fbpx
Czy grozi Ci zatrucie cyjanowodorem jeśli spożywasz siemię lniane?
Img

Zawsze jak mówię (na Instastory) lub piszę o siemieniu lnianym w kontekście jakiejś kuracji (na włosy, żołądek), otrzymuję wiadomości z pytaniem o zawarte w nim glikozydy cyjanogenne.
Czy z uwagi na ich obecność należy powstrzymać się od spożycia siemienia?
Czy siemię aby na pewno jest takie zdrowe?

Jak mawiał Paracelsus, to czy coś jest trucizną czy nie jest, zależy od przyjętej dawki.

Każdy produkt spożywczy zawiera unikalny zestaw witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych charakteryzujących się właściwościami prozdrowotnymi wspierającymi nasz układ immunologiczny, sercowo – naczyniowy, nerwowy, kostny, mózg, utrzymanie zrównoważonego poziomu cukru we krwi czy szczupłej sylwetki. Może też zawierać składniki antyodżywcze których zadaniem jest min. wsparcie wzrostu (np. kwas fitynowy) czy ochrona rośliny.
Czy zawartość takiej czy innej substancji antyodżywczej powinna być powodem do tego, aby zrezygnować ze spożycia tej czy innej rośliny. Odpowiedź brzmi : NIE. 

Odsyłam do artykułu Kwas fitynowy a blokada wchłaniania. Czy jest się czego obawiać?
Zachęcam również do zapoznania się z kwestią glikozydów cyjanogennych w siemieniu lnianym omówioną w tym artykule. 

Dlaczego siemię lniane jest takie zdrowe?

Siemię lniane zawiera 40 – 45 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega 3 i Omega 6), które obniżają  poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu poprzez regulację nadmiernej kurczliwości naczyń krwionośnych, oraz poprzez hamowanie agregacji płytek krwi zapobiegają tworzeniu się zakrzepów . Regulują pracę całego układu sercowo – naczyniowego i układu nerwowego.

Zawiera nazywaną witaminą młodości i będącą jednym z najsilniejszych antyoksydantów witaminę E, która zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej, obniża poziom cholesterolu i wpływa na płodność (niedobór powoduje bezpłodność).

Dzięki wysokiej zawartości kwasu alfa linolenowego (ALA) będącego najważniejszym wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny Omega 3 działa regenerująco na skórę, leczy stany zapalne, oraz działa przeciwłojotokowo. Co istotne kwas ALA przetwarzany jest w organizmie do DHA i EPA (choć przy diecie bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe będzie to problemem).  

Poprawia glikemię oraz zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.

Zawiera cynk który min. wzmacnia odporność, oraz wpływa na stan skóry, paznokci i wzrost włosów,   

Zawiera uczestniczące  w tworzeniu czerwonych krwinek kwas foliowy i żelazo, oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obwodowego układu nerwowego, regulujące spalanie tłuszczów, białek i węglowodanów witaminy B1 i B6

Jest dobrym źródłem uspokajającego, kojącego, wspomagającego koncentrację i cały układ nerwowy magnezu.

Zawiera lecytynę która wspomaga pamięć i koncentrację.

Zawiera zarówno rozpuszczalny jak i i nierozpuszczalny w wodzie błonnik który min. reguluję przemianę materii, pomaga w stabilizacji poziomu cukru we krwi, zapewnia prawidłową pracę jelit i żołądka, oraz usuwa z organizmu toksyny.

Zawierają najwięcej lignanów ze wszystkich znanych roślin występujących na naszej planecie.
Lignany to naturalne fitoestrogeny (związki roślinne w budowie i działaniu podobne do estrogenów), które regulują poziom hormonów kobiecych zarówno hamując nadmierną aktywność, jak i uzupełniając niedobory, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na nowotwory hormonozależne, czyli piersi i  jajników. Regulują zaburzenia cyklu miesiączkowego, u Pań w okresie menopauzy łagodzą niekorzystne objawy, a Panom chronią prostatę przed zmianami nowotworowymi.
Już Hipokrates polecał nasiona lnu kobietom. 

Siemię lniane doskonale znają wrzodowcy i wszyscy mający kłopoty z nadżerkami i ubytkami w błonie śluzowej żołądka. Kleikowaty napar z siemienia pity rano na czczo daje doskonałe efekty w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadżerek oraz stanów zapalnych jelit. Działa łagodząco i przyspiesza regenerację błony śluzowej na całej długości przewodu pokarmowego. 

Czy grozi Ci zatrucie cyjanowodorem (HCN) po spożyciu siemienia lnianego? 

Glikozydy cyjanogenne są wtórnymi azotowymi metabolitami roślin i pełnią funkcję ochronną przed roślinożercami.
Występują także w pestkach moreli, wiśni, jabłek czy śliwek. W nasionach lnu są to: linustatyna, neolinustatyna i linamaryna.

Całe siemię lniane zawiera 250–550 mg cyjanogennego glikozydu na 100 g

W jelicie enzym β-glikozydaza przekształca glikozyd w cyjanohydrynę, która następnie rozkłada się do cyjanowodoru (w procesie hydrolizy). Ten owszem jest toksyczny, ale w badaniach klinicznych ze spożyciem siemienia lnianego takiej toksyczności nigdy nie zgłoszono. 

Ilość dostarczana przez siemię lniane z dietą jest niższa niż potrzebna do wywołania jakichkolwiek działań biologicznych. Nie zaobserwowano wzrostu poziomów cyjanku w osoczu powyżej wartości wyjściowej przy spożyciu 15–100 g nasion lnu.

Aby spowodować ostrą toksyczność, wymagana jest dawka cyjanku 50–60 mg.
Musielibyśmy zatem spożyć 1 kg siemienia lnianego, aby toksyczność cyjanku mogła się objawić.

Warto wiedzieć że:

  • aby doszło do cyjanogenezy nasiona muszą być rozgniecione aby doszło do kontaktu cyjanoglikozydów i hydrolizujących je enzymów,
  • glikozydy cyjanogenne są nietrwałe termicznie i łatwo ulegają zniszczeniu metodami przetwarzania. Cyjanogeneza nie zachodzi kiedy ziarna siemienia zagotujemy, zalejemy gorącą lub zimną wodą. Można więc bez obaw dodawać świeżo zmielone siemię do koktajlu.

 

 Źródła:

  • Dietary Flaxseed as a Strategy for Improving Human Health
  • Bioprocessing of Functional Ingredients from Flaxseed
  • Bioavailability of cyanide after consumption of a single meal of foods containing high levels of cyanogenic glycosides: a crossover study in humans
  • Flaxseed—a potential functional food source
  • Flax and flaxseed oil: an ancient medicine & modern functional food
  • Opinion of the Scientific Panel on Food Additives, Flavourings, Processing Aids and Materials in Contact with Food (AFC) on hydrocyanic acid in flavourings and other food ingredients with flavouring properties Question No EFSA-Q-2003-0145
  • Zastosowanie lnu i inuliny w żywieniu i żywności, Monografie i streszczenia prac pod redakcją Anny Czech i Renaty Klebaniuk
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Problemy z układem pokarmowym. Część druga – Helicobacter pylori. Zalecenia dietetyczne, oraz wszystko co powinniście wiedzieć o tej niepozornej bakterii, nawet jeśli wydaje Wam się że problem Was nie dotyczy.
Bolący brzuch. Helicobacter pylori. Zalecenia dietetyczne.

Z problemami żołądkowymi ludzkość zmaga się od stuleci. Wzdęcia, bóle, kłucia, nudności czy biegunki. Występowały od zawsze. Przyczyn tych dolegliwości Czytaj dalej

Skrobia oporna – dobra dla cukrzyka, dobra dla każdego. Cykl dla „cukrzyków” – Odsłona III
znaczenie skrobii opornej w diecie cukrzyka

Skrobia źle się kojarzy. W przewodzie pokarmowym bardzo szybko ulega strawieniu do glukozy, tym samym szybko podnosząc jej poziom we Czytaj dalej

NZP: Czy można pić kawę na redukcji? Jakie ma wartości oraz jak wybrać tę najlepszą?
kawa na redukcji przy odchudzaniu

Pobudza, rozwesela, relaksuje. Działania kawy są bardzo różne, w zależności od tego, o jakiej porze dnia i w jakim towarzystwie Czytaj dalej

Maliny, borówki, jagody, porzeczki, arbuz. Dlaczego powinniśmy wykorzystać sezon do oporu?
Maliny, borówki, jagody, porzeczki, arbuz. Dlaczego powinniśmy wykorzystać sezon do oporu?

Stan naszego zdrowia, wygląd zewnętrzny, energia, witalność etc. zależne są od tego czy w naszym organizmie panuje homeostaza czyli od Czytaj dalej

81 komentarzy

JolaDodano:  30 październik 2019 - 8:27
Od poniedziałku zaczęłam kurację oby mi to weszło w nawyk. Czy dobrze robię jeśli przed zalaniem rozgniatam nasiona w moździerzu? Nawet daje radę wypić, a obawiałam się że nie przejdzie mi to przez gardło 😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 8:56
Tak. Można rozgnieść ziarenka w moździerzu.
Odpowiedz
anonimDodano:  30 październik 2019 - 8:30
pijac rano tzw glutka wliczamy go do dziennej kal
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 8:55
To zależy jakie są założenia Twojej diety.
Odpowiedz
MilenaDodano:  30 październik 2019 - 8:30
staram się pić 1-2 łyżki dziennie, raczje wychodzi w kratkę... :) czy jest ok jeśli zalewam wrzątkiem całe nasiona i takie piję? Jak przełykam je to staram się coś tam pogryźć żeby uwolnić wszystko z środka :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 8:55
Jeśli rozgryzasz to ok. Jeśli łykasz w całości to one i tak "przelecą".
Odpowiedz
AndzelikaDodano:  30 październik 2019 - 8:45
Małgosiu, czy jak zaleje cale ziarenka gorącą wodą, to lepiej je pijąc rozgryzac czy nie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 8:54
Najlepsza opcja to zmielenie ziarenek. Jeśli gotujesz całe, odcedź je na sitku.
Odpowiedz
Kasia Dodano:  30 październik 2019 - 9:37
Witam😊 czy prawidłowe jest jeśli siemię miele i dodaje do owsianki jako posypkę bez gotowania? 😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 11:44
Tak ale nie posypuj ale wymieszaj aby był kontakt z płynem.
Odpowiedz
AldonaDodano:  30 październik 2019 - 10:07
Zalewam całe ziarenka rano. Wypijam przed snem tylko powstały \"glutek\". Ziarenka wyrzucam. Czy tak może być? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 11:43
Tak.
Odpowiedz
JoannaDodano:  30 październik 2019 - 10:26
Czy cyjanek się kumuluje w organizmie? Rozumiem, ze dawka toksyczna 1kg dotyczy spożycia jednorazowego. Jak wygląda sytuacja spożywania codziennie przez 2 - 3 miesięcy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 11:43
Organizm usuwa więc bez obaw. Od tego mamy wątrobę. Nie jesteś w stanie zjeść ilości która Ci zaszkodzi i zniweluje możliwości detoksykacyjne organizmu.
Odpowiedz
AniaDodano:  30 październik 2019 - 10:36
Stosuję kurację drugi tydzień. Moja trzyletnia córcia dorwała mi się do kubeczka i wszystko wypiła, więc teraz robię dwie porcję :) Maluda jest po antybiotyku, pijemy glutka rano, czy taka kuracja przez miesiąc u dziecka też może być?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 11:42
Aniu oczywiście.
Odpowiedz
OlaDodano:  30 październik 2019 - 12:02
Podaję mojej Mamie napar z gotowanych ziarenek i odrazu ma odruch wymiotny, nie mówiąc już o zmielonym i zalanym gorąca woda siemieniu, wtedy też siemię oddzielone jest od wody, niewiem czym to jest spowodowane, ale napewno nie powstaje glutek
Odpowiedz
AgaDodano:  30 październik 2019 - 12:12
Od około 2 miesięcy moja 7 latka pije dwa razy dziennie zmielone siemię lniane. Ma problemy ze śluzowka żołądka po nurofenie. Jakie jest moje zdziwienie, włosy jej się niesamowicie poprawiły, zaczęły rosnąć nowe. I o dziwo przestała chorować, mimo, że już reszta rodziny nie raz była zakatarzona.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 13:51
Doskonale ;)
Odpowiedz
KorneliaDodano:  30 październik 2019 - 13:03
A ja bardzo dziękuję za ten wpis. Od zeszłego tygodnia piję ponownie rano przed śniadaniem. Ktoś mi powiedział o tym cyjanku i tak mnie zaniepokoiło - jednocześnie sobie pomyślałam, że skoro Ekspert (czyli Małgosia) poleca to musi to być dobre. A dzisiaj ten artykuł - jeszcze raz dziękuję.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 13:51
Pozdrawiam serdecznie i ściskam mocno ;)
Odpowiedz
JoasiaDodano:  30 październik 2019 - 13:05
Małgosiu, jesteś moją skarbnicą wiedzy, której mogę bez obaw zaufać :) A to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy jednego dnia coś jest cudem na wszystko a drugiego czymś, czego trzeba bezwzględnie unikać, bo \"badania\" zmieniły zdanie ;) Dziękuję, że jesteś :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 13:51
Ściskam Asiu mocno ;)
Odpowiedz
anonimDodano:  30 październik 2019 - 13:06
Rano gotuję szklankę wody i wsypuje 1 łyżkę siemienia i gotuje jeszcze ok 5 min potem lekko studze i pije , staram się rozgryzać ziarenka . Czy robię dobrze?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 13:50
Jest ok.
Odpowiedz
Ania Dodano:  30 październik 2019 - 13:08
Małgosiu doradz mi proszę jakąś dobrą oliwe, która nie będzie gorzka i będzie można na niej smażyć, ostatnio kupiłam bass-okropnie gorzks
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 13:50
Aniu ciężko mi doradzić. Ja lubię łagodne oliwy i jak jestem we Włoszech samochodem to zawsze przywożę duży zapas. W tym roku też się szykuję. Z dostęonych w Polsce trudno mi doradzić ponieważ nie kupuję i nie testuję.
Odpowiedz
MagdaDodano:  30 październik 2019 - 13:28
Ile łyżeczek zmielonego siemienia lnianego powinno się dziennie spożywać? Mam na myśli takie zalewane ciepłą wodą.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 13:43
To nie jest tak że powinno się. Jeśli jako źródła tłuszczu, NNKT używasz siemienia, wliczasz je w dzienną podaż tłuszczu uwzględniając tłuszcze z innych źródeł.
Odpowiedz
DorotaDodano:  30 październik 2019 - 14:20
Moja ulubiona kuracja😃!Uwielbiam za efekty jesli chodzi o wlosy,polecam.
Odpowiedz
KasiaDodano:  30 październik 2019 - 15:27
Zastanawiam się czy mogę robić sobie takie mieszanki ziołowe do pisia :w zaparzaczu połączyć herbatki:zielona, czyste. Mięta czy może tak być? ☺️
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 15:37
Z mieszaniem ziół ostrożnie.Ja tu nie doradzę ponieważ nie znam się na łączeniu ziół.
Odpowiedz
CelkaDodano:  30 październik 2019 - 15:28
Witam, czy jest różnica między brązowym a żółtym siemieniem? Osobiście wolę to żółte, które mielę na świeżo.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2019 - 15:36
Nie ma większego znaczenia. Smak jest trochę inny.
Odpowiedz
RenataDodano:  30 październik 2019 - 15:48
MAŁGOSIU jeżeli piję siemię i chciałabym pić pyłek pszczeli to w jakiej kolejności .Siemię piję z powodu kłopotów z żołądkiem.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 7:30
Siemię na czczo i po godzinie pyłek ale może być to ciężkie do realizacji.
Odpowiedz
AnnDodano:  30 październik 2019 - 16:41
A kiedy pić siemię na włosy jeśli rano biorę euthyrox?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 7:30
Na noc lub między posiłkami.
Odpowiedz
Karolina Dodano:  30 październik 2019 - 17:19
Dziękuję za ten wpis! Teraz już wszystko jest dla mnie jasne, rozwiałaś moje wątpliwości i również wracam do picia glutka, licząc, że coś tam pomoże moim włosom 😉 Dziękuję i wielki szacun za Twoją wiedzę, Małgosiu ❤️
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 7:30
Dziękuję i pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Kasia Dodano:  30 październik 2019 - 17:59
Jutro masz pyszny obiadek😍😍😍co podasz do tych kotlecikow? Zainspirowałaś mnie👍
Odpowiedz
MariolaDodano:  30 październik 2019 - 18:10
Czy można łączyć picie łyżki oleju rano i glutka wieczorem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 7:29
Tak.
Odpowiedz
AnnaDodano:  30 październik 2019 - 18:55
Czy istnieje tzw.wiarygodność i dokładność punktów analiz medycznych? Dzisiaj pojawiło mi się w głowie takie pytanie ponieważ chcę zrobić prywatnie badania m.in.tsh,Wit. D,ferrytyna itd. Porównałam ceny z trzech punktów pobrań i różnią się np.w jednym insulina kosztowała 30 zł a w innym 60 zł. W jednym Pani wytłumaczyła mi,że mają kontrolę dosyć często i wiarygodność ich badań jest wysoka. Czy rzeczywiście tak jest? Czy tam gdzie drożej to ich wyniki są bardziej dokładne? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 7:29
Aniu wszystkie punkty wykonujące analizy podlegają rygorystycznym normom. Takim samym. Punkt z wyższą ceną może być punktem gdzie analizy wykonywane są stacjonarnie a nie wysyłane do innego laboratorium. Wówczas mają wyższe koszty. Wysyłanie próbek może mieć (ale nie musi) swoje minust.Jeśli mierzymy np. ft3 i próbka jest przetrzymana, poziom wyjdzie nam niższy niż jest w rzeczywistości.
Odpowiedz
BasiaDodano:  30 październik 2019 - 20:20
Witam Ja mam bardzo dużą alergie na siemię lniane - nie mogę go jeść a nawet zdarzyło mi się go kiedyś mielić i również oczy mi się zaczerwieniły i głos się zmienił. A po zjedzeniu swędzą mnie usta i przełyk a następnie mam dyskomfort w brzuchu i zaczynam wymiotować. Po prostu organizm samoczynnie chce się go pozbyć. Także jak widać nie dla wszystkich jest on wskazany. Niestety dla mnie coraz więcej jest go dodawanego do różnych produktów i nawet nie jest wypisywany na składzie składników. Co robić w takich sytuacjach Małgosiu pomocy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 7:32
Basiu jeśli jest alergia na coś. Nie ważne czy siemię czy orzechy czy coś innego, taki produkt eliminujemy bez względu na to jak wiele wartości ze sobą niesie. Tobie szkodzi.
Odpowiedz
KasiaDodano:  31 październik 2019 - 9:00
Małgosiu pod ostatnim postem pisałam Ci o torbieli jajnika. Zalecilas mi sprawdzić glukoze i insulinę na czczo. Czy to chodzi o 3 punktową krzywą cukrowa i insulinową? Bo nie wiem o jakie badanie dokładnie mam prosić. To w kontekście insulinoopornosci?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 18:30
Nie trzypunktową. Wyłącznie na czczo.
Odpowiedz
GrażynaDodano:  31 październik 2019 - 9:12
Małgosiu, na glutka mam odruch wymiotny. Ale od wielu lat jem 2 łyżki ziaren (nie gryzę), czy taka wersja bez gryzienia coś daje? Czy muszę pogryźć?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 18:29
Bez gryzienia nic nie daje :( Polecam Ci zmienić i dodać np. do jogurtu lub koktajlu.
Odpowiedz
KasiaDodano:  31 październik 2019 - 10:44
czy zamiast siemienia można pic olej lniany?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 18:29
Na blogu jest tekst jaka jest różnica między olejem a ziarenkami.
Odpowiedz
Emilka Dodano:  31 październik 2019 - 11:15
Gosiu co może być przyczyna częstomoczu ? Nie mam cukrzycy ani IO. Lekarz mnie zbywa, bo skoro nie ma bólu to wszystko jest według niego w porządku. Może polecasz czemuś się przyjrzeć, byłabym wdzięczna za sugestie. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 18:31
Może po prostu dużo pijesz?
Odpowiedz
AdriannaDodano:  31 październik 2019 - 11:27
Dzień dobry, dziękuję za pouczające posty! Nie do końca rozumiem, w jaki sposób należy spożywać siemię. Ja przygotowuję z nim koktajle: całe ziarenka, płatki owsiane, owoce itp. zalewam mlekiem (roślinnym lub krowim), wstawiam na noc do lodówki, a rano wszystko blenduję. Czy tak jest ok?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2019 - 18:28
Tak jest ok.
Odpowiedz
IwonaDodano:  31 październik 2019 - 13:18
warto by było jeszcze dodać, żeby ziarno lnu było odmiany złocistej a nie brązowej, len złoty jest lepszy w smaku i ma lepsze parametry :)
Odpowiedz
Gosia Dodano:  31 październik 2019 - 13:56
Muszę wrócić do tej kuracji. Jako osoba z problemami zoladkowymi są mi wskazane. Małgosiu A czy taki kleik z siemienia,odstany miód z cytryną, czy olej z czarnuszki wliczamy z nich kalorie do bilansu dziennego? Powinnam jeść ok. 2000 kcal I zastanawiam się czy wyliczać czy nie. Jednak takie siemię, miód i olej to ok. 200 kcal
Odpowiedz
PatiDodano:  31 październik 2019 - 20:48
Małgosiu Kochana, wiem że jesteś zapracowana, ale przypomniało mi się, że kiedyś wspominałaś o podzielniu się przepisem na Pad Thai oraz na pizzę. Byłoby miło gdybyś się nimi podzieliła. Oczywiście nie oczekuję tego od Ciebie, ale malutka iskierka nadziei jest :)
Odpowiedz
GosiaDodano:  31 październik 2019 - 21:01
Witaj Gosiu, Czy jest jeszcze cos, co moge zrobic ? Jeszcze miesiac i zostane lysa. Ferrytyna 44, cynk 0.66, tarczyca w porzadku. Od miesiaca suplementuje zelazo, cynk, biotyne i Vit. B komplex. Zaczynam tez pic dwa razy dziennie lyzke zmielonego siemienia. Mam nadzieje, ze siemie pomoze :-)
Odpowiedz
Kasia Dodano:  1 listopad 2019 - 21:14
Gosiu jeżeli chciałabym upiec sobie dynie to liczę jej kaloryczność przed pieczeniem(waga surowej) czy już po upieczeniu? Jak to wyliczylas robiąc dynie o smaku pieczone wołowiny tam podałaś że 100 gramów tak przygotowanej dyni ma 30 kalorii. Czyli biorę sobie np 200 gramów dyni która ma 60 kalorii to po upieczeniu dalej będzie ta sama kaloryczność tylko waga będzie mniejsza?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 listopad 2019 - 8:32
Kaloryczność użytego produktu o konkretnej gramaturze jest taka sama przed i po upieczeniu i tyczy się to wszystkiego. Pamiętaj jednak że mienia się gramatura z uwagi na zawartość wody.
Odpowiedz
Kasia WDodano:  2 listopad 2019 - 6:07
Gosiu w dniu Twoich urodzin życzę Ci wszystkiego najlepszego spełnienia marzeń i rozwijaj się dalej dla Siebie i dla nas również kulinarne. Stała czytelniczka 😚
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 listopad 2019 - 8:30
Kochana dziękuję Ci ślicznie za życzenia i za pamięć ;)
Odpowiedz
AsiaDodano:  2 listopad 2019 - 17:06
Gosiu czy można podprazyc sezam ciemny i jasny na patelni, przesypać do pojemnika i posypywać dania?
Odpowiedz
Krysia Dodano:  3 listopad 2019 - 23:28
Hejka. Jesień to u mnie siemie lniane wkracza do akcji.Wieczorny rytuał. Mniam,mniam jak można nie lubić tego.Mi to smakuje jak mielone orzechy.Gosiu wieczorem kubek siemienia a rano jedna łyżeczka oleju z ostropestu przy IO cholesterol troszkę muszę zbić. Pomoże ? Plan do końca roku. Czy ziarno ostropestu zmielone na mąkę mozna dodawać do pancake, naleśników, gofrów ? POZDRAWIAM
Odpowiedz
DevDodano:  4 listopad 2019 - 0:35
Witam. Odkryłam Pani bloga niedawno ale jest na nim bardzo wiele przydatnych informacji o zdrowiu i zdrowym odzywianiu.szczególnie cenne są dla mnie informacje o wspieraniu odporności. Chciałabym spróbować siemienia, ale najpierw muszę zapytać: czy przy refluksie siemię stosować jak przy chorobie wrzodowej? Rano, przed posiłkiem? I jak to sie ma do leków typu IPP? (Które mam nadzieje z czasem może dzięki temu odstawię?).
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 listopad 2019 - 8:28
Przyjmowanie siemienia należy dostosować do przyjmowanych leków. Jeśli IPP stosujesz rano, przed posiłkiem, odstęp od siemienia wypitego na czczo do śniadania musi wynieść minimum godzinę.
Odpowiedz
EvaDodano:  4 listopad 2019 - 20:25
Gosiu, rano pije na czczo przegotowana wode z cytryna a dopiero potem zmielone siemie lniane zalane goraca woda. Czy tak moze byc czy lepiej zaczac dzien od siemienia lnianego?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  5 listopad 2019 - 7:35
Polecam na zmianę. Jednego dnia siemię, jednego miód z modą.
Odpowiedz
WeronikaDodano:  5 listopad 2019 - 23:11
Gosiu, z innej beczki, ale również w temacie zdrowej suplementacji- czy berberynę przyjmujemy cały rok, czy robimy przerwę po miesiącu/dwóch?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 listopad 2019 - 9:36
To zależy w jakim celu jest przyjmowana.
Odpowiedz
OlaDodano:  25 listopad 2019 - 12:12
Od dwóch dni przyjmuję Tardyferon ze względu na niski poziom ferrytyny. I tutaj zastanawiam się czy lek będzie działał poprawnie? ponieważ codziennie rano piję na czczo napar z siemienia lnianego, a po około 1 godzinie przyjmuję Tardyferon przed śniadaniem. Siemię lniane piję już dość długo ze względu na problemy z układem pokarmowym.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 listopad 2019 - 13:42
Musi być 2 godzinny odstęp między siemieniem a jakimkolwiek lekiem.
Odpowiedz
KasiaDodano:  16 grudzień 2019 - 15:07
Dzień dobry, Chciałam zapytać czy powyższy artykuł dotyczy również oleju lnianego który codziennie jem 2 łyżki ? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 grudzień 2019 - 15:45
Chodzi o ziarna, nie o olej. .
Odpowiedz
KasiaDodano:  2 lipiec 2020 - 18:10
Od marca do teraz piłam łyżeczkę do półtorej mielonego siemienia zalaną zagotowaną wodą z rana przed śniadaniem celem wsparcia układu pokarmowego. Jestem mamą karmiącą. Wcześniej nie zgłębiałam tematu. Teraz widzę, że na różnych stronach są różne opinie na temat stosowania siemienia przez mamy karmiące. Pogubić się można w natłoku informacji. Czy nie zaszkodziłam dzieciątku? - ma 14 miesięcy. Bardzo proszę o odpowiedź.
Odpowiedz
AnnaDodano:  17 lipiec 2020 - 16:05
A czy można zmielić siemię w młynku do kawy i potem zalewać wrzątkiem? Wiele moich znajomych tak robi.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 lipiec 2020 - 8:57
Tak.
Odpowiedz
JOANNADodano:  15 listopad 2020 - 22:32
ja jem co dzień 5 łyżek mielonego siemienia lnianego złotego i 5 łyżek oleju złotego, grozi mi zatem zatrucie cyjanowodorem? jakie tego będą objawy. Jakie choroby? Piszą wszędzie że tylko siemie mielone jest wartościowe. A u Państwa wynika że należy jeść całe nasiona, niemielone by nie zatruć się cyjanowodorem ? Proszę o odpowiedź .
Odpowiedz
PawełDodano:  6 lipiec 2023 - 16:42
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
EDodano:  31 maj 2024 - 6:52
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
AlaDodano:  3 grudzień 2024 - 0:04
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds