fbpx
SIBO – czym jest? Czy problem może Cię dotyczyć?
Img

Wzdęcia, gazy, zaparcia, uczucie pełności w jamie brzusznej, biegunki, także tłuszczowe. Pacjentów z tego typu objawami trafia do mnie co raz więcej. Ponieważ oprócz wiedzy zdobytej na studiach szkoliłam i szkolę się dodatkowo z dietoterapii zaburzeń żołądkowo – jelitowych, jestem w stanie pomóc nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach o różnej etiologii.

Występowanie w/w objawów nie wiąże się jedynie z akceptacją bądź brakiem akceptacji dolegliwości. Wszelkie zaburzenia na poziomie żołądka i jelit, położą się cieniem na funkcjonowaniu całego organizmu.
Dlaczego? Ponieważ funkcjonowanie całego organizmu ma związek z wchłanianiem. Wcale nie jesteś tym co jesz. Jesteś tym co przyswajasz/wchłaniasz.

Czym jest SIBO?

SIBO (small intestine bacterial overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Polega to na tym, że w jelicie czczym nadmiernie rozrastają się bakterie charakterystyczne dla jelita grubego.
Co się wówczas dzieje?
Dochodzi do nasilenia procesów fermentacyjnych skutkujących nadprodukcją wodoru, metanu, dwutlenku węgla, krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, a nawet siarkowodoru.
W efekcie dochodzi do niszczenia delikatnej struktury rąbka szczoteczkowego kosmków jelitowych, rozszczelnienia bariery jelitowej, upośledzenia trawienia tłuszczów, wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, kwasów omega 3, żelaza,  cynku, wapnia, witaminy 12.
Może wystąpić wtórna nietolerancja laktozy, fruktozy oraz żywności bogatej w histaminę.  
SIBO nie wolno lekceważyć ponieważ będące jego skutkiem niedobory będą prowadziły do wystąpienia szeregu dolegliwości i zaburzeń, zwłaszcza neurologicznych związanych z produkcją neurotransmiterów (koncentracja, nastrój, depresja).

Szacuje się że problem może dotyczyć od 2 do 25% populacji.  

Diagnostyka SIBO

Najprostszą i nieinwazyjną metodą diagnostyczną SIBO jest test oddechowy wodorowy lub wodorowo – metanowy. Cena badania uzależniona jest od tego czy badamy jedynie stężenie wodoru czy także i metanu. 
Do badania wykorzystuje się glukozę lub laktulozę i ocenia ilość wodoru i metanu wydzielanego w wyniku bakteryjnej fermentacji niestrawionych węglowodanów.
Inną metodą, inwazyjną, jest badanie endoskopowe pozwalające ocenić stan kosmków jelitowych oraz ilość komórek zapalnych. O przeprowadzeniu badania endoskopowego z oceną mikroskopową wycinków błony śluzowej decyduje lekarz.

Spektrum dolegliwości w SIBO jest bardzo szerokie. Objawy potrafią być bardzo niespecyficzne i powiązane ze współistniejącymi chorobami. Niezbędna jest więc dokładna analiza objawów klinicznych oraz wyników badań pacjenta.

Objawy SIBO

Najczęściej występujące objawy to: 

 • zmiana rytmu wypróżnień,
 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • gazy,
 • uczucie pełności w jamie brzusznej,
 • biegunki,
 • mdłości,
 • zaburzenia nastroju,
 • depresja,
 • wysypki,
 • ogólne osłabienie,

Oraz szereg innych objawów związanych z będących następstwem SIBO:

 • zaburzeń wchłaniania składników odżywczych – witamin (A, D, z grupy B w tym B12) oraz minerałów (żelaza, cynku, wapnia),
 • utraty białka,

Osoba która rozwinęła SIBO oprócz zaburzeń żołądkowo – jelitowych może więc zmagać się np. z problemami skórnymi, wypadaniem włosów, pokrzywkami, drętwieniami rąk i nóg.     

Przyczyny SIBO

Organizm ludzki posiada szereg mechanizmów których zadaniem jest ochrona jelit przed nadmiernym rozrostem bakteryjnym (np. wydzieliny gruczołów trawiennych, wędrujący kompleks bioelektryczny).
Są jednak czynniki które mogą te mechanizmy zaburzyć.

SIBO może rozwinąć osoba:

 • z zaburzeniami perystaltyki i motoryki jelit spowodowanych także przyczynami anatomicznymi,
 • po zabiegach chirurgicznych w obrębie żołądka i jelit,
 • z deficytami odporności o różnej etiologii,
 • z dysbiozą jelitową,
 • po antybioterapii,
 • po leczeniu lekami immunosupresyjnymi,
 • po leczeniu sterydami,
 • po leczeniu inhibitorami pompy protonowej (IPP) tj. popularnymi lekami na zgagę i nadkwasotę, 
 • z zespołem jelita drażliwego (IBS),
 • z chorobą uchyłkową,
 • żyjąca w stresie i przewlekłym napięciu co w ogromnym stopniu obciąża układ immunologiczny i działa bardzo negatywnie na jelita,
 • po przebytych zakażeniach układu pokarmowego np. zapaleniu żołądka i jelit,
 • z zaburzeniami wędrującego kompleksu mioelektrycznego (MMC) czyli mechanizmu mającego na celu usunięcie z przewodu pokarmowego niestrawionych resztek i nadmiarowych bakterii,  
 • z zakażeniem Helicobacter Pylori,
 • nadużywajaca alkoholu,
 • z zaburzeniami w wydzielaniu żółci,
 • z chorą wątrobą  – dotyczy to także tzw. niealkoholowego stłuszczenie wątroby,
 • z przewlekłym zapaleniem trzustki,
 • zmagająca się z chorobą autoimmunologiczną,  
 • niedożywiona (dotyczy także niedoborów pokarmowych),  
 • z endometriozą,  
 • zmagająca się z nieswoistą chorobą zapalną jelit np. chorobą Leśniowskiego – Cohna,  
 • z niedoczynnością tarczycy,

Praca z pacjentem

Zapewne ciekawą Was gotowe rozwiązania czyli to w jaki sposób pracuję z pacjentem z SIBO w zależności od podłoża problemu. Tego tu na blogu z oczywistych względów nie zdradzę.  To nie jest wiedza którą zdobywa się na studiach. To moje know how zdobyte podczas dziesiątek godzin dodatkowych szkoleń, lektury PUBMED oraz praktyki z pacjentami i zarezerwowane jest wyłącznie dla moich pacjentów.
To co jest istotne to działanie na objawy (dieta eliminująca FODMAP, czasem przeciwhistaminowa – zależy od przypadku) ale i przyczynę.

Problem SIBO dotyczy 54% osób z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto i ma związek z niewyrównaniem hormonalnym co przekłada się na kwasowość żołądka i zaburzenia wchłaniania. Pracując z takim pacjentem trzeba bezwzględnie wziąć to pod uwagę i pracować nad konwersją (jelita, wątroba, rytm dobowy).
Inaczej problemu nie rozwiążemy. 

W przypadku osób z chorobami zapalnymi jelit problem SIBO może dotyczyć aż 81 % osób. W przypadku cukrzycy i zaburzeń glikemii 50%. Dietoterapia i farmakoterapia musi więc być ściśle związana z podłożem problemu. To samo tyczy się dysbiozy czy innych zaburzeń predysponujących do rozwoju SIBO.
W swojej pracy stosuję konkretne szczepy bakteryjne i konkretne preparaty o udowodnionym działaniu dostosowane do konkretnego przypadku (w zależności od przyczyny rozwinięcia SIBO).
Bywa że w trakcie terapii dokonuję zmian.
Ogromnie ważna jest także współpraca z lekarzem i nierzadko wprowadzenie farmakologii wspomagającej.

Trzy postacie SIBO

SIBO może przybrać postać biegunkową, zatarciowa lub mieszaną. Uzależnione jest to od typu „rozrośniętych” mikroorganizmów i zastosowana dietoterapia, probiotykoterapia oraz suplementacja musi być do tego dostosowana.

Nie lekceważ SIBO, to nie tylko przykre dolegliwości ze strony jelit.

Źródła:
Adike A. DiBaise UJ.K. Small Intestinal Bacterial Overgrowth: Nutritional Implications, Diagnosis, and Management, 2018,
Salem A. Johns Hopkins University , Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO), 2014,
Shah A. Systematic review with meta‐analysis: the prevalence of small intestinal bacterial overgrowth in inflammatory bowel disease, 2017,
Razaie A,.Pimentel M. How to Test and Treat Small Intestinal Bacterial Overgrowth: an Evidence-Based Approach, 2016,
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dietoterapia w zaburzeniach żołądkowo – jelitowych

Decydując się na publikowanie w sklepie gotowych diet o niskim indeksie glikemicznym miałam w myślach osoby z nadwagą, otyłością, zaburzeniami Czytaj dalej

Pasztet na diecie low FODMAP – do smarowania

Dieta low FODMAP, czyli dieta uboga w słabo absorbowane, ulegające fermentacji węglowodany o krótkim łańcuchu (oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole) Czytaj dalej

Dieta low FODMAP – pasta z krewetkami – porcja dla 1 osoby

Obiad na diecie low FODMAP. Bez glutenu, laktozy, białek mleka krowiego i jaj. Pyszny, sycący, bogaty w białko (całe danie Czytaj dalej

Nieszczelne, dziurawe jelito. Ściema czy realny problem?  
jelita mikrobiom

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemach zdrowotnych mających wynikać z tzw. „cieknącego” czy „dziurawego” jelita. Jedni uważają Czytaj dalej

17 komentarzy

MonikaDodano:  27 Lipiec 2020 - 9:52
Hmm, trudna sprawa z tym SIBO...i trudno sie do Ciebie dostac Malgosiu. Potrzebujemy drugiej takiej Malgosi ;-) Dziekuje Ci za ten wpis poniewaz sama borykam sie z problemami jelitowymi i wlasnie prowadze dochodzenie co jest dokladnie ich przyczyna. Dziekuje ze dzielisz sie z nami swoja wiedza gdyz najwiekszym bogactwem jest nasze zdrowie a wiedza o tym jak powrocic do zdrowia jest jak odkrycie kopalni zlota. Twoj blog i Twoja praca jest taka kopalnia dla mnie i jestem Ci strasznie wdzieczna. Pozdrawiam serdecznie i zycze dalszych sukcesow. Mam jeszcze pytanie, czy swedzenie okolic odbytu po wykluczeniu pasozytow moze byc jednym z objawow SIBO?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Lipiec 2020 - 11:10
Raczej nie. Może być objawem szczeliny odbytu.
Odpowiedz
JolantaDodano:  27 Lipiec 2020 - 10:45
Bardzo ciekawy artykuł, za który dziękuję (coraz więcej powinno być).
Odpowiedz
AnnaDodano:  27 Lipiec 2020 - 11:40
Czyli dalej nic nie wiem jak poradzić sobie z moimi jelitami, nikt nie ma czasu/chęci pomóc...
Odpowiedz
AnetaDodano:  27 Lipiec 2020 - 12:45
Świetny artykuł:) właśnie zastanawiam się nad testem w kierunku Sibo gdyż miewam wzdecia, niekiedy zaparcia i bóle żoładka- takie palące. Czy mogą być one objawem Sibo? Ostatnio stwierdzono u mnie adenomiozę i zastanawiam się czy bóle żoładka są bardziej spowodowane adenomiozą czy to może być sibo ?
Odpowiedz
AnkaDodano:  27 Lipiec 2020 - 13:01
U mnie występuje cały pakiet objawów. Mam duży niedobór B12, żelaza i pewnie innych elementów. Po leczeniu antybiotykiem xifaxan poziom B12 trochę podskoczył. Zażywam teraz probiotyk i nie wiem co dalej.
Odpowiedz
SylwiaDodano:  27 Lipiec 2020 - 13:19
A czy jesteś w stanie polecić jakiś konkretny test czy wszystkie dostępne na rynku są tak samo wiarygodne ?
Odpowiedz
WiesiaDodano:  27 Lipiec 2020 - 14:47
Dzień dobry, wspaniały artykuł. Proszę o podpowiedź- gdzie wykonuje się test oddechowy wodorowy lub wodorowo-metanowy? Potrzeba na niego skierowania lekarskiego, czy można wykonać go na własną rękę? Pozdrawiam serdecznie.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Lipiec 2020 - 16:56
Można wykonać na własną rękę w laboratorium.
Odpowiedz
Iwona. Dodano:  27 Lipiec 2020 - 15:09
Świetny tekst, ubolewam nad tym że już w tym roku nie masz miejsca na nowych pacjentów, niestety nie mogę korzystać z gotowych diet ( zaburzenia jelitowe, niedoczynność), ale korzystam z ogromu wiedzy którą się dzielisz. Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
teresaDodano:  27 Lipiec 2020 - 17:22
Czy sibo moze byc powodem wysokiego cukru we krwi
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  28 Lipiec 2020 - 7:37
Nie konkretnie sibo a dysbioza może być powodem ale nie bezpośrednim.
Odpowiedz
p.Dodano:  28 Lipiec 2020 - 17:22
Małgosiu, mam pytanie odnośnie gotowych diet. Czy posiłki można dowolnie zamieniać z innych dni, tj. śniadanie z dnia 3 zamienić z dniem 5 bez uszczerbku na makro ?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  29 Lipiec 2020 - 9:33
Tak.
Odpowiedz
JoannaDodano:  29 Lipiec 2020 - 23:03
Dziękuje za ten artykuł , pomimo ze córka była już z tym problemem u lekarza to problem dalej Istnieje i zastanawiam się czy to właśnie jie SIBO bo cokolwiek by nie zgadła to ma gazy , częste biegunki ,niedobrze jej czy na początek dieta z niskim ig mogłaby być pomocna ? Nietolerancja na laktozę i celiakia wykluczone
Odpowiedz
AniaDodano:  30 Lipiec 2020 - 8:40
Gosiu, czy dokuczliwe gazy raczej bez innych objawów opisanych przez Ciebie też mogą być objawem SIBO? Generalnie od zawsze miałam z tym problem (co jest chyba genetyczne, bo w mojej rodzinie to dość popularna \"przypadłość\"), ale od marca widzę znaczne pogorszenie... Początkowo sądziłam, że to może po jakimś konkretnym jedzeniu, ale wydaję się, że jedzenie nie ma tu raczej znaczenia. Często zdarza mi się aż takie bulgotanie w żołądku (zaczęło się w marcu właśnie od strasznego bulgotania, przelewania w brzuchu - chyba pierwszy raz mój brzuch tak strasznie gadał:) bólu żołądka i nieprzespanej nocy... Od tamtej pory nie mogę jakość dojść do siebie, objawy nawracają, pojawia się zgaga, której nigdy wcześniej nie miewałam, nawet nie wiedziałam co to oznacza no i straszne gazy - czasem takie bezwonne ale zdarzają się też potwornie śmierdzące jak jakieś \"zgniłe jajo\". Przepraszam, że tak to opisuję, ale nie wiem czy jest to kwestia jedzenia, czy powinnam udać się do lekarza...??
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  30 Lipiec 2020 - 9:18
Konieczna jest dokładna analiza. Ja z wiadomych względów takowych w komentarzach nie robię. Doba musiałaby mieć wówczas 72 godziny. Wspomniane objawy wcale nie muszą być objawem SIBO, choć mogą.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook
Used for the like, share, comment, and reaction icons

90% moich pacjentów na konsultacji zgłasza problemy z piciem wody 💧💧💧
Zapominamy że pić trzeba, a odwodnienie powoduje szereg objawów min.
📌uczucie zmęczenia,
📌ospałość,
📌senność,
📌spadek koncentracji,
📌ból głowy,
📌nudności,
📌uczucie gorąca,
📌zaburzenia rytmu serca,
📌suchość śluzówek,
📌dolegliwości trawienne,

Woda jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała. Jest kluczowa do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze czy hormony trafiły gdzie trzeba.
Jest niezbędna do prawidłowej perystaltyki jelit, trawienia,wchłaniania oraz wydalania.

Czy japoński rytuał picia wody to coś nowatorskiego? NIE.

Nie ważne ile wody pijesz, ważne jak? BZDURA!

Jeśli pijesz wodę w trakcie jedzenia to enzymy trawienne przestają działać i obciążamy pracę układu pokarmowego. BZDURA!

Gdyby to nie była bzdura to dieta płynna i półpłynna z uwagi na lepszą strawność i przyswajalność składników odżywczych nie byłaby zalecana u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego i po zabiegach operacyjnych.
Wypicie soku warzywnego, smoothie, zjedzenie zupy czy rozgrzewającego leczo powodowałoby dolegliwości trawienne i niestrawność. Po niedzielnym rosole dostalibyście skrętu kiszek.

Nie chodzi o wyduldanie pół litra wody do obiadu, ale kilka łyków nikomu nie zaszkodzi ☺️👍

Jak u Was z nawodnieniem w skali od 1 do 5?

Po więcej faktów w temacie zaoraszam na bloga https://qchenne-inspiracje.pl/japonska-dieta-wodna…
... Zobacz więcejZobacz mniej

90% moich pacjentów na konsultacji zgłasza problemy z piciem wody 💧💧💧
Zapominamy że pić trzeba, a odwodnienie powoduje szereg objawów min. 
📌uczucie zmęczenia,
📌ospałość,
📌senność,
📌spadek koncentracji,
📌ból głowy,
📌nudności,
📌uczucie gorąca,
📌zaburzenia rytmu serca,
📌suchość śluzówek,
📌dolegliwości trawienne, 

Woda jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała. Jest kluczowa do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze czy hormony trafiły gdzie trzeba. 
Jest niezbędna do prawidłowej perystaltyki jelit, trawienia,wchłaniania oraz wydalania.

Czy japoński rytuał picia wody to coś nowatorskiego? NIE.

Nie ważne ile wody pijesz, ważne jak? BZDURA! 

Jeśli pijesz wodę w trakcie jedzenia to enzymy trawienne przestają działać i obciążamy pracę układu pokarmowego. BZDURA! 

Gdyby to nie była bzdura to dieta płynna i półpłynna z uwagi na lepszą strawność i przyswajalność składników odżywczych nie byłaby zalecana u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego i po zabiegach operacyjnych. 
Wypicie soku warzywnego, smoothie, zjedzenie zupy czy rozgrzewającego leczo powodowałoby dolegliwości trawienne i niestrawność. Po niedzielnym rosole dostalibyście skrętu kiszek.

Nie chodzi o wyduldanie pół litra wody do obiadu, ale kilka łyków nikomu nie zaszkodzi ☺️👍

Jak u Was z nawodnieniem w skali od 1 do 5? 

Po więcej faktów w temacie zaoraszam na bloga https://qchenne-inspiracje.pl/japonska-dieta-wodna-i-specjalny-rytual-picia-wody-o-co-w-tym-chodzi-czy-to-ma-sens/

Skomentuj na Facebooku

5 :) dietetyczka mnie tego nauczyła, kiedyś piłam 2 kawy i 2 herbaty dziennie, teraz 1,5-3 litry wody, lepiej pije mi sie z bidonu Brita, mam miarę ile wypiłem, wyjęłam filtr bo woda mineralna filtrowania

Niestety przy obecnej porze roku ciężko jest u mnie z piciem wody... Zdecydowanie wygrywają herbaty ziołowe i rooibos ☺️ ok 2 litrów dziennie, więc raczej 2 😔

Ja się pilnuje z aplikacją, ale już widzę, że powoli wchodzi mi to nawodnienie w nawyk bo organizm sam się dopomina 👍

Świetny post i dający kopa .Nie mogę się pochwalić piciem wody ale jutro już będzie dużo lepiej.Dziekuje🌹

U mnie 6 - piję bardzo dużo wody, wiecznie spragniona;) .

5! Czuję się nieswojo bez wody w zasięgu ręki

Oj woda to mój dobry nawyk przez dobre kilkanaście lat :) pije minimum dwa litry

Mniej niż 1 😪😪

1,5l w trakcie pracy, lacznie ok 3 litry dziennie😃🥤

A na biurku cola ...ech...

3,5. Ok. 1,5l wody w pracy, do tego filiżanka kawy, 1-2 kubki herbaty i ok. 1 litra wody w domu

A ja nigdy nie pamięta o piciu jakichkolwiek płynów. Praktycznie nie czuje pragnienia. To jest największą meka, zeby jednak zadbać o nawodnienie;(

3

4 bo staram się pić 1,5 lub 2 l wody codziennie. Tylko nie wiem czy dobrze zrobiłam przerzucając się na dzbanek z filtrem (ograniczam plastik). W ogóle już nie piję butelkowej wody od pół roku i tak do końca nie wiem czy to jest zdrowe.

4 czasami 5. Najlepiej na mnie działa metoda na 1.5 butelkę. Napełniam rano i stoi obok laptopa czy w kuchni czy w salonie zależy gdzie jestem i wtedy sięgam po nią odruchowo. Plus herbaty ziołowe. Niestety równie dużo wypijam kaw 😁i tutaj próba zredukowania nie kończy się sukcesem😌

A czy woda z miodem i cytryna zalicza sie do płynów nawadniajacych? U mnie ostatnio nawet litr dziennie takiej wody idzie :-)

U mnie 5. 3 litry wody to norma. Jakas herbata owocowa, oczywiscie bez cukru. Jedna dwie male kawy, czarne. Czasem tej wody jest wiecej😉

U mnie 0. Dwie espresso dziennie z płynów 😱😫

0... Ale właśnie wzięłam sobie szklankę i sączę 🙂 Ale po kilku łykach nieprzyjemne uczucie w przełyku- zgaga 😟

U mnie 4 -1.5 do 2 l wody dziennie wliczajac 1 kawke i 1 zielona herbate 😉

3,5-4. Zdarza się czasami 5/5😀

1

5 3 l wody dziennie

1😞

1😢

View more comments

Pokaż poprzedni wpis
Instagram
90% moich pacjentów na konsultacji zgłasza prob 90% moich pacjentów na konsultacji zgłasza problemy z piciem wody 💧💧
Zapominamy że pić trzeba, a odwodnienie powoduje szereg objawów min. 
📌uczucie zmęczenia,
📌ospałość,
📌senność,
📌spadek koncentracji,
📌ból głowy,
📌nudności,
📌uczucie gorąca,
📌zaburzenia rytmu serca,
📌suchość śluzówek,
📌dolegliwości trawienne, 

Woda jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała. Jest kluczowa do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze czy hormony trafiły gdzie trzeba. 
Jest niezbędna do prawidłowej perystaltyki jelit, trawienia,wchłaniania oraz wydalania.

Czy japoński rytuał picia wody to coś nowatorskiego? NIE.

Nie ważne ile wody pijesz, ważne jak? BZDURA! 

Jeśli pijesz wodę w trakcie jedzenia to enzymy trawienne przestają działać i obciążamy pracę układu pokarmowego. BZDURA! 

Gdyby to nie była bzdura to dieta płynna i półpłynna z uwagi na lepszą strawność i przyswajalność składników odżywczych nie byłaby zalecana u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego i po zabiegach operacyjnych. 
Wypicie soku warzywnego, smoothie, zjedzenie zupy czy rozgrzewającego leczo powodowałoby dolegliwości trawienne i niestrawność. Po niedzielnym rosole dostalibyście skrętu kiszek.
Nie chodzi o wyduldanie pół litra wody do obiadu, ale kilka łyków nikomu nie zaszkodzi ☺️👍

Jak u Was z nawodnieniem w skali od 1 do 5? 

Zapraszam do wpisu na blogu po obszerniejsze informacje. 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #jdw #woda

90% moich pacjentów na konsultacji zgłasza problemy z piciem wody 💧💧
Zapominamy że pić trzeba, a odwodnienie powoduje szereg objawów min.
📌uczucie zmęczenia,
📌ospałość,
📌senność,
📌spadek koncentracji,
📌ból głowy,
📌nudności,
📌uczucie gorąca,
📌zaburzenia rytmu serca,
📌suchość śluzówek,
📌dolegliwości trawienne,

Woda jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała. Jest kluczowa do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze czy hormony trafiły gdzie trzeba.
Jest niezbędna do prawidłowej perystaltyki jelit, trawienia,wchłaniania oraz wydalania.

Czy japoński rytuał picia wody to coś nowatorskiego? NIE.

Nie ważne ile wody pijesz, ważne jak? BZDURA!

Jeśli pijesz wodę w trakcie jedzenia to enzymy trawienne przestają działać i obciążamy pracę układu pokarmowego. BZDURA!

Gdyby to nie była bzdura to dieta płynna i półpłynna z uwagi na lepszą strawność i przyswajalność składników odżywczych nie byłaby zalecana u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego i po zabiegach operacyjnych.
Wypicie soku warzywnego, smoothie, zjedzenie zupy czy rozgrzewającego leczo powodowałoby dolegliwości trawienne i niestrawność. Po niedzielnym rosole dostalibyście skrętu kiszek.
Nie chodzi o wyduldanie pół litra wody do obiadu, ale kilka łyków nikomu nie zaszkodzi ☺️👍

Jak u Was z nawodnieniem w skali od 1 do 5?

Zapraszam do wpisu na blogu po obszerniejsze informacje.

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #jdw #woda
...

331 63
Naprawdę nie można owoców w IO? 😱😱😱 Naprawdę nie można owoców w IO? 😱😱😱 
Indeks glikemiczny posiłku który widzicie na zdjęciu to 47 (niski)✅
Ładunek glikemiczny to 10 (niski)✅
Masz IO i marzysz o tym aby zjeść 100 gramów winogron?
SMACZNEGO 😘

Śniadanie 450 kcal 
Białko - 16 g
Tluszcz - 31 g
Węglowodany - 29 g

Stop mitom na temat IO. Zapraszam do zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (piszę o nich w treści ebooków z dietami gotowymi o niskim IG) oraz do badań w bazie medycznej PUBMED. 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychologia #psychodietetyka #odchudzanie #redukcja #insulinooporność #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #dietetyk #dietetyczneprzepisy #insulinoopornosc #io #lowigdiet #niskiindeksglikemiczny #niskiig

Naprawdę nie można owoców w IO? 😱😱😱
Indeks glikemiczny posiłku który widzicie na zdjęciu to 47 (niski)✅
Ładunek glikemiczny to 10 (niski)✅
Masz IO i marzysz o tym aby zjeść 100 gramów winogron?
SMACZNEGO 😘

Śniadanie 450 kcal
Białko - 16 g
Tluszcz - 31 g
Węglowodany - 29 g

Stop mitom na temat IO. Zapraszam do zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (piszę o nich w treści ebooków z dietami gotowymi o niskim IG) oraz do badań w bazie medycznej PUBMED.

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychologia #psychodietetyka #odchudzanie #redukcja #insulinooporność #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #dietetyk #dietetyczneprzepisy #insulinoopornosc #io #lowigdiet #niskiindeksglikemiczny #niskiig
...

718 51
Od początku tego roku mamy rzeczywistość zwi Od początku tego roku mamy rzeczywistość związaną z COVID-19 🦠
Wiemy nie od wczoraj, że to czy na coś zachorujemy i jak przejdziemy daną chorobę, jakie będzie miała ona dla nas następstwa, zależne jest od naszej odporności💪
Dotyczy to nie tylko COVID-19, ale absolutnie każdej choroby bo jedni przechodzą coś bezobjawowo lub nie chorują wcale mieszkając z osobą chorą, a u innych następstwa są dotkliwe. 

Publikując na blogu w dniu 18 marca 2020 artykuł dotyczący budowania odporności, szczerze liczyłam że przez kolejne miesiące będą nas zalewać podobne artykuły, prasowe wywiady, programy telewizyjne w pasmach najwyższej oglądalności dotyczące budowania odporności. Ponieważ jest to coś co wszyscy możemy zrobić. Niskim kosztem a w większości aspektów zerowym kosztem. 
Porównałabym to do przygotowania wojska, treningu wojska na nadchodzące zagrożenie. 
Tymczasem cisza 🤫. A telewizja wciąż wciska nam papkę że wystarczy łyknąć tabletkę 💊 lub napić się syropku 🧪żeby objawy choroby minęły w kilka godzin🤦‍♀️
Przykre i śmieszne jednocześnie😔
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy
#odporność #odpornosc

Od początku tego roku mamy rzeczywistość związaną z COVID-19 🦠
Wiemy nie od wczoraj, że to czy na coś zachorujemy i jak przejdziemy daną chorobę, jakie będzie miała ona dla nas następstwa, zależne jest od naszej odporności💪
Dotyczy to nie tylko COVID-19, ale absolutnie każdej choroby bo jedni przechodzą coś bezobjawowo lub nie chorują wcale mieszkając z osobą chorą, a u innych następstwa są dotkliwe.

Publikując na blogu w dniu 18 marca 2020 artykuł dotyczący budowania odporności, szczerze liczyłam że przez kolejne miesiące będą nas zalewać podobne artykuły, prasowe wywiady, programy telewizyjne w pasmach najwyższej oglądalności dotyczące budowania odporności. Ponieważ jest to coś co wszyscy możemy zrobić. Niskim kosztem a w większości aspektów zerowym kosztem.
Porównałabym to do przygotowania wojska, treningu wojska na nadchodzące zagrożenie.
Tymczasem cisza 🤫. A telewizja wciąż wciska nam papkę że wystarczy łyknąć tabletkę 💊 lub napić się syropku 🧪żeby objawy choroby minęły w kilka godzin🤦‍♀️
Przykre i śmieszne jednocześnie😔
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy
#odporność #odpornosc
...

1049 86
Żyjemy we wściekle szybkim tempie, jakbyśmy Żyjemy we wściekle szybkim tempie, jakbyśmy mieli żyć wiecznie. 
Tymczasem każdemu z nas pisany jest ten sam koniec. 
Tak Ci się tam spieszy? 
Kiedy mam okazję rozmawiać z seniorami 80+, często mówią „kiedy to życie zleciało”.A no leci. Szybciej niż Ci się wydaje. 
W moim gabinecie obserwuję bardzo młode i bardzo chore osoby. Nierzadko zmagające się z kilkoma jednostkami chorobowymi, gdzie jedna jest efektem drugiej. Tworzy się błędne koło. 
Osoby żyjące w przewlekłym stresie, toksycznych relacjach, zmagające się z bezsennością, jedzące byle jak i byle gdzie, deklarujące permanentny brak czasu. Analizuję ankietę, wyniki badań, przedstawioną relację i przed oczami widzę biegającego w kołowrotku chomika. 
W ubiegły czwartek konsultowałam młodą kobietę z hashimoto i IBS. 
Cały wachlarz objawów. Pod koniec rozmowy Pani rozpłakała się. Jak sama powiedziała, zrozumiała że na dolegliwości z którymi się zmaga zapracowała sama. 
Jedni muszą dojść do ściany żeby zrobić zwrot. Inni zawracają wcześniej. 
Nie czekaj na chorobę i uprzykrzające życie dolegliwości. Zacznij żyć i czerpać. 
Nie da się? Łatwo mi powiedzieć? Ty nie masz czasu?Nie czekaj aż przyjdzie czas, że ten czas trzeba będzie znaleźć. 
Zacznij od diety której elementy (mikro i makroskładniki) są jak puzzle decydujące o pracy całego organizmu. Myślisz że bolid F1 osiągnie turbo wynik jak nalejesz mu oleju spożywczego? 
Dołóż do tego odpoczynek na który zasługujesz po pracy, zdrowy sen o właściwej porze, naucz się reagować na stres, pracuj nad trudnymi emocjami. 
Nie mówię że uda się od razu.To proces, ale spójrz ile ludzi ma dziś insulinooporność, cukrzycę, nadciśnienie, choroby autoagresywne, przewlekłe problemy skórne, aż w końcu depresję i nowotwory. 
Czas się zatrzymać i zastanowić nad tym jak żyjemy i jak jemy bo często jemy dziś byle jak. A jak jesz i żyjesz byle jak to nie dziw się że czujesz się byle jak i masz byle jakie zdrowie. 
Jak jest u Was?
Jakie zmiany zauważyliście po zmianie diety i stylu życia?

Żyjemy we wściekle szybkim tempie, jakbyśmy mieli żyć wiecznie.
Tymczasem każdemu z nas pisany jest ten sam koniec.
Tak Ci się tam spieszy?
Kiedy mam okazję rozmawiać z seniorami 80+, często mówią „kiedy to życie zleciało”.A no leci. Szybciej niż Ci się wydaje.
W moim gabinecie obserwuję bardzo młode i bardzo chore osoby. Nierzadko zmagające się z kilkoma jednostkami chorobowymi, gdzie jedna jest efektem drugiej. Tworzy się błędne koło.
Osoby żyjące w przewlekłym stresie, toksycznych relacjach, zmagające się z bezsennością, jedzące byle jak i byle gdzie, deklarujące permanentny brak czasu. Analizuję ankietę, wyniki badań, przedstawioną relację i przed oczami widzę biegającego w kołowrotku chomika.
W ubiegły czwartek konsultowałam młodą kobietę z hashimoto i IBS.
Cały wachlarz objawów. Pod koniec rozmowy Pani rozpłakała się. Jak sama powiedziała, zrozumiała że na dolegliwości z którymi się zmaga zapracowała sama.
Jedni muszą dojść do ściany żeby zrobić zwrot. Inni zawracają wcześniej.
Nie czekaj na chorobę i uprzykrzające życie dolegliwości. Zacznij żyć i czerpać.
Nie da się? Łatwo mi powiedzieć? Ty nie masz czasu?Nie czekaj aż przyjdzie czas, że ten czas trzeba będzie znaleźć.
Zacznij od diety której elementy (mikro i makroskładniki) są jak puzzle decydujące o pracy całego organizmu. Myślisz że bolid F1 osiągnie turbo wynik jak nalejesz mu oleju spożywczego?
Dołóż do tego odpoczynek na który zasługujesz po pracy, zdrowy sen o właściwej porze, naucz się reagować na stres, pracuj nad trudnymi emocjami.
Nie mówię że uda się od razu.To proces, ale spójrz ile ludzi ma dziś insulinooporność, cukrzycę, nadciśnienie, choroby autoagresywne, przewlekłe problemy skórne, aż w końcu depresję i nowotwory.
Czas się zatrzymać i zastanowić nad tym jak żyjemy i jak jemy bo często jemy dziś byle jak. A jak jesz i żyjesz byle jak to nie dziw się że czujesz się byle jak i masz byle jakie zdrowie.
Jak jest u Was?
Jakie zmiany zauważyliście po zmianie diety i stylu życia?
...

1332 91

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej