fbpx
SIBO – czym jest? Czy problem może Cię dotyczyć?
Img

Wzdęcia, gazy, zaparcia, uczucie pełności w jamie brzusznej, biegunki, także tłuszczowe. Pacjentów z tego typu objawami trafia do mnie co raz więcej. Ponieważ oprócz wiedzy zdobytej na studiach szkoliłam i szkolę się dodatkowo z dietoterapii zaburzeń żołądkowo – jelitowych, jestem w stanie pomóc nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach o różnej etiologii.

Występowanie w/w objawów nie wiąże się jedynie z akceptacją bądź brakiem akceptacji dolegliwości. Wszelkie zaburzenia na poziomie żołądka i jelit, położą się cieniem na funkcjonowaniu całego organizmu.
Dlaczego? Ponieważ funkcjonowanie całego organizmu ma związek z wchłanianiem. Wcale nie jesteś tym co jesz. Jesteś tym co przyswajasz/wchłaniasz.

Czym jest SIBO?

SIBO (small intestine bacterial overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Polega to na tym, że w jelicie czczym nadmiernie rozrastają się bakterie charakterystyczne dla jelita grubego.
Co się wówczas dzieje?
Dochodzi do nasilenia procesów fermentacyjnych skutkujących nadprodukcją wodoru, metanu, dwutlenku węgla, krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, a nawet siarkowodoru.
W efekcie dochodzi do niszczenia delikatnej struktury rąbka szczoteczkowego kosmków jelitowych, rozszczelnienia bariery jelitowej, upośledzenia trawienia tłuszczów, wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, kwasów omega 3, żelaza,  cynku, wapnia, witaminy 12.
Może wystąpić wtórna nietolerancja laktozy, fruktozy oraz żywności bogatej w histaminę.  
SIBO nie wolno lekceważyć ponieważ będące jego skutkiem niedobory będą prowadziły do wystąpienia szeregu dolegliwości i zaburzeń, zwłaszcza neurologicznych związanych z produkcją neurotransmiterów (koncentracja, nastrój, depresja).

Szacuje się że problem może dotyczyć od 2 do 25% populacji.  

Diagnostyka SIBO

Najprostszą i nieinwazyjną metodą diagnostyczną SIBO jest test oddechowy wodorowy lub wodorowo – metanowy. Cena badania uzależniona jest od tego czy badamy jedynie stężenie wodoru czy także i metanu. 
Do badania wykorzystuje się glukozę lub laktulozę i ocenia ilość wodoru i metanu wydzielanego w wyniku bakteryjnej fermentacji niestrawionych węglowodanów.
Inną metodą, inwazyjną, jest badanie endoskopowe pozwalające ocenić stan kosmków jelitowych oraz ilość komórek zapalnych. O przeprowadzeniu badania endoskopowego z oceną mikroskopową wycinków błony śluzowej decyduje lekarz.

Spektrum dolegliwości w SIBO jest bardzo szerokie. Objawy potrafią być bardzo niespecyficzne i powiązane ze współistniejącymi chorobami. Niezbędna jest więc dokładna analiza objawów klinicznych oraz wyników badań pacjenta.

Objawy SIBO

Najczęściej występujące objawy to: 

 • zmiana rytmu wypróżnień,
 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • gazy,
 • uczucie pełności w jamie brzusznej,
 • biegunki,
 • mdłości,
 • zaburzenia nastroju,
 • depresja,
 • wysypki,
 • ogólne osłabienie,

Oraz szereg innych objawów związanych z będących następstwem SIBO:

 • zaburzeń wchłaniania składników odżywczych – witamin (A, D, z grupy B w tym B12) oraz minerałów (żelaza, cynku, wapnia),
 • utraty białka,

Osoba która rozwinęła SIBO oprócz zaburzeń żołądkowo – jelitowych może więc zmagać się np. z problemami skórnymi, wypadaniem włosów, pokrzywkami, drętwieniami rąk i nóg.     

Przyczyny SIBO

Organizm ludzki posiada szereg mechanizmów których zadaniem jest ochrona jelit przed nadmiernym rozrostem bakteryjnym (np. wydzieliny gruczołów trawiennych, wędrujący kompleks bioelektryczny).
Są jednak czynniki które mogą te mechanizmy zaburzyć.

SIBO może rozwinąć osoba:

 • z zaburzeniami perystaltyki i motoryki jelit spowodowanych także przyczynami anatomicznymi,
 • po zabiegach chirurgicznych w obrębie żołądka i jelit,
 • z deficytami odporności o różnej etiologii,
 • z dysbiozą jelitową,
 • po antybioterapii,
 • po leczeniu lekami immunosupresyjnymi,
 • po leczeniu sterydami,
 • po leczeniu inhibitorami pompy protonowej (IPP) tj. popularnymi lekami na zgagę i nadkwasotę, 
 • z zespołem jelita drażliwego (IBS),
 • z chorobą uchyłkową,
 • żyjąca w stresie i przewlekłym napięciu co w ogromnym stopniu obciąża układ immunologiczny i działa bardzo negatywnie na jelita,
 • po przebytych zakażeniach układu pokarmowego np. zapaleniu żołądka i jelit,
 • z zaburzeniami wędrującego kompleksu mioelektrycznego (MMC) czyli mechanizmu mającego na celu usunięcie z przewodu pokarmowego niestrawionych resztek i nadmiarowych bakterii,  
 • z zakażeniem Helicobacter Pylori,
 • nadużywajaca alkoholu,
 • z zaburzeniami w wydzielaniu żółci,
 • z chorą wątrobą  – dotyczy to także tzw. niealkoholowego stłuszczenie wątroby,
 • z przewlekłym zapaleniem trzustki,
 • zmagająca się z chorobą autoimmunologiczną,  
 • niedożywiona (dotyczy także niedoborów pokarmowych),  
 • z endometriozą,  
 • zmagająca się z nieswoistą chorobą zapalną jelit np. chorobą Leśniowskiego – Cohna,  
 • z niedoczynnością tarczycy,

Praca z pacjentem

Zapewne ciekawą Was gotowe rozwiązania czyli to w jaki sposób pracuję z pacjentem z SIBO w zależności od podłoża problemu. Tego tu na blogu z oczywistych względów nie zdradzę.  To nie jest wiedza którą zdobywa się na studiach. To moje know how zdobyte podczas dziesiątek godzin dodatkowych szkoleń, lektury PUBMED oraz praktyki z pacjentami i zarezerwowane jest wyłącznie dla moich pacjentów.
To co jest istotne to działanie na objawy (dieta eliminująca FODMAP, czasem przeciwhistaminowa – zależy od przypadku) ale i przyczynę.

Problem SIBO dotyczy 54% osób z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto i ma związek z niewyrównaniem hormonalnym co przekłada się na kwasowość żołądka i zaburzenia wchłaniania. Pracując z takim pacjentem trzeba bezwzględnie wziąć to pod uwagę i pracować nad konwersją (jelita, wątroba, rytm dobowy).
Inaczej problemu nie rozwiążemy. 

W przypadku osób z chorobami zapalnymi jelit problem SIBO może dotyczyć aż 81 % osób. W przypadku cukrzycy i zaburzeń glikemii 50%. Dietoterapia i farmakoterapia musi więc być ściśle związana z podłożem problemu. To samo tyczy się dysbiozy czy innych zaburzeń predysponujących do rozwoju SIBO.
W swojej pracy stosuję konkretne szczepy bakteryjne i konkretne preparaty o udowodnionym działaniu dostosowane do konkretnego przypadku (w zależności od przyczyny rozwinięcia SIBO).
Bywa że w trakcie terapii dokonuję zmian.
Ogromnie ważna jest także współpraca z lekarzem i nierzadko wprowadzenie farmakologii wspomagającej.

Trzy postacie SIBO

SIBO może przybrać postać biegunkową, zatarciowa lub mieszaną. Uzależnione jest to od typu „rozrośniętych” mikroorganizmów i zastosowana dietoterapia, probiotykoterapia oraz suplementacja musi być do tego dostosowana.

Nie lekceważ SIBO, to nie tylko przykre dolegliwości ze strony jelit.

Źródła:
Adike A. DiBaise UJ.K. Small Intestinal Bacterial Overgrowth: Nutritional Implications, Diagnosis, and Management, 2018,
Salem A. Johns Hopkins University , Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO), 2014,
Shah A. Systematic review with meta‐analysis: the prevalence of small intestinal bacterial overgrowth in inflammatory bowel disease, 2017,
Razaie A,.Pimentel M. How to Test and Treat Small Intestinal Bacterial Overgrowth: an Evidence-Based Approach, 2016,
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dietoterapia w zaburzeniach żołądkowo – jelitowych

Decydując się na publikowanie w sklepie gotowych diet o niskim indeksie glikemicznym miałam w myślach osoby z nadwagą, otyłością, zaburzeniami Czytaj dalej

Pasztet na diecie low FODMAP – do smarowania

Dieta low FODMAP, czyli dieta uboga w słabo absorbowane, ulegające fermentacji węglowodany o krótkim łańcuchu (oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole) Czytaj dalej

Dieta low FODMAP – pasta z krewetkami – porcja dla 1 osoby

Obiad na diecie low FODMAP. Bez glutenu, laktozy, białek mleka krowiego i jaj. Pyszny, sycący, bogaty w białko (całe danie Czytaj dalej

Nieszczelne, dziurawe jelito. Ściema czy realny problem?  
jelita mikrobiom

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemach zdrowotnych mających wynikać z tzw. „cieknącego” czy „dziurawego” jelita. Jedni uważają Czytaj dalej

26 komentarzy

MonikaDodano:  27 lipiec 2020 - 9:52
Hmm, trudna sprawa z tym SIBO...i trudno sie do Ciebie dostac Malgosiu. Potrzebujemy drugiej takiej Malgosi ;-) Dziekuje Ci za ten wpis poniewaz sama borykam sie z problemami jelitowymi i wlasnie prowadze dochodzenie co jest dokladnie ich przyczyna. Dziekuje ze dzielisz sie z nami swoja wiedza gdyz najwiekszym bogactwem jest nasze zdrowie a wiedza o tym jak powrocic do zdrowia jest jak odkrycie kopalni zlota. Twoj blog i Twoja praca jest taka kopalnia dla mnie i jestem Ci strasznie wdzieczna. Pozdrawiam serdecznie i zycze dalszych sukcesow. Mam jeszcze pytanie, czy swedzenie okolic odbytu po wykluczeniu pasozytow moze byc jednym z objawow SIBO?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 lipiec 2020 - 11:10
Raczej nie. Może być objawem szczeliny odbytu.
Odpowiedz
JolantaDodano:  27 lipiec 2020 - 10:45
Bardzo ciekawy artykuł, za który dziękuję (coraz więcej powinno być).
Odpowiedz
AnnaDodano:  27 lipiec 2020 - 11:40
Czyli dalej nic nie wiem jak poradzić sobie z moimi jelitami, nikt nie ma czasu/chęci pomóc...
Odpowiedz
AnetaDodano:  27 lipiec 2020 - 12:45
Świetny artykuł:) właśnie zastanawiam się nad testem w kierunku Sibo gdyż miewam wzdecia, niekiedy zaparcia i bóle żoładka- takie palące. Czy mogą być one objawem Sibo? Ostatnio stwierdzono u mnie adenomiozę i zastanawiam się czy bóle żoładka są bardziej spowodowane adenomiozą czy to może być sibo ?
Odpowiedz
AnkaDodano:  27 lipiec 2020 - 13:01
U mnie występuje cały pakiet objawów. Mam duży niedobór B12, żelaza i pewnie innych elementów. Po leczeniu antybiotykiem xifaxan poziom B12 trochę podskoczył. Zażywam teraz probiotyk i nie wiem co dalej.
Odpowiedz
SylwiaDodano:  27 lipiec 2020 - 13:19
A czy jesteś w stanie polecić jakiś konkretny test czy wszystkie dostępne na rynku są tak samo wiarygodne ?
Odpowiedz
WiesiaDodano:  27 lipiec 2020 - 14:47
Dzień dobry, wspaniały artykuł. Proszę o podpowiedź- gdzie wykonuje się test oddechowy wodorowy lub wodorowo-metanowy? Potrzeba na niego skierowania lekarskiego, czy można wykonać go na własną rękę? Pozdrawiam serdecznie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 lipiec 2020 - 16:56
Można wykonać na własną rękę w laboratorium.
Odpowiedz
Iwona. Dodano:  27 lipiec 2020 - 15:09
Świetny tekst, ubolewam nad tym że już w tym roku nie masz miejsca na nowych pacjentów, niestety nie mogę korzystać z gotowych diet ( zaburzenia jelitowe, niedoczynność), ale korzystam z ogromu wiedzy którą się dzielisz. Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
teresaDodano:  27 lipiec 2020 - 17:22
Czy sibo moze byc powodem wysokiego cukru we krwi
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  28 lipiec 2020 - 7:37
Nie konkretnie sibo a dysbioza może być powodem ale nie bezpośrednim.
Odpowiedz
p.Dodano:  28 lipiec 2020 - 17:22
Małgosiu, mam pytanie odnośnie gotowych diet. Czy posiłki można dowolnie zamieniać z innych dni, tj. śniadanie z dnia 3 zamienić z dniem 5 bez uszczerbku na makro ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  29 lipiec 2020 - 9:33
Tak.
Odpowiedz
JoannaDodano:  29 lipiec 2020 - 23:03
Dziękuje za ten artykuł , pomimo ze córka była już z tym problemem u lekarza to problem dalej Istnieje i zastanawiam się czy to właśnie jie SIBO bo cokolwiek by nie zgadła to ma gazy , częste biegunki ,niedobrze jej czy na początek dieta z niskim ig mogłaby być pomocna ? Nietolerancja na laktozę i celiakia wykluczone
Odpowiedz
AniaDodano:  30 lipiec 2020 - 8:40
Gosiu, czy dokuczliwe gazy raczej bez innych objawów opisanych przez Ciebie też mogą być objawem SIBO? Generalnie od zawsze miałam z tym problem (co jest chyba genetyczne, bo w mojej rodzinie to dość popularna \"przypadłość\"), ale od marca widzę znaczne pogorszenie... Początkowo sądziłam, że to może po jakimś konkretnym jedzeniu, ale wydaję się, że jedzenie nie ma tu raczej znaczenia. Często zdarza mi się aż takie bulgotanie w żołądku (zaczęło się w marcu właśnie od strasznego bulgotania, przelewania w brzuchu - chyba pierwszy raz mój brzuch tak strasznie gadał:) bólu żołądka i nieprzespanej nocy... Od tamtej pory nie mogę jakość dojść do siebie, objawy nawracają, pojawia się zgaga, której nigdy wcześniej nie miewałam, nawet nie wiedziałam co to oznacza no i straszne gazy - czasem takie bezwonne ale zdarzają się też potwornie śmierdzące jak jakieś \"zgniłe jajo\". Przepraszam, że tak to opisuję, ale nie wiem czy jest to kwestia jedzenia, czy powinnam udać się do lekarza...??
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 lipiec 2020 - 9:18
Konieczna jest dokładna analiza. Ja z wiadomych względów takowych w komentarzach nie robię. Doba musiałaby mieć wówczas 72 godziny. Wspomniane objawy wcale nie muszą być objawem SIBO, choć mogą.
Odpowiedz
KasiaDodano:  26 październik 2020 - 18:00
Czy przy współistnieniu Sibo i przerostu grzybów Candida w pierwszej kolejności należy leczyć sibo czy grzybicę? Spotkałam się z różnym podejściem do tematu także wśród dietetyków.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 październik 2020 - 13:05
Nie ma kolejności. Działa się razem po podłoże jest jedno.
Odpowiedz
WeronikaDodano:  3 listopad 2020 - 21:29
Małgosiu czy możesz podpowiedzieć na ile przed testem na SIBO trzeba zastosować dietę i jakie produkty są dozwolone?
Odpowiedz
justyna_c2Dodano:  18 listopad 2020 - 19:13
Bardzo pomocny tekst, mogę powiedzieć, że więcej rzeczy dowiedziałam się z Twojego bloga, niż od lekarzy jak do tej pory.. A co sądzisz o stosowaniu protokołu Nemechek\'a w SIBO? Ciekawa jestem Twojej opinii.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 listopad 2020 - 11:55
Ja mam swoje wypracowane metody przy SIBO.
Odpowiedz
AleksandraDodano:  6 lipiec 2021 - 5:32
Pani Małgosiu, liczę na Pani odpowiedź. Jestem w 10 tc. Do tej pory miałam zdiagnozowane ibs które przed ciąża dawały znać raz na kilka miesięcy. Od początku ciąży ciągle bóle brzucha, wzdęcia, zmiana rytmu wypróżnień... Czy spotkała się Pani z nasileniem objawów ibs w ciąży i czy test na sibo mogę zrobić w 1 trymestrze ciąży?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 lipiec 2021 - 9:08
Witam, Test może Pani zrobić ale w ciąży SIBO nie leczymy więc nawet jeśli test da wynik pozytywny to tylko i wyłącznie dieta. Proszę przedyskutować z lekarzem wykonanie testu.
Odpowiedz
KasiaDodano:  24 styczeń 2022 - 14:43
Chciałabym zapytać o 2 kwestie, zanim uda mi się dostać do Pani na konsultację: 1. Czy ma Pani jakąś sugestię dla osób stosujących dietę LOW FODMAP, a niejedzących mięsa i ryb? Nawet nie z wyboru, ale z powodu zupełnego odrzucenia. Co oprócz jajek będzie bezpieczne? 2. Jakie szczepy bakterii probiotycznych są wskazane ? I czy maślan sodu będzie bezpieczny ? Będę wdzięczna za odpowiedź, szczególnie teraz-przy nawrocie SIBO.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2022 - 14:37
Pani Katarzyno: 1- kwestia nie jedzenia mięsa/ryb jest problematyczna w SIBO z uwagi na bogate w FODMAP strączki oraz podaż białka/żelaza. 2- to już indywidualnie.
Odpowiedz
GabiDodano:  12 październik 2023 - 15:16
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds