Zgodnie z prawem, wszystkich producentów soków obowiązuje zakaz dosładzania w jakikolwiek sposób soków owocowych (1) i (2). Nie wolno też zatem dodawać żadnych cukrów oraz słodzików. Dla konsumenta myląca jest jednak ilość cukru wyszczególniona w wartościach odżywczych na opakowaniu. Dlatego należy rozróżnić czym jest tabela wartości odżywczych a czym lista składników. Jeśli na sklepową ladę położyłabym jabłko to w liście składników wpisałabym tylko jabłko, natomiast w tabeli wartości odżywczych musiałabym wpisać węglowodany, w tym cukier oraz inne składniki! Czy ten cukier dodałam do jabłka? Ależ skąd. Jest on naturalną częścią owocu!
Nie inaczej jest z sokami. Cukier obecny w sokach z kartonów, czy w tych samodzielnie wyciskanych, to ten sam naturalny cukier i w dokładnie tej samej ilości, jaki znajdował się w owocach. Nie ma w tych sokach żadnego dodanego cukru. Dlatego też nie znajdziemy go  na liście składników, z których sok powstał, zaś  wartość kaloryczna soków jest zbliżona do wartości owoców, z których te soki powstały.

Czy sok 100% zawiera konserwanty?

Zgodnie z prawem sok 100% nie może zawierać żadnych  konserwantów, ani sztucznych barwników i aromatów.
I dotyczy to zarówno soków owocowych, jak i warzywnych. Warto wiedzieć, że już samo określenie „sok”, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bardzo jasno definiuje ten produkt i jest gwarancją na to, że sok nie zawiera wyżej wymienionych składników.

Jakie rodzaje soków owocowych mamy na rynku?

Według definicji sok to produkt naturalny, otrzymany z jednego lub większej liczby gatunków zdrowych, dojrzałych, świeżych, mrożonych lub schłodzonych owoców. Barwa, smak i zapach soku pochodzi tylko i wyłącznie z owoców, z których ten sok jest otrzymywany. Warto wiedzieć, że sok, niezależnie od rodzaju, to produkt wartościowy pod względem zawartości substancji odżywczych.

Na rynku jest wiele rodzajów soków. Jak się w tym połapać? Spróbuję Wam pomóc. Zatem mamy soki z soku zagęszczonego oraz soki nie z soku zagęszczonego (tzw. Soki NFC – Not From Concentrate), które mogą być sokami pasteryzowanymi lub niepasteryzowanymi (tzw. jednodniowe). 

Nadal brzmi skomplikowanie? Czym różnią się te rodzaje soków? Odpowiedź poniżej.

Soki zagęszczone

Powstają poprzez skoncentrowanie wszystkich wartościowych składników soku wyciśniętego z owoców. Soki zagęszczone są otrzymywane przez odparowanie większości wody i aromatu z soku owocowego, co znacznie zmniejsza objętość. Taki proces ułatwia transport i przechowywanie bez utraty wartości odżywczych. Jeśli chodzi natomiast o sok z soku zagęszczonego, to otrzymuje się go w wyniku odtworzenia soku z soku zagęszczonego poprzez dodanie maksymalnie takiej ilości wody, która wcześniej została z niego odparowana oraz ponowne dodanie wcześniej odebranego z soku aromatu. Soki takie są później rozlewane do różnego rodzaju opakowań szklanych, plastikowych, czy kartonowych. Właściwości soków odtworzonych z soków zagęszczonych, również tych z dłuższym terminem przydatności do spożycia osiągniętym w wyniku pasteryzacji, muszą zachować fizyczne, chemiczne oraz organoleptyczne i odżywcze właściwości, odpowiadające co najmniej właściwościom, jakie posiadają soki bezpośrednio otrzymane z owoców tego samego gatunku.

Sok nie z soku zagęszczonego

Otrzymuje się go z soku wyciśniętego z owoców, który przed rozlewem do opakowań jednostkowych najczęściej jest poddawany pasteryzacji. Takie soki można rozlewać do butelek szklanych lub plastikowych typu aseptic, do opakowań kartonowych lub do opakowań bag-in-box (worek w pudełku). Soki niepasteryzowane (tzw. jednodniowe) charakteryzują się bardzo krótkim okresem przydatności do spożycia i wymagają chłodniczych warunków transportu i przechowywania w opakowaniach jednostkowych.

Co daje pasteryzacja?

Celem pasteryzacji jest zniszczenie drobnoustrojów, które jeśli są pozostawione w soku, to będą prowadzić do naturalnego procesu psucia. Proces pasteryzacji  polega na podgrzaniu soku w krótkim czasie, a następnie szybkim jego schłodzeniu. Odpowiednią kombinację czasu i temperatury dobiera się indywidualnie, w zależności od rodzaju owoców i warzyw. Jest to więc proces bardzo podobny do tego, jaki stosujemy w domach robiąc przetwory na zimę. Pasteryzacja soku rozlewanego do kartonów jest tak bardzo innowacyjna, że wystarczy kilkadziesiąt sekund, aby utrwalić produkt przed jego sterylnym rozlewem do opakowań kartonowych. Dzięki temu eliminuje się drobnoustroje oraz nie trzeba dodawać żadnych  konserwantów, a jednocześnie zachowane zostają wartości odżywcze.

Czy warto sięgać po soki owocowe w kartonach?

Soki owocowe, bez względu na sposób ich powstania otrzymuje się z owoców, zawierają więc witaminy i substancje odżywcze z nich pochodzące. Soki, podobnie jak owoce, z których się je robi, stanowią cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów, a także substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Na przykład szklanka soku pomarańczowego (200 ml), także tego pasteryzowanego zabezpiecza dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, której organizm nie potrafi gromadzić, w ok. 50% – 60%. Warto wiedzieć, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinno się spożywać min. 400 g owoców i warzyw dziennie, podzielonych na pięć porcji. Jedną z porcji warzyw i owoców może być szklanka soku owocowego lub odpowiadającego mu soku warzywnego, także tego pasteryzowanego. Nie muszę nikogo namawiać do spożywania soków świeżo wyciskanych, ale jeśli z różnych przyczyn nie mamy możliwości wyciskania soków w domu, to  sok 100% kupiony w sklepie  może być doskonałą alternatywą.

 

(1) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/12/WE z dnia 19 kwietnia 2012 odnosząca się do soków owocowych.
(2) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lutego 2013 r. – Dz.U. 2013 poz. 327.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jej wysokość gruszka! Tyle cennych wartości, a tak rzadko po nią sięgamy. Koniecznie trzeba to zmienić!
gruszka wartości właściwości odżywcze

Sezon na truskawki, maliny czy borówki dawno już za nami. W sklepach, oprócz przybyszów z dalekich krajów, znajdziemy rodzime jabłka, Czytaj dalej

Budowanie odporności po antybiotykoterapii

Po publikacji tekstu w którym zdradziłam Wam, jak wygląda moja dieta w trakcie infekcji wirusowej (czytaj wpis), otrzymałam ogrom pytań Czytaj dalej

Dna moczanowa. Co powoduje, że dotyka coraz młodszych ludzi? Jakie są jej przyczyny? Jak powinnaś się odżywiać jeśli dotknęła właśnie Ciebie?
Dna moczanowa

Dna moczanowa to podstępna choroba. Atakuje nagle i niespodziewanie. Powoduje dotkliwy ból i obrzęk w okolicy stawów. Zazwyczaj dotyka ludzi Czytaj dalej

Młody jęczmień ! Odchudza, detoksykuje, odmładza, działa przeciwnowotworowo ! Czy to prawda i na czym polega jego fenomen ?
Młody jęczmień

Młody jęczmień to hit ostatnich czasów. Głośno o nim wszędzie i bez cienia przesady, możemy powiedzieć że ma dziś swoje Czytaj dalej

126 komentarzy

AnetaDodano:  3 kwiecień 2017 - 8:29
Małgosiu kiedyś można było wydrukować bez zdjecia teraz już nie można??
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 9:51
Już wysyłam pytanie do informatyka.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  3 kwiecień 2017 - 9:52
Gosiu a czy pojawi się wpis na poprawę płodności ... co jeść jakaś rotacja nasion itp pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 10:34
Tak.
Odpowiedz
AnetaDodano:  3 kwiecień 2017 - 10:33
Ładnie i funkcjonalnie ale to zawieszanie się ciągle serwera jest nieznośne :( Czy będzie opcja aby dany przepis zaznczyć jako ulubiony i mieć go gdzieś w pamięci???
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 11:15
Tak to bywa, że jak są zmiany to na początku się krzaczy. Mnie samą doprowadza to do szaleństwa, ale już zmieniliśmy serwer i ma być dobrze. Będzie opcja ulubionych przepisów.
AnonimDodano:  3 kwiecień 2017 - 11:26
A może dałoby radę zrobić tak, że na czas modernizacji będzie możliwość korzystania z starego bloku, tutaj sa przepisy, nie każdy drukuje ale korzysta na bieżąco...
Odpowiedz
AnetaDodano:  3 kwiecień 2017 - 10:37
Czy podczas pasteryzacji nie usuwa się witaminy C - duża temperatura i C się utlenia??
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 11:13
Ona jest potem uzupełniana.
Odpowiedz
IwonaDodano:  3 kwiecień 2017 - 11:25
Ja tak jakos z informatycznego rozpedu (sama jestem programistka) potestowalam troche strone, przy okazji szukania przepisu na makaron. Gosiu, nie dzaial linkowanie do przepisow na stronie z jadlospisami :). Mam nadzieje, ze nie bedziesz mi miala za zle \"czepiania sie\". Pozdrawiam, wierna czytelniczka.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 11:29
Tak, wiem, programiści mają to poprawić.
Odpowiedz
Ange76Dodano:  3 kwiecień 2017 - 11:26
Małgosiu, świetna zmiana na blogu :) Bardzo mi się nowy wygląd podoba!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 12:13
Bardzo się cieszę ;)
Odpowiedz
MagdaDodano:  3 kwiecień 2017 - 11:28
Witaj Gosiu. Mniej więcej w listopadzie 2015 zamawialam u Ciebie druga dietę. Chciałabym się zapytać czy jeżeli teraz potrzebowałabym nowa inna to musze czekać w kolejce czy że względu na to, że już wcześniej korzystałam można to podciągnąć pod kontynuację.. Jeżeli trzeba czekać to oczywiście poczekam w kolejce :) Kilka dni temu pisałam komentarz na blogu ze podejrzewam u siebie niedoczynność. Zrobiłam badania. Niby wszystko w normie na wyniku, Pani w okienku tez mi powiedziała ze wszystko super.. Ale ja wróciłam do domu i obliczył stosunek procentowy.. FT3 33 %, FT4 57 %. Czy to wskazuje na niedoczynność? TSH 1,2. Anty TPO <0,8. Jakie badania musiałabym jeszcze wykonać, żeby mieć pełny obraz? Nie chcę brać hormonów bo wierzę w to, że można ustabilizować sytuację dietą, o czym świadczą wszystkie Twoje posty na FB z listami od zadowolonych pacjentów. Bardzo chciałabym się znowu dobrze ze sobą poczuć :) pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 12:14
Nie, nie, już w kolejce nie czekasz. Piszesz do mnie maila na skrzynkę kontaktową. Wynik badań wskazuje na słabą konwersję i nad tym trzeba popracować.
MagdaDodano:  3 kwiecień 2017 - 12:22
To super !! :) wysłałam maila o tej samej treści na Twoj adres e-mail qchenneinspiracje@gmail.com Blog wygląda super - normalnie nowa energia w niego wstąpiła :)
Odpowiedz
AnonimDodano:  3 kwiecień 2017 - 11:28
A kulki mocy w twoim wykonaniu będą?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 12:10
Będą ;)
Odpowiedz
MariaDodano:  3 kwiecień 2017 - 12:15
Witam, mam pytanie czy teraz nie będzie opcji - PRINT do zapisania względnie wydruku? Pozdrawiam wiosennie:) stała czytelniczka
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 kwiecień 2017 - 12:19
Jest opcja drukuj na dole przed komentarzami. Informatycy mają też zmienić format wydruku aby nie drukowały się zdjęcia.
Odpowiedz
MariaDodano:  3 kwiecień 2017 - 13:17
Witam ponownie, dziękuję za odpowiedź odnośnie opcji PRINT. Pani Małgorzato, nie wiem co jest przyczyną ale jej nie mam :(( Czy to wina mojego komputera? Pozdrawiam :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 8:54
Na końcu posta, przed komentarzami masz trzy obrazki, facebook, google i drukuj.
Odpowiedz
KasiaDodano:  3 kwiecień 2017 - 13:24
Witaj Gosiu! :) Jakiś czas temu pytałam jakie książki o tematyce dietetycznej poleciłabyś osobie początkującej, ale mój kom. gdzieś przepadł... Uwielbiam Twojego bloga i kompletnie oszalałam na punkcie zdrowego stylu życia! Chciałabym teraz łyknąć trochę podstaw, a nie wiem w co warto inwestować swój czas i pieniądze :D
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 8:53
Napiszę w wolnej chwili kilka pozycji. Ale póki co zacznij od Odżywiania dla zdrowia P Pitchford. To taka podstawa i gruba cegła.
KasiaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:30
Dzięki za odp :) Właśnie o niej myslalam! a nowoczesne zasady odzywiania campbella tez warto, czy to juz bardziej kategoria \"modnych diet amerykanskich naukowcow\"?
Odpowiedz
KamilaDodano:  3 kwiecień 2017 - 13:25
Małgosia czy mogę w jednym posiłku przyjąć wit D3, chlorelle i b-complex?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 8:50
Tak.
Odpowiedz
EwelinaDodano:  3 kwiecień 2017 - 14:05
Małgosiu poradz czy dieta pomoze w obrzęku limfatycznym wrodzonym?Co powinnam jadac,czy ma to jakis wplyw?Bede wdzieczna za odpowiedz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 8:49
Trzeba bardzo ograniczyć sól, cukier, nabiał i wszystko co oczyszczone. Dużo się ruszać i stosować kompresoterapię.
Odpowiedz
S.Dodano:  6 kwiecień 2017 - 8:55
Ostatnio słyszałam coś o tym, że \"sklepowe\" soki w większości klaruje się żelatyną, w związku z czym nie są wegańskie :( czy to prawda?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:00
Zgodnie z prawem nie można tak robić i jeśli jakiś producent coś takiego robi to już nie może na opakowaniu wpisać że oferuje sok, a wpisze np. Prosto z drzewa czy Owocowa magia. To oczywiście przykłady ale chodzi o to że na kartonie będzie wszystko to co na soku, ale nie padnie stwierdzenie że chodzi o sok.
Odpowiedz
aniaDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:03
Gosiu, pytanie w kontekście soków - jestem w 11 tyg. ciąży - czy soki jednodniowe albo takie świeżo wyciskane w kawiarniach powinnam zamienić na pasteryzowane czy nie popadać w paranoję?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:04
Nie popadać w paranoję ;)
Odpowiedz
LidkaDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:09
Małgosiu, mam uwagę co do nowej szaty- czcionka którą pisane są komentarze jest według mnie bardzo męcząca dla oka. Ciekawe jak odbierają je inni?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:10
Dla mnie ok. Czekam na inne opinie.
AgataDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:28
Trochę \"ciasne\" literki, ale nie ma tragedii :)
MonikaDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:38
Witam, Odnoszę takie samo wrażenie.Strasznie mi się czyta komentarze - mogłaby być czcionka taka sama jaką jest pisany artykuł. Poza tym jest super!
AsiaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:12
Małgosiu, to prawda, czcionka strasznie \"męczy\" oko. Ja byłabym ogromnie wdzięczna za zmianę, bo po prostu nie mogę czytać. Pozdrawiam
KamilaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:14
Dla mnie też ta czcionka jest męcząca
AnnaDodano:  6 kwiecień 2017 - 12:23
Według mnie komentarze są mało czytelne ze względu na czcionkę.
KaroDodano:  6 kwiecień 2017 - 12:43
Dla mnie również jest bardzo nieczytelna i szybko wzrok się męczy. Nawet w komentarzach szukałam czy też ktoś sądzi podobnie jak ja :)
MoniaDodano:  6 kwiecień 2017 - 12:59
Potwierdzam , trochę męcząca, chyba przez zbyt ciasne literki.
K.Dodano:  6 kwiecień 2017 - 14:10
Trzcionka jest bardzo mała, poręczna na smartphonie, męcząca na komputerze :-) Jednak nie popadajmy w paranoje Małgosiu. Nie dogodzi się każdemu. Nowa wersja super. Gratuluje kolejny raz 😄 Pozdrawiam K.
AniaDodano:  6 kwiecień 2017 - 16:25
po powiększeniu widoku daje radę (\"Ctrl\" z \"+\")i na komputerze ;)
Odpowiedz
AnitaDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:19
Gosiu! Strona rewelacja. W pełni zasłużyłaś sobie na tak profesjonalną stronę!!! Faktycznie nowoczesna, nawet trochę elegancka ;-) Trzeba teraz trochę czasu żeby ją przyswoić i się przyzwyczaić ale pewnie damy radę ;-) Co do czcionki, napewno jest drobniejsza. Jak ktoś ma słabszy wzrok i korzysta np tylko na smartfonie jak ja, to może odczuć oczy ale ogólnie styl czcionki pasuje idealnie do tej szaty graficznej. Cieszymy się, że możemy już z niej korzystać i spokojnie gotować bez stresu, co było w przepisie... ;-) Gratuluję!!!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:30
Bardzo mi miło. Nad stroną pracowaliśmy 8 miesięcy. Blog jest przepastny, wiele rzeczy trzeba było przenieść ręcznie. Przy przenoszeniu rozsypała się czcionka i trzeba było ręcznie każdy post układać a jest ich prawie tysiąc.
Odpowiedz
MagdaDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:35
Hej Gosiu! Co do komentarza Lidki - mnie też męczy :) Reszta super, zarówno zawartość merytoryczna, jak i szata graficzna. Pozdrowienia!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:44
Zmienimy czcionkę najszybciej jak się da.
Odpowiedz
Fanka Twojego blogaDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:38
Małgosiu! Cieszę się, że udało się uruchomić stronę. Pewnie to dla Ciebie było bardzo ważne, aby mieć nowoczesny blog. Strona jest ładna, pewnie wg standardów nowoczesnych. Świetnie, że podzieliłaś tematy na kategorie! Dobrze, że udało się zachować komentarze. Teraz trzeba podpisać się imieniem, dzięki czemu jesteśmy piszą nie tylko same Anonimy. W poprzedniej wersji brakowało mi tylko podziału na kategorie, pozostały układ był świetny intuicyjny i wyraźny. Moim zdaniem nie są potrzebne \"części\" Popularne wpisy i Porady. To jest \"u góry\". Brakuje za to pokazania najnowszych komentarzy czy twoich odpowiedzi np z ostatnich dwóch dni. Jeśli komentujesz pytanie dot. starego postu to komentarz pojawia się pod tym postem i praktycznie tylko zainteresowany będzie tam szukał a reszta nie ma świadomości, że udzieliłaś czasem bardzo cennej dla wielu odpowiedzi. Proponuję początek komentarza i link do posta. No i czcionka jest blada, mała, ciężko czytać. Poza tym dzięki za Twój blog
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:43
Bardzo się cieszę że już nie ma anonimów ;) Kolejnym etapem rozwoju bloga będzie logowanie dzięki któremu będzie można mieć w swoim profilu wszystkie swoje ulubione przepisy.
Odpowiedz
AgataDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:58
Od kilku dni wchodzę na Pani stronę w nadziei,że strona się załaduje i TADAM-jest:) Oj ciężkie było tych kilka dni bez Pani bloga. To chyba uzależnienie:) Pani Małgosiu mam pytanie. Jaką mąką można zastąpić mąkę migdałową. U mnie na wsi niestety takiej nie ma, w pobliskim miasteczku też nie:( Dopóki nie wybiorę się gdzieś dalej na zakupy chciałabym ją czymś zastąpić, tylko niestety nie wiem czym. Z góry dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam gorąco:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 10:02
A do jakiego przepisu chcesz użyć mąki migdałowej?
AgataDodano:  6 kwiecień 2017 - 20:39
Do chleba. W przepisie są migdały, otręby i właśnie mąka migdałowa
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 21:00
Zamień ją na mąkę ryżową.
Odpowiedz
S.Dodano:  6 kwiecień 2017 - 9:59
Ostatnio słyszałam coś o tym, że \"sklepowe\" soki w większości klaruje się żelatyną, w związku z czym nie są wegańskie :( czy to prawda?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 10:01
Odpowiedziałam już wyżej na to pytanie.
Odpowiedz
The CrowDodano:  6 kwiecień 2017 - 10:47
O matko a gdzie wyszukiwarka?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:09
Na górze strony ;)
The CrowDodano:  6 kwiecień 2017 - 13:59
UFFF a już się wystraszyłam...
Odpowiedz
MagdaDodano:  6 kwiecień 2017 - 10:48
Małgosiu, jak fajnie że już działa! Mam pytanie po co robi się badanie homocysteiny? Zleciła mi gin?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:09
Czy lekarz zalecił Ci to badanie przed włączeniem leków hormonalnych? Jeśli tak to ma to związek z ryzykiem zakrzepicy.
Odpowiedz
MariaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:07
Witam ponownie, Pani Małgorzato ja niestrudzenie o opcji Print. Pod postem jest tylko lekko widoczny szary pasek a na nim żadnych opcji? Sprawdzałam również inne przepisy - tylko ten szary pasek /wąski prostokąt/ Czy to wina po stronie mojego komputera?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:44
A sprawdź z innego komputera.
Odpowiedz
IrenaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:17
Wszystko \"prawie\" pięknie! Brakuje mi bezpośredniego wejścia do komentarzy. W starej wersji było to możliwe. I czcionka taka raczej wyblakła, na wielkość nie narzekam. Jest super!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:43
Ale klikając w posta wchodzi się do komentarzy.
IrenaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:50
Tak, wchodzi się do posta i trzeba przelecieć na dół, żeby przeczytać nowe komentarze ( to też skarbnica wiedzy). Chodzi o bezpośrednie kliknięcie w ikonkę komentarze.
ADodano:  6 kwiecień 2017 - 12:42
Też mi tego brakuję :(
Odpowiedz
JustynaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:25
Gosiu, nie dziąłają odnośniki do przepisów w poście \"25 przepisów na Wielkanoc\". Pozdrawiam, nowa strona super :-)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:42
Wiem, to wina googla. Musimy poprawić ręcznie wszystkie linki wewnętrzne. Będzie to zrobione ale informatyk potrzebuje czasu.
Odpowiedz
BasiacDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:28
Cieszę się Gosiu że jesteś już dostępna Czcionka na smartfona z komentarzami jak dla mnie trochę za gęsta i przez to mało czytelna Poza tym nowa szata graficzna super
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:41
Zmienię czcionkę komentarzy.
Odpowiedz
JolaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:31
Nie mozna wejsc na przepisy wielkanocne
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:40
Mi wchodzi.
Odpowiedz
BeataDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:33
Yupi....działa, w końcu! bo dzień bez bloga to jak dzień bez śniadania:)A jak mama takie pytanko:czy na diecie bez nabiału można masło i masło klarowane? Aa i drugie: czy zakwas na chleb można robić z mąki żytniej 2000 razowej?Bo jestem już przy 4 dniu i jakiś ten zakwas taki zbity, tak ma być?:) Dziękuję Małgosiu za cierpliwość do swoich czytelniczek:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:40
Masło klarowane tak, zwykłe nie. Zakwas tak.
Odpowiedz
KasiaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:33
Gosiu w przepisach na stronie gł.zlewaja się a raczej nakładają się na siebie podgrupy np. obiad sniadanie tak jakby nachodzą na siebie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:39
Jaka rozdzielczość ekranu i jaja przeglądarka?
KasiaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:45
o matko nie znam się na tym;-(ale podgrupy się nakładają na siebie.co mam zrobić czy ktoś tak jeszcze ma?
Odpowiedz
Agnieszka P-GDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:37
Małgosiu, czekam na wycenę diety od Ciebie i stwierdziłam, że mój mąż też jej potrzebuje. Ma 41 lat, na poniedziałek umówiłam go do lekarza( poradz, proszę jakie badania powinien zrobić). Czy jak dostanę od Ciebie wycenę, to będę mogła doslac jego formularz? Czy jest możliwość ułożenia podobnej diety dla nas?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:39
Tak. Po otrzymaniu wyceny napisz mi że chcesz dietę z mężem i ja poczekam na wizytę u lekarza i mężowy formularz.
Odpowiedz
Izabela z WrocławiaDodano:  6 kwiecień 2017 - 11:49
Mnie też czcionka komentarzy męczy, ale już przeczytałam, że będzie zmieniana. To dobrze. Do reszty trzeba będzie się przyzwyczaić. I też będzie dobrze.
Odpowiedz
AnaiDodano:  6 kwiecień 2017 - 12:45
Gosiu, blog wygląda super. Bardzo przepraszam za sugestię, ale jak dodaję komentarz (np. odpowiadam na któryś), to potem wraca do początku artykułu i muszę szukać, gdzie skończyłam czytać, a wydaje mi się, ze w poprzedniej wersji tego nie było i było lepiej. Mam nadzieję, że wiesz o co chodzi :)
Odpowiedz
IwonaDodano:  6 kwiecień 2017 - 12:47
Dzień dobry. Mam dwa pytania: 1. Co myślisz o suplementach typu Calominal, o których teraz się dużo słyszy? 2. Gosiu, co zrobić, żeby waga ruszyła, jeśli w przeszłości miałam dietę bardzo mało kaloryczną (1000 kal) od dietetyczki, dużo na niej schudłam w szybkim czasie a potem odbiło się to 20 kg jojo? Teraz sama wyliczyłam sobie w aplikacji 1600 kalori, a waga nie chce ruszyć. Na nic nie choruję, jestem zdrowa. Czuje się bezradna i powoli tracę nadzieję...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 13:02
1- bez sensowne wydawanie pieniędzy, taki sam efekt osiągniesz dosypując zwykłe otręby 2 - trzeba ruszyć metabolizm ale do tego jest potrzebna dieta ze zmiennymi proporcjami
Odpowiedz
MarcinDodano:  6 kwiecień 2017 - 12:48
Małgosiu a czemu nie da się kopiować z komentarzy?Ktoś w komentarzu podał odnośnik do Twojego artykułu ale niestety nie da się go skopiować i otworzyć w nowej karcie:/Tak już będzie zawsze?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 13:01
Sprawdzę to.
Odpowiedz
MoniaDodano:  6 kwiecień 2017 - 12:53
Małgosiu, w jadłospisach na cały rok nie można wejść w szczegółowy przepis np obiadu. ps. Strona wizualnie świetna, Gratulacje
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 13:01
Pracujemy nad tym ale to potrawa bo informatyk musi ręcznie wszystko poprawić ale już nad tym siedzi.
KikaDodano:  6 kwiecień 2017 - 18:54
Biedny informatyk :)
Odpowiedz
OlaDodano:  6 kwiecień 2017 - 12:57
Nie można dostać się do przepisu na mix śniadaniowy, również przez wyszukiwarkę na blogu.
Odpowiedz
MarcinDodano:  6 kwiecień 2017 - 13:40
Małgosiu a czemu nie da się kopiować z komentarzy?Ktoś w komentarzu podał odnośnik do Twojego artykułu ale niestety nie da się go skopiować i otworzyć w nowej karcie:/Tak już będzie zawsze?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 13:43
Z uwagi na częste kopiowanie moich artykułów całe kopiowanie jest zablokowane. Zapytam informatyka czy da się dodać możliwość otwierania linków.
Odpowiedz
agnieszkaDodano:  6 kwiecień 2017 - 13:58
Małgosiu, co sądzisz o piciu herbaty z hibiskusa? Podobno pomaga zrzucać wodę.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 14:20
Warto ale lepszy efekt da czystek.
Odpowiedz
KasiaDodano:  6 kwiecień 2017 - 14:32
Gosiu, czy przyprawa gdzie w składzie jest glutaminian monosodowy jest zdrowa? Czy ten składnik to samo co glutaminian sodu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 16:35
Małe ilości od czasu do czasu wiadomo nie zabiją, ale ja bym się wystrzegała.
Odpowiedz
MartaDodano:  6 kwiecień 2017 - 15:04
Gosiu jakie jest Twoje zdanie na temat modnej teraz diety Paleo?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 16:35
To nie jest sposób żywienia na stałe ale założenia nie są złe.
MartaDodano:  6 kwiecień 2017 - 18:51
Czy napiszesz o tym post moze?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 19:00
Napiszę.
Odpowiedz
CzytelniczkaDodano:  6 kwiecień 2017 - 21:37
Witaj Gosiu. Po pierwsze - gratuluję udanej zmiany na blogu - jest na prawdę przejrzyście, lekko i nawet wiosennie : ) Po drugie - piszę, ponieważ pamiętam, że napisałaś kiedys o tym post, ale ze względu na zmianę serwera jest on (mam nadzieję tymczasowo :) ) niedostępny. Otóż próbuję rozwiązać zagadkę mojej choroby i dlaczego mój organizm tak fatalnie reaguje na błonnik. Mam od kilku lat dolegliwości - nieustanną fermentacje w jelitach (jedząc jak przeciętny człowiek), a wzdęcia plus fermentację jak jem \"zdrowo\". Próbowałam przez pół roku diety antygrzybiczej (bez glutenu, bo nasila u mnie objawy alergii) ale bez skutków, a momentami może nawet gorzej. Nie wiem więc czy jest sens dawać mojemu organizmowi tyle błonnika, skoro tak fatalnie na niego reaguję? Najlepiej (chociaż nie w pełni ok) się czuję na diecie opartej na ryżu i małej ilości warzyw, ale tak zdrowa to ja nie będę na dłuższą metę. Może masz jakiś pomysł? Szukam kierunku, w którym mogłabym pójść..
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 kwiecień 2017 - 7:52
Bardzo mi miło, dziękuję ;) Wszystkie posty są dostępne ale ponieważ google potrzebuje czasu aby zindeksować liknki trzeba szukać postów na blogu a nie w google na zasadzie "qchenne ..... cos tam". Z czasem wszystkie linki szukane za pomocą google będą działać. Z uwagi na objawy powinnaś wykluczyć nietolerancje pokarmowe wykonując test.
Odpowiedz
CzytelniczkaDodano:  6 kwiecień 2017 - 22:05
W ogóle to Gosiu zastanawiam się nad zakupem diety u Ciebie, ale najpierw chciałabym poobserwować swój organizm, porobić badania krwi, żeby nie iść do Ciebie z pustymi rękami. Pytanie tylko jakie badania? Powiem szczerze, że moje objawy - wzdęcia i fermentacja plus poboczne alergie, trądzik, brak energii, fatalne wchłanianie (mogę jeść bardzo dużo, wysokokalorycznie przed samym snem a i tak nie tyję ani grama mimo fatalnego trawienia) pasują do tak wielu chorób, że już nie wiem gdzie szukać i zastanawiam się nawet nad powtórzeniem badania na pasożyty, tylko tym razem badaniem z krwi bo w kale nic nie wyszło.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 kwiecień 2017 - 7:50
Przede wszystkim przy objawach takich jak wzdęcia, fermentacja, trądzik to nietolerancje pokarmowe. Warto też zrobić poziom witaminy D3 ponieważ jej niedobór ma strasznie destrukcyjny wpływ na tarczycę i samopoczucie a z doświadczenia wiem że mnóstwo osób ma jej za mało. No i cały pakiet tarczycowy u Ciebie jeśli masz brak energii i nie tyjesz to trzeba wykluczyć nadczynność tarczycy.
Odpowiedz
XxxxDodano:  6 kwiecień 2017 - 22:05
Witaj Gosiu. Pisałam nie raz . Mieszkam w Uk i mam problwm z tarczyca.niedoczynnosc. Mam zrobione tsh i ft4 . Bede niwdlugo w pl i jakie najwazniejsze badania bys mi zalecila zrobić? Bardzo prosze o odpowiedz.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 kwiecień 2017 - 7:48
TSH, ft3, ft4, anty TPO, witamina D3,prolaktyna
XxxxDodano:  21 kwiecień 2017 - 0:57
Ważniejsze sa te badania krwi niz usg tarczycy jesli musze wybierać. Bardzo to dla mnie wazne .dziekuje i pozdrawiam.
XxxxDodano:  21 kwiecień 2017 - 1:00
Prolaktyna podobno zeby byla wiarygodna musi byc badana jakos w nocy??lezac w szpitalu . Tak gdzies kiedys wyczytałam na ginekologicznym blogu ale pewna nie jestem??
Odpowiedz
kaśkaDodano:  6 kwiecień 2017 - 22:23
Małgosiu , czy wg Ciebie wyniki mojej 16 letniej córki są ok ? TSH 1,36 FT4 1,04 FT3 2,82 ANTY-TPO 21,01 przy normie (0-26) wit D 16,81 sama mam hashimoto i niedoczynność , jestem na Twojej diecie , córka spożywa ok 50% dań z mojej diety (przede wszystkim obiad ) czy lepiej by było aby teraz w 100% dostosowała się do mojej diety? śliczna strona !!!
Odpowiedz
EwaDodano:  6 kwiecień 2017 - 22:34
Małgosiu, nie otwiera się strona z podstawowym przepisem na granolę. A właśnie zamierzałam z niego skorzystać. Czy strona jest jeszcze robiona?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 kwiecień 2017 - 6:41
Wszystko się otwiera ale ponieważ google potrzebuje czasu na zlinkowanie wpisów które ma u siebie nie można szukać na zasadzie wpisywania w google " qchenne granola" tylko szukając przepisu bezpośrednio na blogu poprzez kategorię lub korzystając z wyszukiwarki znajdującej się na górze strony.
Odpowiedz
evciazDodano:  7 kwiecień 2017 - 8:23
Małgosiu, nie otrzymałam wczoraj wyceny , a formularz wysyłałąm do Ciebie 14 marca. Czy dostane ją jeszcze? pozdrawiam Ewa
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 kwiecień 2017 - 8:28
Napisz mi tu w komentarzu z jakiego maila. Ja tego maila nie opublikuję a sprawdzę i napiszę do Ciebie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  7 kwiecień 2017 - 8:44
Bardzo się cieszę, że udało się przenieść bloga :-) Super robota. Jak dla mnie, jedyna zmiana na minus to sposób formatowania komentarzy - krój czcionki sprawia, że ciężko się je czyta. Może pomyślisz nad zmianą czcionki? :-)
Odpowiedz
MonikaDodano:  7 kwiecień 2017 - 9:13
Pani Małgosiu mam pytanie, od jakiś dwóch tygodni gorzej się czuję, tzn. cały czas chodzę jakby napuchnięta, zauważyłam że pomimo picia dużej ilości wody, pokrzywy, czystka to mniej chodzę do toalety, pomimo, że zdrowo się odżywiam dużo warzyw owoców, kasz, błonnika to zaczęły mi dokuczać straszne zaparcia, niekiedy nawet tabletki nie pomagają. Czuję jakbym z dnia na dzień przybywało mi kilka kilogramów. Nawet podczas przełykania czuję lekki ból gardła. Mam 28 lat i jestem osobą bardzo szczupłą i w aktywną. Ostatnio miałam sporo stresów, więc obstawiam, że mogę mieć problem z niedoczynnością tarczycy. Czy może Ty Gosiu masz może jakiś inny pomysł jakie ewentualne inne choroby mogłabym wziąć pod uwagę. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 kwiecień 2017 - 9:26
Jeśli ostatnimi czasy tak jak piszesz, masz dużo stresów to Twoje objawy mogą być tym spowodowane. Oczywiście nie wiem o jakim nasileniu to jest stres i czy rzeczywiście tak silny że może zaburzać pracę układu nerwowego a przez to pokarmowego i reszty. Tak czy inaczej warto zbadać tarczycę (TSH, ft4, ft3) i poziom witaminy D3.
MonikaDodano:  7 kwiecień 2017 - 9:43
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedz
Dodano:  7 kwiecień 2017 - 18:20
Pani Gosiu, czy to oznacza, że wartości jakie daje nam świeży sok wyciskany w domu są takie same jak w soku ze sklepu? Czy jednak warto robić go w domu ze względu na większe wartości?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 kwiecień 2017 - 19:08
Zdecydowane warto robić samemu w domu, ale jeśli ktoś z jakichś przyczyn nie ma sprzętu do wyciskania soków to nie musi z nich rezygnować.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds