Święta bez pierniczków? U mnie w domu absolutnie nie ma takiej opcji. Pieczemy je zawsze w hurcie. Dlaczego? Ponieważ dużym sukcesem jest, jeśli do świąt dotrwa połowa 😉
A to mąż skubnie, a to dzieci „po jednym” i tak kilka razy dziennie. Pieczenie dzielę na cztery tury. Inaczej ręce odpadłyby mi od wałkowania, a kręgosłup od biegania po kuchni. W tym tygodniu zostały mi jeszcze dwie partie i jedna w przyszłym;).
Co roku piekę moje tradycyjne, klasyczne, z przepisu rodzinnego – przepis TU. Wychodzą zawsze o czym przekonały się już tysiące moich czytelników. W tym roku postanowiłam zaszaleć i opracowałam nową recepturę smakową, pierniczki imbirowo – cynamonowo – pomarańczowe. R E W E L A C J A!!! Jestem przekonana że Wam zasmakują. Dla porównania koniecznie zróbcie i jedne i drugie. Moja córka orzekła wczoraj, że imbirowe smakują jej bardziej ;).
Do dekoracji użyłam lukru domowej roboty, ale z użyciem klasycznego cukru. Jest gęstszy i do pierniczków nadaje się lepiej niż ten na bazie ksylitolu. Lukier z ksylitolem jest świetny jako polewa do ciast – przepis TU.
Jeden pierniczek ma ok. 60-70 kcal
Składniki na ok. 60 pierniczków:
- 1 kg mąki orkiszowej typ. 700 lub 650
- 300 gramów masła
- 200 gramów cukru
- 250 gramów płynnego miodu
- skórka otarta z 2 dużych pomarańczy
- 4 płaskie łyżki cynamonu
- płaska łyżka imbiru mielonego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3 żółtka
- 4-5 łyżek słodkiej, płynnej śmietany
- W rondelku rozpuszczamy masło. Dodajemy cukier, miód, imbir i cynamon. Podgrzewamy na małym ogniu cały czas mieszając, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Zestawiamy z ognia, studzimy.
- Sodę oczyszczoną rozpuszczamy w 2 łyżkach wody. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia. Przesiewamy przez sito (koniecznie !!!).
- Wystudzoną masę miodową wlewamy do miski. Miksujemy dodając żółtka, skórkę pomarańczową i rozpuszczoną w wodzie sodę. Po uzyskaniu jednolitej masy wsypujemy przesianą z proszkiem do pieczenia mąkę i śmietanę. Zagniatamy ciasto. Ma być gładkie i sprężyste.
- Zagniecione ciasto wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. Rozwałkowujemy partiami na posypanej mąką silikonowej (najlepiej) stolnicy. Przy pomocy foremek wykrawamy dowolne kształty i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 7 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (bez termoobiegu).
Wystudzone pierniczki dowolnie dekorujemy.
Lukier:
- szklanka cukru pudru
- jedno białko
- 6 kropel soku z cytryny
Cukier puder miksujemy z białkiem i sokiem z cytryny na gładką, gęstą masę.
Kurkuma to złoto. Będę o niej pisała niebawem. Dodawaj.
Dodałam zdjęcie na insta i otagowałam panią, że pierniczki pochodzą z pani przepisu :) mam nadzieję, że nie jest pani zła?Pozdrawiam i Życzę Wesołych i Zdrowych Świąt!??
Wypróbuj. Moja córka orzekła że smakują jej bardziej.
ale jeśli będą schowane to pół roku
1. Czy jeśli cukier w cieście zamienię na ksylitol to rownież muszę go zmielić?
2. Czy mąka orkiszowa melvit będzie ok do nich?
2 - tak
Mam 20 lat i problem z aftami, pojawia mi się ona (zawsze pojedyncza) co około 2-3 tygodnie,a wyleczenie trwa tyle samo, więc tak naprawdę afty mam non stop.
Byłam u periodontologia, który nie umiał znaleźć przyczyny.
Nie jestem na nic chora(oprócz PCOS ale to chyba znaczenia nie ma) morfologię krwi w normie, innych objawów brak.
Może Pani ma jakiś pomysł?
Dziękuję i życzę Wesołych Świąt
Ps.Wacław jest przecudowny?
Pozdrawiam cieplutko.
2 - trzeba monitorować
3- a jakie TSH, jakie Anty TPO i jakie FT3 i Ft4
Mam do Ciebie nietypową prośbę. Czy jest możliwość zamówienia u Ciebie nie diety, ale wytycznych, co mam jeść, jak jeść, jak łączyć posiłki itp. z takimi wynikami?
TSH | 3,6135 µIU/ml | (Min=0,35 Max=4,94), poprzednio było 3,0
Cholesterol całkowity | 6,37 mmol/l | (Min=3 Max=5)
Cholesterol HDL | 1,50 mmol/l
Cholesterol LDL | 4,47 mmol/l
Trójglicerydy | 0,87 mmol/l
Glukoza | 4,93 mmol/l | (Min=3,9 Max=5,5)
Do tego prolaktyna, kiedy była ostatni raz sprawdzana 10 lat temu to była za wysoka. Od zawsze mam nieregularne miesiączki i nadmierne odwłosienie. Rok temu zrezygnowałam z glutenu i kilka kilogramów spadło. Teraz waga w miarę utrzymuje się na 65kg przy 165cm wzrostu, ale nie chce niżej spaść. Lekarze oczywiście mówią mi, że „taka uroda”. Ale po lekturze Twoich artykułów i komentarzy zauważyłam, że moje TSH mimo że jest w laboratoryjnej normie to jest za wysokie. Chętnie zamówiłabym u Ciebie dietę, ale źle się czuję musząc jeść wszystko dokładnie tak jest na kartce, wolę sama tworzyć menu w oparciu o odpowiednie zasady, dlatego pytam o ich możliwość zamówienia takich zasad. Jaka byłaby ich cena? Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? Czy ewentualnie mogłabyś mi polecić jakieś książki do poczytania, artykuły w którą stronę się skierować?
Bardzo poproszę Cię o odpowiedź :)
Te pierniczki są imbirowe. Moje klasyczne które są w poście podlinkowane są z wykorzystaniem przyprawy piernikowej.
Ilość pierniczków jest zależna od wielkości foremek.
1.Który sposób zachowania świeżości potrawy jest lepszy: zamrożenie czy zawekowanie?
2. Jak Ty wekujesz ewentualnie taki bigos ?
Dziękuję.
2 - wkładam gorący do słoika i stawiam słoik na ściereczce do góry dnem na całą noc. Rano są pięknie pozamykane.
Ja nie w temacie i pytanie moze glupie ;)), ale nie wiem jak to jest. Jak uzywam do zup mrozonej wloszczyzny, to czy potem moge ta zupe zamrozic? Jestem rozdarta poniewaz slyszalam odmienne opinie. Teoretycznie te warzywa juz byly mrozone, ale surowe, wiec jak to jest? To samo sie tyczy szpinaku, mies,czy czegokolwiek innego. Bardzo prosze o odpowiedz.
Jeśli nie to odkładasz np. 2 łyżki miodu do szklanki i szklankę wkładasz do ciepłej wody.
Pozdrawiam
Na ile kaw jest ta Twoja ? (chodzi mi o filiżanki ) .
Czy Twoim zdaniem lepiej jest zakupić taką na 2 filiżanki espresso (będę z niej korzystać razem z mężem ) , bo z tego co zrozumiałam w instrukcji obsługi tej kawiarki którą sobie wypatrzyłam, producent pisze , że każdorazowo należy ją napełnić wodą i kawą na tyle kaw na ile jest przeznaczona